zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

OSTEOPOROZA !20-09-2015

      Osteoporoza to przewlekła choroba tkanki kostnej polegająca na powolnym ubytku składników masy kostnej i postępującym uszkodzeniu mikroarchitektury kości.

 

W wyniku tego procesu kości stają się mniej elastyczne kruche i bardziej podatne na złamania, których powikłania mogą być nawet niebezpieczne dla życia. Osteoporoza jest problemem społecznym, co trzecia kobieta w ciągu życia doznaje typowego dla tej choroby złamania kości; przedramienia, trzonu kręgowego czy szyjki kości udowej. Nie jest to jedynie problem kobiet, wśród osób obu płci po 70 roku życia połowa ma jawną osteoporozę.

 

Kości każdego człowieka w miarę starzenia tracą swą wytrzymałość, ale nie u wszystkich rozwija się osteoporoza. Na szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia tej choroby narażone są kobiety po czterdziestym roku życia. Spowodowane jest to utratą ochronnego działania estrogenów.

Do indywidualnych czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy należą:

płeć żeńska,

zaawansowany wiek,

występowanie przypadków choroby w rodzinie,

wczesna menopauza i związany z nią spadek estrogenów; (u mężczyzn spadek poziomu androgenów),

więcej niż trzy ciąże; wiecej niż sześć miesięcy karmienia piersią;

szczupła budowa ciała.

 

Niektóre z naszych nawyków codziennych stanowią ryzyko rozwoju choroby,

a należą do nich np.: niskie dzienne spożycie wapnia i niedostateczny poziom witaminy D3; brak wysiłku fizycznego; palenie papierosów; nadużywanie alkoholu; kawa (więcej niż pięć filiżanek dziennie); wysokie spożycie błonnika, rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu. Osteoporoza może być również związana z chorobami przewodu pokarmowego, z przewlekłą niewydolnością nerek, anoreksją bądż bulimią, nadczynnością tarczycy, kortykosteroidoterapią, z zażywaniem leków przeciwpadaczkowych i heparyny.


      Najważniejsza w rozpoznawaniu osteoporozy jest możliwość wczesnego wykrycia zagrożenia tą chorobą. Choroba  ta przebiega skrycie, bezbólowo, nie daje żadnego objawu wskazującego na jej rozwój, zanim nie dojdzie do złamań. Badanie pozwalające wcześnie wykryć osteoporozę to badanie densytometryczne, określajace gęstość mineralną kości w standardowych lokalizacjach przedramieniu, trzonach odcinka lędżwiowego kręgosłupa lub szyjce kości udowej. Umożliwiają one nie tylko ocenę aktualnego stanu zmineralizowania kośćca i ryzyka  złamania, a wykonywane co 1/2 lata wykazują także postęp choroby i efekty stosowanego leczenia.

 

Badania ultradżwiękowe i rentgenograficzne mają mniejszą wartość diagnostyczną. Wykonywane są również badania analityczne krwii oceniające poziom markerów tworzenia i rozkładu kości i zwiazków związanych z metabolizmem tkanki kostnej np. wapń, fosfataza alkaliczna, parathormon.

 

Celem postępowania terapeutycznego w osteoporozie jest zapobieganie złamaniom na przestrzeni całego życia u osób, które ich jeszcze  nie doznały oraz redukcja ryzyka złamań u chorych z zaawansowaną osteoporozą. Leczenie osteoporozy obejmuje farmakoterapię oraz fizykoterapię i regularne ćwiczenia fizyczne, a także leczenie chorób współistniejących. Chorzy powinni unikać noszenia dużych ciężarów, forsowanych ćwiczeń fizycznych, a zwłaszcza upadków, ponieważ mogą spowodować one nowe złamania.

 

Natomiast farmakoterapia to, z  wyboru zarówno w zapobieganiu jak i w leczeniu osteoporozy hormonalne leczenie zastępcze. Systematyczne podawanie estrogenów powoduje utrzymanie lub nawet wzrost masy kostnej, a przede wszystkim 50% redukcje ryzyka wszystkich złamań osteoporotycznych po 5 latach terapii. Alendronian zwiększa gęstość tkanki kostnej o 5-10%, a o 50% zmniejsza ryzyko złamania. Nieodzowną częścią postępowania terapeutycznego jest uzupełnianie podaży wapnia i witaminy D3, gdyż wraz z procesami starzenia się spada zdolność do wchłaniania tych związków.

 E.L.
Czytaj także:
Diagnostyka genetyczna
Zaburzenia odżywiania - anoreksja i bulimia!
Choroby tarczycy
Zespoły bólowe kręgosłupa.
Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.

Komentarze