zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Prześwietlenie zęba ? jak wygląda? 14-05-2021

Rodzaje RTG zębów

Istnieje kilka rodzajów prześwietleń zębów i to który z nich zostanie wybrany w naszym przypadku zależy w dużej mierze od tego co nam dokładnie dolega oraz jakie leczenie jest planowane. Możemy wyróżnić zatem m.in zdjęcie punktowe, pantomogram zębów czy cefalogram.

Zdjęcie punktowe zęba

Jest to zdjęcie, które wykonywane jest w technice wewnątrzustnej. Prześwietlenie punktowe wykonuje się bardzo często w celu zdiagnozowania choroby jednego zęba. Jednak najczęściej sam obraz przedstawia 4 zęby. Stomatolodzy decydują się na tę formę badania m.in w momencie gdy:

 • Występuje duża próchnica,
 • Planowane jest leczenie kanałowe,
 • Planowane jest usuwanie zęba,
 • Konieczne jest przeprowadzenie kontroli i oceny wypełnień czy też implantów,

Pantomogram zębów

Jest to zdjecie wykonywane w technice zewnątrzustnej. Na zdjęciu RTG pantomograficznym widocznych nie jest jedynie kilka zębów a wszystkie. Dzieki niemu stomatolog jest w stanie ocenić stan całej naszej szczęki, stawów, podniebienia twardego, a nawet zatok szczękowych. Najczęściej wykonuje się je w momencie gdy:

 • Występuje duża próchnica,
 • Planowane jest leczenie kanałowe,
 • Planowane jest założenie aparatu ortodontycznego,
 • Planowane jest usunięcie ósemek,
 • Występuje kamica ślinianek,

Cefalogram zębów

Tak jak w przypadku zdjęcie pantomograficznego, cefalo wykonywane jest w technice zewnątrzustnej. Na zdjęciu cefalo widoczna jest nie tylko nasza szczęka, ale i cała czaszka. Zdjęcie wykonywane jest z profilu. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie i ocena wady zgryzu. Podobnie jak pantomogram zębów, ukazuje ono zatoki przynosowe, podniebienie twarde, tkanki miękkie, stawy. Zdjęcie RTG cefalometryczne wykonuje się zatem w momencie gdy:

 • Planowane jest leczenie ortodontyczne,
 • Konieczne jest skontrolowanie stanu uzębienia przed i po leczeniu,

Jak wygląda prześwietlenie zęba?

RTG zęba jest bardzo szybkim, bezbolesnym badaniem stomatologicznym. Zależnie od tego, który z powyzszych rodzajów prześwietlenia wykonujemy, mozemy wyróżnić dwa sposoby jego wykonywania.

 • Zdjęcie wewnątrzustne – polega na umieszczeniu czujnika wewnątrz jamy ustnej. Pacjent staje nieruchomo i wykonane zostaje zdjęcie,
 • Zdjęcie zewnątrzustne – pacjent jedynie zagryza uchwyt oraz staje w odpowiednim miejscu przed aparatem rentgenowskim.

Osoba przeprowadzająca badanie poprosi pacjenta o przełkniecie śliny, oraz odpowiednie zaciśnięcie zębów. Ważne jest także ułożenie języka, który powinien dotykać podniebienia. Zdjęcie RTG zębów jest na tyle szybkie, że utrzymanie jednej i tej samej pozycji oraz brak ruchu nie powinien stanowić większego problemu.

Kto nie powinien wykonywać zdjęcia rentgenowskiego zębów?

Tak jak w każdym badaniu, tak i przy RTG zęba, występują przeciwwskazania, które dyskwalifikują niektóre osoby z korzystania z tego właśnie badania. Zazwyczaj nie wykonuje się go u osób w ciąży, ze względu na to, że promieniowanie rentgenowskie nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu. Odradza się także wykonywanie zdjęcia u osób, z którymi istnieje utrudniony kontakt, czyli np. z bardzo małymi dziećmi.

Rentgen zębów – skutki uboczne

W dzisiejszych czasach gdy znacząco wzrosła świadomość ludzi na temat wpływu różnego rodzaju badań i zabiegów na organizm człowieka, coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy warto wykonywać zdjęcie rentgenowskie? Czy promieniowanie nie jest dla nas niebezpieczne?

Warto mieć na uwadze fakt, że podczas wykonywania prześwietlenia, niezależnie od tego czy jest to zdjęcie punktowe, cefalo czy pantomogram, używana jest bardzo niewielka dawka promieniowania. Szczególnie dziś, gdy sprzęt jest nowoczesny i zaawansowany.

Artykuł powstał we współpracy z rtgzebow.pl

Komentarze