zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Ortopedyczne izby przyjęć pełne pacjentów! 10-12-2010

 

Ortopedyczne izby przyjęć pełne pacjentów!
 
     W najbliższy weekend nadciągnie kolejna fala intensywnych opadów śniegu. Towarzysząca temu ujemna temperatura powoduje powstawanie lodowej tafli na chodnikach. W takiej sytuacji nie trudno o upadek.
     Człowiek tracąc równowagę, odruchowo zgina dłoń w nadgarstku. Skupienie masy ciała przy zetknięciu z ziemią na takim podparciu prowadzi w najlepszej sytuacji do skręcenia nadgarstka. Często jednak, szczególnie u starszych osób których kości mają zwiększoną kruchość, dochodzi do złamania nasady dalszej kości promieniowej.
     Jedno z takich złamań nosi nazwę złamania Collesa, lub inaczej "złamania w miejscu typowym" (fracturae loco typico). Jego nazwa pochodzi od tego, iż powstaje prawie zawsze w tym samym miejscu na kości, właśnie wskutek upadków na śliskich chodnikach.
     Uraz w miejscu typowym jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do ortopedycznych izb przyjęć. Zrozumiałe zatem staje się to, że muszą oni spędzać wiele godzin w kolejkach do specjalisty. Miejmy to na uwadze tracąc cierpliwość czekając do ortopedy, a może po prostu ograniczmy do minimum wychodzenie z domu w taką pogodę.
 
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków