zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Radioterapia nowotworów - na czym polega? 13-07-2019

Czym jest radioterapia?

Radioterapia zmniejsza stany zapalne i łagodzi ból, właśnie dlatego jest ona tak szeroko stosowana. Przed tym jak przejdziemy do wad i zalet tego rodzaju terapii, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie: na czym polega radioterapia?

Radioterapia to leczenie za pomocą wysokoenergetycznych promieni lub ich cząstek, których napromieniowanie eliminuje chorobę z organizmu pacjenta. Pod wpływem promieniowania jonizującego wzrost komórek nowotworowych zatrzymuje się, a także powoduje ich degradację.

Skuteczność zabiegów tego typu jest nadzwyczaj skuteczna, dlatego to właśnie radioterapia jest jednym z najczęstszych rodzajów leczenia chorób onkologicznych i różnego rodzaju nowotworów.

 

Jak przebiega zabieg radioterapeutyczny?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa aparat do radioterapii jest ulokowany w specjalnym bunkrze, co powoduje, że nikt oprócz pacjenta nie jest narażony na promieniowanie. Pomieszczenie w którym odbywa się zabieg jest wyposażone w system monitoringu, który pozwala na stały kontakt między pacjentem oraz personelem, który w trakcie zabiegu znajduje się w pomieszczeniu obok. Najtrudniejszym dla pacjentów, którzy dopiero zaczynają radioterapię jest niezwracanie uwagi na dźwięki, które wydaje aparat w trakcie pracy, a także leżenie całkowicie nieruchomo na przeciągu całego zabiegu, które jest kluczowe do napromieniowania właściwego obszaru.

Warto także zwrócić uwagę, iż po zakończeniu zabiegu pacjent w żadnym stopniu nie jest radioaktywny i nie stanowi także żadnego zagrożenia dla ludzi wokół.

Zobacz w jaki sposób wykonywana jest radioterapia w centrach medycznych Affidea: https://www.affidea.pl/radioterapia/

 

Jakie są rodzaje radioterapii?

Radioterapia jako określenie rodzaju leczenia jest stosunkowo ogólne i dzieli się na kilka głównych rodzajów w zależności od zastosowania i dawki promieniowania. Spośród wszystkich stosowanych rodzajów promieniowania warto wyróżnić takie jak:

  • radioterapia onkologiczna, lub innymi słowami radioterapia paliatywna, która, jak można zrozumieć z nazwy, jest stosowana w przypadku pacjentów z nowotworami, które powodują duży ból albo też inne uciążliwe skutki uboczne,
  • jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie radioterapii, jest radioterapia protonowa, która jest stosowana do napromieniowania dokładnie zlokalizowanego złośliwego guza,
  • w leczeniu nowotworów również często jest stosowana tak zwana radioterapia radykalna. W przypadku tego rodzaju zabiegów bardzo trudne jest określenie typowej dawki promieniowania czy też jednoznacznego planu zabiegów, gdyż są one ustalane całkowicie indywidualnie, aby jak najskuteczniej zwalczyć chorobę,
  • brachyterapia, która polega na bliskim napromieniowaniu nowotworu i bezpośrednim działaniu,
  • teleradioterapia jest rodzajem radioterapii, która wpływa na tkanki z zewnątrz.

Jakie są efekty uboczne radioterapii?

Wysoka skuteczność radioterapii również wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych takich jak osłabienie, łuszczenie skóry, problemy z apetytem, a także wypadanie włosów. Warto jednak zwrócić uwagę, że wystąpienie skutków ubocznych w dużym stopniu jest uzależnione od rodzaju i intensywności promieniowania, a także od samego pacjenta.

Komentarze