zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Pianki do fluoryzacji 03-03-2020

Jedną z najważniejszych rzeczy w stomatologii jest profilaktyka. W każdej dziedzinie życia lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż rozwiązywanie problemów, jednakże w stomatologii jest to szczególnie odczuwalne. Któż z nas nie spotkał się z sytuacją, gdy nagle pojawiły się bóle zęba, pod wpływem którego przypominamy sobie, jak dawno odbyła się nasza ostatnia wizyta u stomatologa, jak również w jaki sposób dbaliśmy ostatnio o swoje zęby.

 

Największy wróg zębów

Jednym z największych wrogów naszych zębów bez wątpienia jest próchnica. Choroba ta działa podstępnie, początkowo w sposób niewidoczny, jednakże gdy zacznie się za bardzo rozwijać w jamie ustnej, leczenie może być zarówno drogie, czasochłonne jak i bolesne. W wielu przypadkach często jedynym ratunkiem jest usunięcie zmienionych chorobowo zębów.

 

Warto więc zadać pytanie, w jaki sposób można zapobiegać próchnicy? Jednym z takich rozwiązań są pianki do fluoryzacji. Są to produkty proste w użyciu, a co najważniejsze – stosunkowo bezpieczne.

 

Większości z nas fluoryzacja kojarzy się z obowiązkowym zabiegiem w szkole podstawowej, gdy wcierało się w zęby maść, która miała nie tylko nieprzyjemny zapach, ale i smak. Na szczęście tamte czasy odeszły już w niepamięć – w dzisiejszych czasach stosuje się smakowe pianki do fluoryzacji, o smaku gumy balonowej, owoców leśnych, mięty, czy też truskawkowym.

 

Stosowanie takiej pianki pozwala przede wszystkim na hamowanie procesu powstawania próchnicy, co ma miejsce poprzez zmniejszenie zjawiska polegającego na rozpuszczaniu szkliwa, przy równoczesnym wzroście remineralizacji. Dzięki zastosowaniu mikro bąbelków, pianka taka dociera do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu zwiększa się chroniona powierzchnia zębów. Efektów takich nie udałoby się uzyskać poprzez stosowanie zwykłych past do zębów.

 

Jak często stosować pianki do fluoryzacji?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku każdej osoby okres ten powinien być ustalany w sposób indywidualny, uwzględniający przeprowadzone już zabiegi jak również ogólny stan uzębienia. Dobry lekarz stomatolog będzie w stanie wskazać, kiedy należałoby taki zabieg powtórzyć. Oczywiście poza stosowaniem pianek do fluoryzacji, stomatolog może zalecić zastosowanie innego środka. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do zastosowania zabiegu, z wyjątkiem sytuacji, gdy uszkodzenie struktur zębów jest widocznym gołym okiem. Stosowanie takiej pianki może spowodować pogłębienie się uszkodzenia zęba, jak również wiązać się może z uczuciem dyskomfortu.

Komentarze