zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Ptasia grypa - realne zagrożenie czy histeria? 30-08-2018

     Grypa ptasia jest chorobą zakaźną występującą wśród ptactwa, wywołaną przez szczep wirusa grypy typu A. Choroba po raz pierwszy zidentyfikowana została ponad 100 lat temu we Włoszech, dziś spotkać się z nią można praktycznie na całym świecie. Choroba może atakować każdy gatunek ptaków, choć niektóre gatunki wydają się być bardziej odporne. Ptasią grypę wykryto u brojlerów kurzych, kur niosek, kaczek, a także u sokołów wędrownych. Wiadomo, że może także atakować indyki, gęsi, perliczki, przepiórki i bażanty.


     Zakażenie wirusem wśród ptactwa wywołuje różne objawy, w tym może spowodować wysoce zakaźną i śmiertelną postać powodującą epidemie, jednakże głównie wśród ptaków. Znanych jest 15 podtypów tego wirusa, które są potencjalnie chorobotwórcze dla ptactwa, z których dwa podtypy H5 i H7 są najbardziej zjadliwe.


     Wirus grypy ptasiej sporadycznie powoduje zakażenia u ludzi, do zakażenia dochodzi głównie w wyniku kontaktu z odchodami chorych ptaków, a także z wydzieliną z ich oczu i nozdrzy.
Pierwsze udokumentowane przypadki zakażenia ludzi wirusem grypy ptasiej typu H5N1 pochodzą z Hong-Kongu z 1997 roku, zachorowało wówczas 18 osób, z których 6 zmarło. W kolejnych latach przypadki zachorowań wśród ludzi udokumentowano w Kambodży, Indonezji, Tajlandii i Wietnamie.


     Do tej pory nie udowodniono przenoszenia się wirusa między ludźmi. Jednakże typ A wirusa grypy wykazuje dużą zmienność antygenową, co może prowadzić do powstania mutanta, który z kolei może reagować krzyżowo z wirusami grypy wcześniej występującymi, co prowadzi do powstania nowych wirusów i potencjalnie stwarza ryzyko wybuchu pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od dawna ostrzega, że w przypadku wymiany części materiału genetycznego między wirusem grypy ludzkiej i ptasiej może powstać taka jego odmiana, wobec której organizmy wielu ludzi okażą się bezbronne


     Jednakże, jak twierdzi szef Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Bernard Vallat, różne rodzaje wirusa grypy istnieją już od stuleci i wszystkie mogą się zmieniać dzięki wymianie materiału genetycznego i każdy z nich może wywołać pandemię na skalę światową. Potencjalne ryzyko jest stałe i istnieje od zawsze, odkąd istnieją wirusy.


     Według Vallata, prawdopodobieństwo pandemii jest teraz być może nieco wyższe, ale mając na uwadze stosunkowo niewielką liczbę około 100 infekcji wśród ludzi w Azji, w odniesieniu do tamtejszej gęstości zaludnienia, lęk przed światową pandemią ptasiej grypy wydaje się być przesadny.


     Nie mniej jednak wirusa należy traktować poważnie, ponieważ bardzo agresywnie działa na zwierzęta, dziesiątkując stada ptactwa w Azji, a ostatnio również w Europie.


     WHO opracowała zalecenia, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zaleca się unikanie kontaktu z ptakami nie zależnie od tego czy są one zdrowe, czy nie. Osoby, które muszą pracować z ptakami powinny nosić maski i kombinezony chroniące przed pyłem unoszącym się ze ściółki, a także dbać o higienę. Drób z zarażonych stad musi być niszczony i nie może być przeznaczony do spożycia przez ludzi ani przez zwierzęta nawet po przetworzeniu. Jednakże podkreślić należy, że drób i jaja ze zdrowych stad znajdujących się na terenach objętych epidemią po przetworzeniu nie zagrażają zdrowiu ludzkiemu, ponieważ wirus jest wrażliwy zarówno na wszystkie rodzaje detergentów jak i temperaturę powyżej 90 stopni C.


     Jeżeli jednak przez przypadek doszło do kontaktu z drobiem na terenie występowania ptasiej grypy np. fermy, targowiska, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Należy dokładnie oczyścić obuwie i odzież wierzchnią (poza mieszkaniem) wodą z mydłem, a potem dokładnie umyć ręce celem zmniejszenia ryzyka zakażenia. Następnie powinno się obserwować stan swojego zdrowia przez 10 dni - przynajmniej 1 raz dziennie mierząc temperaturę ciała. Jeżeli w ciągu 10 dni pojawią się objawy takie jak: wzrost temperatury ciała powyżej 37,5oC, kaszel lub trudności w oddychaniu, lub jeżeli rozwiną się inne objawy chorobowe, wówczas należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przed wizytą w placówce służby zdrowia należy poinformować lekarza (np. telefonicznie) o swoich objawach, kontakcie z drobiem, jeżeli taki miał miejsce i ewentualnych podróżach. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, osoba wykazująca objawy choroby lub chora nie powinna podróżować, oraz powinna ograniczyć kontakt z innymi osobami na tyle, na ile jest to możliwe. Inne osoby powinny unikać kontaktu z wydzieliną z nosa i ust chorego, a chusteczki higieniczne i inne środki higieny osobistej mające kontakt z wydzielinami i wydalinami osoby wykazującej objawy choroby należy bezpiecznie usunąć (np. szczelnie zamknąć w plastikowym worku i spalić).


     Jakkolwiek pojawiają się zalecenia szczepienia przeciw grypie celem złagodzenia przebiegu potencjalnej ptasiej grypy u ludzi, to z cała stanowczością podkreślić należy, że nie ma dowodów na skuteczność takiego działania, ponieważ są to dwa zupełnie inne wirusy.

Opracowanie: UT

Komentarze