zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Prof. Jacek Puchała nie żyje !07-09-2011

W Krakowie zmarł na raka w piątek prof. Jacek Puchała, wybitny chirurg, specjalista leczenia oparzeń. Od 27 lat pracował w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Prof. Jacek Puchała w krakowskim szpitalu był ordynatorem Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń i kierownikiem Dziecięcego Centrum Oparzeniowego. Pomagał małym pacjentom z całego kraju - dzieciom z rozległymi poparzeniami, rozszczepieniem wargi i podniebienia, wrodzonymi i nabytymi deformacjami czaszkowo-mózgowo-twarzowymi.
Prof. Puchała był specjalistą  w chirurgii dziecięcej i specjalistą w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

W  Polsce był pionierem wszczepiania tzw. integry, czyli "sztucznej skóry", która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn.
Pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.
Był członkiem Zarządu Głównego European Burns Association - EBA (2003-2005), a potem sekretarzem tej organizacji (2005-2007).
W kadencji 2008 -2011 był sekretarzem generalnym European/ International Club for Pediatric Burns (ECPB). Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń - PTLO i prezesem Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgii, członkiem - założycielem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Profesor był laureatem wielu nagród m.in. nagrody "Per aspera ad astra" Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu "Serce za Serce" przyznanego przez Fundację Prometeusz i Orderu Uśmiechu

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków