zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Opieka nad chorym - profilaktyka i leczenie odleżyn 09-03-2016

Po pierwsze - profilaktyka

 

Choć jest to przypadłość spotykana dość często absolutnie nie można jej bagatelizować. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wdrożyć wszelkie działania zapobiegające powstaniu odleżyn. Profilaktyczne zabiegi to przede wszystkim higiena chorego, zarówno osobista, jak i dbałość o częstą zmianę pościeli. W przypadku chorych obłożnie zalecanym rozwiązaniem jest także materac przeciw odleżynom oraz częsta zmiana pozycji pacjenta. Oczywiście niezastąpiona jest wnikliwa obserwacja skóry, należy zwracać uwagę na każdą zmianę zabarwienia, struktury, grubości skóry i reagować jak najszybciej, np. poprzez zastosowanie specjalnych okładów, opatrunków hydrokoloidowych.

 

Odleżyny – definicja i klasyfikacja

 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do powstania odleżyn i niezbędna jest wówczas odpowiednia pielęgnacja oraz leczenie odleżyn. Warto zatem dowiedzieć się czym są odleżyny i jaka jest klasyfikacja, dzięki czemu wiadomo również jak leczyć odleżyny, skutecznie i bezpiecznie. Zgodnie z definicją odleżyny to miejscowe uszkodzenie skóry oraz tkanki podskórnej wywołane m.in. przez ucisk, siły ścinające, tarcie albo kombinację powyższych czynników. Jak wiadomo za odleżyny uznaje się zmiany skórne, takie jak miejscowe zaczerwienienie, zmiana koloru skóry bez wysięku i uszkodzenia skóry, jak również głębokie, poważne rany z odsłonięciem kości, ścięgien oraz mięsni. Stąd też leczenie odleżyn jest ściśle zawiązane z odpowiednią klasyfikacją ran i zastosowaniem adekwatnych metod, specjalnych opatrunków.

 

Zgodnie z klasyfikacją Europejskiego Komitetu Doradczego ds. Odleżyn wyróżnia się cztery stopnie zmian odleżynowych, gdzie stopień pierwszy to zmiana zabarwienia skóry a czwarty – uszkodzenia głębokie z martwicą i ziarninowaniem. Według skali Torrance’a mamy pięć stopni intensywności odleżyn. W przypadku zmian poważnych (od 3 do 5 stopnia) należy skonsultować ranę z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj opatrunku.

 

Wybór odpowiednich opatrunków na odleżyny

 

Jeśli chodzi o odleżyny leczenie ma oczywiście na celu zabezpieczenie powstałej rany, m.in. poprzez zapewnienie odpowiedniej wilgotności sprzyjającej gojeniu. Odpowiedni opatrunek ma także działanie bakteriobójcze i chroni przed wirusami. Zabezpiecza rany przed tarciem dodatkowymi uszkodzeniami. Zastosowanie opatrunków to także oczyszczenie ran głębokich z martwicy oraz stymulowanie mikrofagów odpowiedzialnych za proces ziarninowania. W przypadku odleżyn stosuje się opatrunek pierwotny oraz wtórny. Odpowiednie opatrunki zaleca lekarz, można również skorzystać z porad dostępnych w Internecie. Szczegółowe informacje na temat odleżyn, leczenia, doboru opatrunków można znaleźć na http://www.dlaspecjalistow.mojarana.pl/pl/leczenie-ran/odlezyny. Warto także skorzystać z możliwości dopasowania opatrunku online (na podstawie opisu objawów), jak również z zakupu opatrunków na odleżyny w sklepie internetowym.

 

Komentarze

dodał: ~MarinKowal | 2018-12-14 12:01:03

Przede wszystkim warto korzystać z profesjonalnego sprzętu do analizy ciśnienia, zdrowo się odżywiać oraz być aktywnym fizycznie, warto zapoznać się z ofertę sklepu medycznego HI-TECH MEDICAL w którym można znaleźć dużo przydatnych rzeczy.