zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Przyczyny bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa 24-05-2021

Zaburzenia w pracy układu pokarmowego na tle czynnościowym są bardzo częstym i ważnym problemem spotykanym na co dzień w gabinetach lekarzy rodzinnych, gastroenterologów, internistów, a nawet psychiatrów. Dolegliwości trawienne dotyczą nawet 30% populacji na całym świecie, a ich podłoże jest wieloczynnikowe, przy czym wydaje się, że w ostatnich czasach główną rolę odgrywa stres.

Przepuklina dysku

Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski, to elastyczne struktury występujące między trzonami kręgów kręgosłupa. Zbudowane są z galaretowatego jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Z wiekiem lub w wyniku przeciążeń galaretowate wnętrze dysku może przebić się przez twardą warstwę zewnętrzną, sięgając do kanału kręgowego i tym samym podrażnić pobliski korzeń nerwowy. Powstająca wtedy przepuklina dysku może wywołać stan zapalny i ucisk nerwu, które są źródłem bólu.

Dehydratacja dysku

Krążki międzykręgowe u małych dzieci są w pełni uwodnione i bardzo elastyczne, natomiast wraz z wiekiem tracą nawilżenie i ulegają zużyciu. Z tego powodu trudniej im opierać się siłom ucisku i znosić przeciążenia. Utrzymywanie się takiej patologii przez dłuższy czas może prowadzić do dalszych zmian zwyrodnieniowych, co skutkuje zmniejszeniem sprężystości kręgosłupa i jego sztywnością. W takiej sytuacji kręgosłup jest znacznie bardziej podatny na urazy i towarzyszące im dolegliwości bólowe.

Uszkodzenie stawów międzykręgowych

Stawy miedzykręgowe występują na całej długości kręgosłupa i utworzone są przez wyrostki stawowe dwóch sąsiadujących ze sobą kręgów. Stawy te pokryte są chrząstką stawową i otoczone łącznotkankową torebką, które są bogato unerwione przez nerwy. Z biegiem czasu, w miarę przeciążania powierzchni stawowych, ulegają one zużyciu, generując silne dolegliwości bólowe, najczęściej o charakterze napadowym.

Kręgozmyk

Ten stan występuje, gdy kręg położony wyżej przesuwa się względem kręgu położonego pod nim. Wyróżnia się pięć rodzajów kręgozmyków, które różnią się stopniem zaawansowania. Kręgozmyk najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa i może objawiać się: bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który może promieniować do kończyn dolnych i najczęściej ma miejsce podczas siadania i wstawania, pogorszeniem sprawności, a w skrajnych przypadkach zaburzeniami neurologicznymi np. nietrzymaniem moczu.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Schorzenie to rozwija się w miarę upływu czasu, dlatego najczęściej rozpoznawane jest u osób w starszym wieku. Polega na degeneracji elementów budujących kręgosłup, czyli kręgów, dysków i stawów, przyczyniając się do powstawania osteofitów, pogrubienia więzadeł czy przerostów stawów. Zmiany te mogą uciskać na leżące w pobliżu nerwy, będąc w ten sposób źródłem silnych dolegliwości bólowych, nieraz promieniujących do pośladków i kończyn dolnych, drętwienia i mrowienia, a także prowadzić do ograniczenia ruchomości kręgosłupa i pogorszenia jakości życia.

Jak radzić sobie z bólem?

W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa zaleca się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ). Zalicza się do nich deksketoprofen, który można przyjmować doustnie w postaci tabletek, nawet na pusty żołądek, co powoduje szybsze wchłanianie leku i jego szybszy początek działania. Lek ten znajduje zastosowanie w objawowym leczeniu bólu i co ważne – nie kumuluje się w organizmie.

Komentarze