zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Problemy z trawieniem? Przyczyną może być stres 24-05-2021

Zaburzenia w pracy układu pokarmowego na tle czynnościowym są bardzo częstym i ważnym problemem spotykanym na co dzień w gabinetach lekarzy rodzinnych, gastroenterologów, internistów, a nawet psychiatrów. Dolegliwości trawienne dotyczą nawet 30% populacji na całym świecie, a ich podłoże jest wieloczynnikowe, przy czym wydaje się, że w ostatnich czasach główną rolę odgrywa stres.

Czym są zaburzenia czynnościowe?

Definiuje się je jako zespół zmian zachodzących w obrębie przewodu pokarmowego, w przebiegu których nie występują żadne biochemiczne lub organiczne zaburzenia, co oznacza, że w badaniach laboratoryjnych, czy obrazowych (np. gastroskopia) nie odnotowuje się odchyleń od normy. Jest to grupa dolegliwości, które są typowe dla przewodu pokarmowego i często są uporczywe oraz mają tendencję do nawracania. Zalicza się do nich:

  • odbijanie,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • uczucie przelewania,
  • dyskomfort w jamie brzusznej.

Dolegliwości trawienne a sfera psychiczna

Często podczas diagnozowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego rozpoznaje się różne nieprawidłowości neurologiczne, które są efektem zburzeń pracy układu nerwowego. Warto tutaj wspomnieć, że czynniki psychiczne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju chorób takich jak: zespół jelita drażliwego, choroba refluksowa przełyku lub dyspepsja czynnościowa. Oprócz tego uwagi wymagają dolegliwości somatyczne o typowo psychicznym podłożu np. nerwica żołądka, biegunka emocjonalna czy choroba wrzodowa żołądka. W tym przypadku osoby cierpiące na powyższe choroby doświadczają także uczucia niepokoju, lęku, problemów ze snem i łaknieniem. Niepokojące stany są często adekwatne do przeżywanych obecnie emocji i ściśle z nimi współgrają.

Jak stres wpływa na przewód pokarmowy?

Układ pokarmowy to jeden z układów ludzkiego ciała, który najsilniej reaguje na zmiany w otaczającym środowisku, w tym sytuacje stresowe. Dzieje się tak, ponieważ wyposażony jest w szereg receptorów, które po zadziałaniu bodźca stresowego mobilizują się do działania, czego konsekwencją są różne zaburzenia somatyczne. Ma to miejsce po uruchomieniu tzw. osi stresowej, w skład której wchodzą podwzgórze, przysadka i nadnercza. Początkowo wpływają one na zwiększenie sprawności organizmu, ale po dłuższej ekspozycji na czynnik stresogenny działają w sposób obciążający, który może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy narządów. W tym przypadku mówi się o uszkadzającym działaniu stresu, który może być porównywalny nawet do działania czynnika fizycznego.

Jak sobie radzić ze stresem?

Prosto jest powiedzieć, aby unikać sytuacji stresujących w codziennym życiu, ale zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo utrudnione. Z tego powodu osobom borykającym się z powyższymi zaburzeniami proponuje się ćwiczenia relaksacyjne (np. medytacja, joga), naukę świadomego oddechu, zadbanie o sferę komfortu w godzinach wieczornych, a także znalezienie sobie hobby, które pozwoli na zaangażowanie się w coś, co sprawia przyjemność i pozwala skupić się na sobie. Oprócz tego osobom, które znacząco odczuwają pogorszenie kondycji psychicznej, warto zaproponować wizytę u specjalisty np. psychiatry lub psychologa.

Z kolei w przypadku dolegliwości somatycznych takich jak wzdęcia i gazy sprawdzi się Espumisan, czyli lek stosowany w objawowym leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Zawarty w nim symetykon skutecznie rozbija pęcherzyki takich gazów, nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w postaci niezmienionej, co oznacza, że może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące matki. Ponadto lek nie zawiera cukru, dzięki czemu mogą go przyjmować również osoby chore na cukrzycę oraz pacjenci z zaburzeniami trawienia cukrów.

Komentarze