zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Profilaktyka kataru - jak zapobiegać niedrożności nosa 25-11-2020

JAK POWSTAJE KATAR?

 

 
Błona śluzowa nosa produkuje śluz, który nawilża wdychane powietrze i neutralizuje drobnoustroje. Pod wpływem zimna, naczynia krwionośne, które znajdują się w śluzówce, kurczą się, co sprawia, że maleje ilość i jakość produkowanego śluzu. To prowadzi do tego, że bakterie i wirusy bez problemu mogą przeniknąć przez śluzówkę i spowodować jej zapalenie, przekrwienie oraz obrzęk. Wówczas produkowana jest większa ilość wydzieliny, a jej odpływ jest utrudniony. To właśnie wtedy pojawia się katar.

 

ZAPOBIEGAJ, ZAMIAST LECZYĆ

 
Nieżyt nosa, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby nie dopuścić do jego powstania.

 

1. NAWILŻANIE NOSA

 
Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia nosa to pierwszy krok w kierunku profilaktyki kataru. W tym celu możesz, od czasu do czasu, wykonywać inhalacje nosa wodą z solą.

 

2. REGULARNE CZYSZCZENIE NOSA

 
Poza częstym wydmuchiwaniem nosa z zalegającej wydzieliny, możesz czasami skorzystać z irygacji. W aptekach dostępne są gotowe zestawy do płukania, które nie tylko oczyszczą Twoje drogi oddechowe, ale także dodatkowo nawilżą nos.

 

3. DBANIE O ODPOWIEDNI UBIÓR

 
Zatkany nos to najczęściej jeden z objawów przeziębienia. Dlatego, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, warto dbać o to, aby nasz ubiór był adekwatny do pogody. Ciepłe buty, czapka i szal to podstawa, aby chronić organizm przed wychłodzeniem, które może stać się przyczyną infekcji.

 

JAK POZBYĆ SIĘ KATARU I ODBUDOWAĆ ŚLUZÓWKĘ NOSA?

 
Jeżeli nie zdążyliśmy zapobiec powstaniu kataru, nie należy tej przypadłości lekceważyć. Nieleczony nieżyt nosa u dzieci, jak i u dorosłych, może przerodzić się w poważną chorobę, taką jak zapalenie oskrzeli. Aby odblokować nos i zregenerować podrażnioną śluzówkę nosa, warto sięgnąć po spray na katar dla dzieci, który skróci jego czas trwania.1

 

 

 

[1] Kehr W et al.: Comparative Trial of the Efficacy and Safety of Xylometazoline Alone Versus the Xylometazoline/Dexpanthenol Combination in Patients with Acute Rhinitis. Laryngo-Rhino-Otol 2003; 82: 266–271.

Komentarze