zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Paradontoza - Jak leczyć zapalenie przyzębia 15-12-2021

Co to jest paradontoza

Inna jej nazwa to przyzębica, schorzenie to atakuje tkanki przyzębia, co z kolei powoduje zapalenie przyzębia. Często w społeczeństwie paradontoza jest traktowana jako choroba dotycząca osoby w podeszłym wieku, co jest niezwykle mylne. Zarówno osoby starsze, jak  i młodsze mogą doznać paradontozy. Choroba ta bardzo często początkowo rozwija się niemal bezobjawowo, co sprawia, że trudno dostrzec zmiany. Zauważamy ją dopiero gdy jest już w pewnym stadium.

Okazuje się, że paradontoza jest najczęstszą przyczyną utraty zębów przez osoby od 23 roku życia! Na domiar złego, choroba ta coraz częściej atakuje dzieci. Można z nią skutecznie walczyć, a nawet powinno się, jeżeli tylko zauważymy jej symptomy.

Przyczyny — głównie wina kamienia nazębnego

Szacuje się, że powodem powstawania paradontozy jest w 99% kamień nazębny, który może znajdować się na powierzchni zębów nad i poddziąsłowo. Warto pamiętać o tym, aby usuwać kamień nazębny regularnie. Jest to nie drogi, bezbolesny zabieg, który można wykonać w gabinecie stomatologicznym, a przynosi on naprawdę mnóstwo korzyści. Przede wszystkim usuwa siedliska bakterii, które stanowią duże zagrożenia chorobotwórcze, a także skutkują zapaleniem dziąseł, ale również zanikiem kości wyrostka zębodołowego, o czym więcej poniżej.

Kamień nazębny twardnieje przy krawędzi zęba i następnie schodzi w okolice korzenia, gdzie wbija się w tkankę miękką. Następstwem tego jest nieustanny obrzęk i ból, a także zapalenie dziąseł. Kamień z czasem coraz bardziej uciska tkankę miękką dziąseł, która z kolei obkurcza się i cofa przed kamieniem. Jeżeli w porę nie zareagujemy i nie zahamujemy tego procesu, tkanki, które mocują zęby w kości szczęki, ulegną uszkodzeniu, a następnie zniszczeniu. Odsłonią się szyjki zębowe, a etap ten będzie łatwo rozpoznać, gdyż są one bardzo wrażliwe na zmiany temperatur, oraz na słodkie jak i kwaśne pokarmy, napoje. Jest tak, gdyż szyjki zębowe są mocno unerwione i dają nam o sobie znać, jeżeli wpływają na nie wyżej wymienione czynniki. Innymi słowy, powstaje mocna nadwrażliwość zębów. Zęby w tym momencie są już bardzo słabo osadzone w szczęce. Dochodzi do rozchwiania zębów i po prostu mogą zacząć one z czasem one wypadać.

paradontoza, leczenie

Inne przyczyny powstawania paradontozy

 • choroby układu odpornościowego,
 • palenie papierosów,
 • cukrzyca,
 • użytkowanie źle dopasowanej protezy,
 • zespół Downa,
 • wady zgryzu,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • zmiany hormonalne,
 • ubytki próchnicowe,
 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej.

Dbajmy o właściwą higienę jamy ustnej

Od braku utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej w zasadzie wszystko się zaczyna. Paradontoza jest jednym z następstw takowych zaniedbań. Receptą na to, aby od podstaw zapobiec powstawaniu ubytków prowadzących do próchnicy, jest regularne dokładne szczotkowanie zębów, najlepiej za pomocą szczoteczki sonicznej, oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego. Obecnie zabieg usuwania kamienia nazębnego nazywany jest skalingiem.

Zapamiętajmy zatem sobie, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy stopień do paradontozy! Jeżeli nie wiemy jak dokładnie dbać o higienę jamy ustnej, to w sieci można znaleźć nie jeden instruktaż higieny jamy ustnej, z którego warto skorzystać.

Objawy - krwawienie dziąseł powinno dać do myślenia

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na początku paradontoza rozwija się bezobjawowo, lecz z czasem zaczynają występować jej pierwsze objawy. Powinniśmy szczególnie się uczulić na:

 • zaczerwienienie dziąseł,
 • stany zapalne dziąseł
 • obrzmienie dziąseł,
 • krwawienie dziąseł (szczególnie podczas szczotkowania i jedzenia twardych posiłków),
 • ruchomość zębów,
 • brzydki zapach z jamy ustnej.

Środki doraźne, takie jak płyny do płukania jamy ustnej, specjalistyczne pasty do zębów (wspomagające usuwanie kamienia z płytki nazębnej), czy inne podobne specyfiki działają jedynie objawowo. Pomagają one złagodzić obrzmienie lub ból, ale nie leczą paradontozy.

Jeżeli zauważyliśmy u siebie wyżej wymienione objawy, warto skonsultować się ze stomatologiem i przedstawić sprawę. Szybkie działanie i wczesne wykrycie paradontozy, być może uchroni nas przed dalszym rozwojem choroby.

Leczenie - jak leczyć paradontozę

Niestety, jeżeli choroba zaatakowała już głębsze warstwy tkanek, nie obejdzie się bez ingerencji chirurga, dlatego tak ważne jest zareagowanie w porę.

Leczenie paradontozy przez chirurga, ma na celu usunięcie chorej tkanki i odbudowy jej w taki sposób, aby nadal mogła chronić zęby. W celu osiągnięcia opisywanego celu chirurg dokonuje przemieszczenia tkanki lub może zastosować wypełnienie specjalnym wszczepem kostnym pochodzącym z ludzkiej, lub zwierzęcej kości, albo substancji syntetycznej.

Zabiegi te, prowadzą do odbudowy tkanki przyzębnej, która jest uformowana przez stomatologa i wygląda tak samo oraz równie dobrze spełnia swoje funkcje.

Czy na paradontozę można stosować leki

Jeżeli dochodzi do głębokiej infekcji, stosuje się preparat na bazie amelogenin, który składa się ze specjalnie wyhodowanych białek. Białka te u człowieka pojawiają się jedynie w okresie życia płodowego.

Amelogeniny stymulują tkankę do wzrostu i odbudowy. Uważa się, że są to leki niezwykle skuteczne, bo aż w 80% przypadków udaje się uzyskać pełną regenerację tkanek przyzębia.

Periodontologia - sposób na paradontozę

Periodontolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami błony śluzowej jamy ustnej, oraz przyzębia. Do przyzębia możemy zaliczyć to co znajduje się w zębodole, czyli:

 • dziąsło,
 • ozębna,
 • cement korzeniowy,
 • wyrostek zębodołowy,
 • i inne.

Periodontologia to dziedzina medycyny, w której gronie zainteresowań znajdują się schorzenia o charakterze zapalnym, które zaś powstają w wyżej wymienionych obszarach jamy ustnej. 

Dobry periodontolog zajmuje się profilaktyką, która ma na celu zmniejszenie ryzyka choroby, oraz ochronę przed jej negatywnymi powikłaniami dla organizmu. 

O tym jak wyglądają konsultacje z periodontologiem oraz kto powinien się na nie zgłosić, możesz przeczytać na tej stronie - https://www.klinikakwiatek.pl/periodontologia.


Dobre rady

Skoro już wiemy, jakie są objawy paradontozy oraz co ją powoduje, czas zastanowić się nad aktualnym stanem naszego uzębienia. Sprawdzajmy, czy podczas szczotkowania na szczoteczce lub umywalce nie widnieje krew, czy podczas jedzenia twardych posiłków (np. jabłka), również nie widać krwi. Jeżeli tak będzie, nie lekceważmy tego i najlepiej umówmy się na wizytę u stomatologa.

Usuwajmy regularnie kamień nazębny, którego nagromadzenie skutkuje zapaleniem przyzębia (z powodu zapalenia przyzębia można doznać nawet problemów z mówieniem!), co z kolei jest już prostą drogą do paradontozy, bo to właśnie kamień jest w 99% powodem tej choroby. Skaling jest prostym zabiegiem usuwającym kamień, trwającym dosłownie kilka chwil, który niesie za sobą wiele korzyści.

Obserwujmy niepokojące zmiany w jamie ustnej i regularnie kontrolujmy stan naszych zębów sami jak i u stomatologa.

Podsumowanie

Jak widać, różne są objawy i przyczyny paradontozy. Paradontoza, jest chorobą, która nie daje od razu o sobie znać. Nie wierzmy w mity, odnośnie tej dolegliwości i jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, od razu reagujmy.

Komentarze