zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Podsumowanie pracy robota da Vinci do końca lipca 2011.09-08-2011

 

 
 
     13 sierpnia minie dokładnie 8 miesięcy od pierwszej w Polsce operacji przeprowadzonej przy użyciu robota da Vinci. Zabiegi te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze względu na wciąż wysokie ich koszty. Przedstawiamy Państwu szczegółowe sprawozdanie z dotychczas przeprowadzonych operacji z użyciem tej zaawansowanej technologii.
     Do końca lipca przeprowadzono łącznie 37 operacji, z czego 7 w samym lipcu. Średnio na 1 miesiąc przypada 5 zabiegów. Dla porównania na jednej tylko sali operacyjnej wykonuje się średnio 40 zabiegów miesięcznie a szpitale posiadają od 2 do blisko 20 takich sal. Największą popularnością cieszą się operacje wycięcia gruczołu krokowego z powodu raka oraz usunięcie pęcherzyka żółciowego, których przeprowadzono odpowiednio 13 i 11. Te dwie procedury stanowią blisko 65% wszystkich. Trzecim co do częstości wykonywanym zabiegiem jest histerektomia czyli usunięcie macicy, których przeprowadzono 6 (16% wszystkich).
     Mniejszą popularnością cieszą się zabiegi na jelicie grubym (3 zabiegi) oraz po 1 operacji wstawienia protezy aortalno-dwuudowej, operacji nadnercza, usunięcia śledziony i wycięcia odbytnicy. Te zabiegi stanowią łącznie 19% wszystkich.
     Obecne obciążenie da Vinciego jest wciąż niewielkie. Przy jego użyciu można by wykonywać miesięcznie kilkakrotnie więcej operacji zakończonych mniejszym odsetkiem powikłań od tradycyjnych metod. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu prof. Wojciech Witkiewicz zapowiada, że ilość wykonywanych zabiegów przy użyciu robota będzie systematycznie rosnąć w miarę zdobywania kolejnych funduszy.
 
AW

Komentarze

dodał: ~Gość | 2011-08-18 13:05:09

marszalek Jurkowlaniec obiecał dać milion złotych na zbiegi przy uzyciu tego robota wiec moze liczba zabiegow wzrosnie

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków