zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Proteza zębowa w 100% komfortowa 08-05-2017

Rodzaje protez stomatologicznych

Wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Różnią się one od siebie sposobem utrzymania w jamie ustnej. Stałe, jaka sama nazwa wskazuje, „przyklejone” są do pozostałych zębów i implantów lub przykręcone do implantów na stałe. Protezy ruchome to takie, które pacjent może w każdym momencie samodzielnie wyjąć z jamy ustnej. Dzielimy je na protezy częściowe i całkowite. Protezy całkowite stosowane są w przypadku, gdy w jamie ustnej nie ma żadnych własnych zębów ani implantów, a protezy częściowe, gdy zęby lub implanty są obecne. Wśród protez częściowych możemy też wyróżnić protezy osiadające, które opierają się bezpośrednio na błonie śluzowej jamy ustnej, oraz nieosiadające, opierające się na zębach.

Trudności pojawiające się w trakcie stosowania protez zębowych

Idealne dopasowanie protezy wymaga często wielu wizyt korekcyjnych. Niejednokrotnie pacjenci skarżą się na ból i uwieranie. Obecność protezy w jamie ustnej u niektórych osób może powodować odruch wymiotny. Na początku użytkowania protezy, pacjent musi się zaadaptować, nauczyć się jak ją poprawnie zakładać, zdejmować, utrzymywać w jamie ustnej i którą stroną najlepiej gryźć. Pomocne mogą okazać się kremy mocujące do protez. Bardzo ważne jest, aby użytkownikowi protezy, weszło w nawyk dokładne i regularne jej czyszczenie. Należy to robić po każdym posiłku, a przynajmniej rano i wieczorem. Protezę można myć wodą, mydłem i miękką szczoteczką. Odpowiednia higiena zapewnia długą żywotność protezy oraz zapobiega zapaleniu tkanek jamy ustnej i odleżynom.

Afty błony śluzowej jamy ustnej

Obecność ciała obcego w jamie ustnej predysponuje do powstawania owrzodzeń na śluzówce policzków, języka czy podniebienia. Aftom towarzyszy stan zapalny i dolegliwości bólowe. Rany utrudniają spożywania pokarmów i czasami zmuszają do ograniczenia używania protezy. Istnieją preparaty, które mogą przynieść ulgę przy takich objawach. Anaftin Płyn do płukania jamy ustnej świetnie sprawdzi się jako preparat kojący ból, wspomagający gojenie i zapobiegający powstawaniu kolejnych zmian. Jako jeden z nielicznych płynów do płukania jamy ustnej, nie zawiera alkoholu, jest więc łagodny dla tkanek. Stosowany regularnie zabezpiecza błonę śluzową.

Wizyty u protetyka

Na początku stosowania protezy warto korzystać z wizyt korekcyjnych, tak aby idealnie ją dopasować. Przynajmniej dwa razy w roku warto udać się na wizytę kontrolną. Po poradę warto się zgłosić również gdy coś nas niepokoi. Jak wiadomo nic nie jest wieczne, protezy też. Należy wymieniać je co kilka lat.

Komentarze