zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Przeszły komisje !!! 25-06-2011

 

Wbrew wielu głosom ze środowisk prawniczych i pacjentów rząd przeprowadził zmiany w sposobie ustalania odpowiedzialności i wysokości odszkodowań za błędy lekarskie. Wprowadzono specjalne komisje przy wojewodach. Przewiduje to nowelizacja z 28 kwietnia 2011 r. ustawy o prawach pacjenta. To kolejna quazi sądowa instytucja, która nie powinna istnieć w systemie demokratycznym. W naszej ankiecie na to właśnie pytanie odpowiedziało już ponad 3 tys. osób i zdecydowanie przeważa /76%/ stanowisko przeciwników takich rozwiązań. 

Wg ustawy komisje mają powstać do końca bieżącego roku. Od 2012 roku pacjenci poszkodowani wskutek błędu medycznego nie będą musieli iść do sądu. Ich sprawy w ciągu kilku miesięcy rozpatrzy specjalna komisja powołana przez wojewodę.  Komisja ma się składać z 16 członków po połowie z wykształceniem prawniczym i medycznym. W każdej z nich swoich sześciu reprezentantów powinny mieć organizacje działające na rzecz pacjenta.

Max. 100 tys. zł będzie mogła dostać osoba dochodząca praw przed komisją. 

Zmiany te nie mogą jednak zablokować rozstrzygania o błędach lekarskich w postępowaniu sądowym, a zwłaszcza w ustalaniu wysokości odszkodowań.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2011-06-25 23:00:11

To próba dalszego ograniczania praw pacjenta i ich rodzin. To kolejne działanie Pani Kopacz dla dobra swojego środowiska. Bo gdzie Pani Kopacz wróci jak już nie będzie ministrem ? Pewnie do swojego zawodu, czyli będzie lekarzem. To stara prawda lekarz nie może być ministrem zdrowia, a prawnik ministrem sprawiedliwości. Michał

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków