zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Przełom w antykoncepcji!31-03-2011

 

Przełom w antykoncepcji!
 
     Już od czasów starożytnych ludzie szukali skutecznych metod antykoncepcji. Pomimo ogromnych zmian kulturowych we wszystkich regionach świata oraz postępu technicznego część dawnych sposobów zapobiegania ciążom nadal istnieje choć w zmodyfikowanych formach. Niezależne prace naukowców z Niemiec i Stanów Zjednoczonych pozwoliły postawić krok naprzód w tej dziedzinie medycyny.
     Podstawą do nowych rozważań było zaobserwowanie, że plemniki w ciele kobiety podążają w kierunku wysokiego stężenia progesteronu, czyli jednego z żeńskich hormonów płciowych. Hormon ten, obecny w śluzie wydzielanym przez narządy płciowe kobiety, wabi do siebie plemniki ułatwiając im dotarcie do komórki jajowej i tym samym umożliwiając zapłodnienie.
     Kluczem jest to w jaki sposób progesteron dociera do wnętrza plemników, powodując ich przyspieszenie i zmianę kierunku ruchu. Transport hormonu do wnętrza męskiej komórki rozrodczej odbywa się przez specjalne kanały białkowe "CatSper". W momencie zablokowania przenoszenia tego sygnału pozbawiłoby się możliwości rozpoznawania przez nie miejsca o wyższym stężeniu progesteronu w otaczającym je środowisku. Na zasadzie blokowania białek transportowych w komórkach działa obecnie wiele leków. Ważne jest przy tym aby blokować tylko wybrane białka transportowe czyli nie zaburzać funkcjonowania innych komórek organizmu.
     Przeprowadzone już badania na myszach są obiecujące. Samce, które urodziły się z wadliwymi białkami transportowymi dla progesteronu w plemnikach, nie były zdolne do zapłodnienia samic. Podobne mechanizmy mogą występować w przypadku niektórych typów niepłodności u mężczyzn. Badania te mogą się zatem przyczynić nie tylko do wynalezienia nowego środka antykoncepcyjnego ale mogą być pomocne w zrozumieniu niektórych przyczyn niepowodzeń zachodzenia w ciążę u ludzi.
     Doskonały środek antykoncepcyjny powinien być w 100% skuteczny, jego działanie powinno być łatwo odwracalne, do tego nie powinien powodować działań niepożądanych i mógłby być stosowany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Choć taki środek jeszcze nie istnieje to prace naukowców przybliżą nas do jego skonstruowania.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków