zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Picie kawy zmniejsza ryzyko powstania raka skóry. 26-10-2011

 

 
 
     Kawa to bardzo popularna używka dostępna dziś w co najmniej kilkunastu postaciach, a jej obecność na półkach sklepowych w Polsce nikogo już nie dziwi. Jej najczęściej wykorzystywaną zaletą, obok działania przeciwbólowego i poprawiającego samopoczucie, jest działanie pobudzające, wywoływane przez zawartą w niej kofeinę. Czy istnieje więcej korzyści płynących z picia kawy?
     Okazuje się, że tak. Według najnowszych doniesień naukowców z Harvardu picie kawy może zmniejszyć ryzyko powstania raka podstawnokomórkowego skóry. Jest to obecnie najczęstszy złośliwy nowotwór tego największego u człowieka narządu. Zależność tą udało się dostrzec dzięki retrospektywnym badaniom chorych na raka skóry, sięgającym aż do 1984 roku. Łącznie przebadano ponad 110 tys. chorych. Wyniki pokazały, że picie powyżej 3 filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko powstania tego nowotworu o 20% u kobiet i 9% u mężczyzn.
     Niewyjaśniona jednak pozostaje zagadka, dlaczego u ludzi obniżenie ryzyka dotyczy jedynie raka podstawnokomórkowego. W badaniach na myszach wykazano bowiem, że podawanie zwierzętom do spożycia kofeiny lub wstrzykiwanie jej w skórę redukuje liczbę uszkodzonych przez promieniowanie UV keratynocytów. Komórki te są odpowiedzialne za powstawanie raka kolczystokomórkowego skóry. Kofeina powoduje "przestawienie torów" cyklu życiowego keratynocytów w stronę apoptozy czyli ich zaprogramowanej śmierci.
     Odkrycie dr Fengju Songa może zapobiec ciągłemu zwiększaniu ilości nowych zachorowań na nowotwory skóry. W Polsce w 2008 roku były one 4 co do częstości wśród zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i 5 u mężczyzn. Przeciwnowotworowe działanie kawy z jej wyjątkowymi walorami smakowymi stanowi zatem doskonały przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków