zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Poroniłaś? Skorzystaj z szansy, dzięki której poznasz prawdziwą przyczynę poronienia 04-10-2017

Niezależnie od momentu poronienia masz niepowtarzalną szansę sprawdzić, czy za utratę ciąży odpowiadała najpowszechniejsza przyczyna – losowa wada dziecka. Do badania potrzebujesz prawidłowo zabezpieczonego materiału. Przeczytaj i dowiedz się, jak wykonać badania genetyczne po poronieniu i zyskać cenne informacje.

Przyczyny poronienia – ok. 70% to wady genetyczne dziecka

Powstają spontanicznie: w czasie tworzenia się komórek rozrodczych, w momencie ich połączenia lub krótko po zapłodnieniu. Takie losowe wady najczęściej są zupełnie niezależne od rodziców. Co więcej, istnieje bardzo niskie ryzyko, że wystąpią w przyszłości. Zwykle kolejna ciąża po poronieniu przebiega pomyślnie, a następne dziecko pary rodzi się zdrowe.

Badanie w kierunku wad genetycznych dziecka – krótsza diagnostyka

Realizacja takiego badania jest dla wielu rodziców niepowtarzalną szansą na szybsze poznanie przyczyny poronienia, oszczędzając nerwy, czas i pieniądze. Informacja, że za poronienie odpowiadały losowe wady dziecka, może również pomóc odzyskać spokój, szybciej wrócić do harmonii wewnętrznej i pozbyć się poczucia winy. Często również na tym etapie można zakończyć diagnostykę.

Warto pamiętać, że tego typu badania genetyczne po poronieniu mogą być wykonane tylko wtedy, gdy próbka będzie dobrze zabezpieczona i gdy będzie pochodziła faktycznie od dziecka.

Prawidłowe zabezpieczenie materiału umożliwia badanie

Jeśli do poronienia doszło w szpitalu, zabezpieczeniem materiału zajmuje się personel, a jeśli w domu – można zrobić to samodzielnie. W jaki sposób? Materiał z poronienia (najlepiej fragmenty kosmówki, tkanek płodu, pępowiny czy pęcherzyka płodowego) należy umieścić w sterylnym pojemniku (np. takim jak na mocz) z solą fizjologiczną. Umieszczenie go w formalinie jest błędem, ponieważ degraduje ona DNA, co niestety uniemożliwia przeprowadzenie badań, a tym samym poznanianie przyczyny poronienia.

Następnie konieczne jest szczelne zamknięcie i zaklejenie zakrętki (np. plastrem, folią spożywczą czy taśmą klejącą). Aż do czasu przekazania kurierowi, próbkę należy przechowywać w temperaturze 4-8oC. Do kartonu z próbką warto później włożyć wkłady chłodzące (dostępne w aptece).

Badania genetyczne po poronieniu – szansa na skorzystanie z należnych praw

Bez względu na moment poronienia można nie tylko poznać przyczyny poronienia, ale też skorzystać z przysługujących praw. Są to: pochowanie dziecka, rejestracja go w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych).

Trzy ostatnie prawa wymagają wydania przez szpital karty martwego urodzenia. Aby otrzymać dokument, musi być ustalona płeć dziecka. Jeśli poronienie miało miejsce na wczesnym etapie (do 16. tygodnia ciąży), lekarz może nie być w stanie określić jej w szpitalu. Wtedy można wykonać – razem z badaniem określającym przyczynę poronienia – genetyczne badanie płci.

Autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl

Komentarze