zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

O czym może świadczyć białko w moczu ciężarnej kobiety? 12-11-2020

 

Obecność niewielkich ilości białka w moczu jest częstym zjawiskiem podczas ciąży. Może się tak zdarzyć z wielu powodów. Zatem, jeśli zauważysz białko w moczu w ciąży – nie panikuj. Prawdopodobnie oznacza to po prostu, że Twoje nerki pracują ciężej teraz, gdy jesteś w ciąży. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, by nie mieć wątpliwości, że wszystko jest w porządku – czytaj dalej.

  1. Co może oznaczać białko w moczu w ciąży?

  2. Kiedy zawartość białka w moczu może dawać ciężarnej powód do niepokoju?

  3. Czym jest stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży?

  4. Czy stan przedrzucawkowy można rozpoznać również w inny sposób?

Białko w moczu w ciąży nie musi, ale może być niepokojącym sygnałem. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach wymaga interwencji lekarza, by wiedzieć, z czym się ma do czynienia i odpowiednio wcześnie coś na to zaradzić.

 

Co może oznaczać białko w moczu w ciąży?

 

Oprócz wymienionej na wstępie cięższej pracy nerek białko w moczu w ciąży może również oznaczać, że organizm walczy z drobną infekcją. Twój lekarz może wysłać próbkę moczu do laboratorium, aby sprawdzić, czy nie masz infekcji dróg moczowych, a jeśli się okaże, że tak jest – też nie musisz panikować. Lekarz przepisze antybiotyk, który można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. Jeśli uzupełniasz regularnie kalendarz ciąży – zanotuj, że badanie na obecność białka w moczu (białkomocz) wlicza się w rutynowe badania w ciąży, które lekarz wykona podczas każdej wizyty przedporodowej.

 

Kiedy zawartość białka w moczu może dawać ciężarnej powód do niepokoju?

 

W zależności od poziomu białkomoczu, lekarz może przyspieszyć kolejną wizytę przedporodową, aby jeszcze raz sprawdzić, czy białko nadal jest obecne i czy jego ilość wzrosła. Jeśli prowadzisz kalendarz ciąży i notujesz to, co niesie każdy tydzień ciąży – będziesz wiedziała, że coś jest na rzeczy, bo Twój lekarz może zachować szczególną czujność w kwestii zawartości białka w moczu, jeśli jesteś w drugiej połowie ciąży. Na tym etapie może to oznaczać, że rozwija się stan przedrzucawkowy, potencjalnie poważny stan.

 

Czym jest stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży?


Stan przedrzucawkowy może podwyższyć ciśnienie krwi i wpłynąć na to, jak dobrze nerki filtrują krew. Białka, które powinny pozostać we krwi, przedostają się do moczu, powodując białkomocz. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć regularnie zaglądając na stronę RODZICE.PL, która też może Ci pomóc wyjaśnić dokładnie, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu i jaki to może mieć związek z białkiem w moczu.

Jeśli próbka moczu zawiera wysoki poziom białka, a ciśnienie krwi jest podwyższone, lekarz może pobrać próbkę krwi. Pozwoli to sprawdzić morfologię krwi, krzepliwość, czynność nerek i wątroby. Jeśli lekarz jest zaniepokojony poziomem białkomoczu lub jakimikolwiek innymi objawami, może poprosić o więcej badań. Wyniki można uzyskać w ciągu zaledwie czterech godzin, ale zależy to od szpitala. Jeśli okaże się, że białkomocz jest na bezpiecznym poziomie, będziesz mogła wrócić do domu. Natomiast jeśli nadal istnieją obawy, będziesz musiała pozostać w celu dalszego monitorowania.

 

Czy stan przedrzucawkowy można rozpoznać również w inny sposób?

 

Jeśli białko w moczu w ciąży jest na alarmującym poziomie, możesz też wypatrywać i innych objawów stanu przedrzucawkowego od połowy ciąży, w tym są to między innymi problemy ze wzrokiem, takie jak rozmycie lub miganie, czy też nagły obrzęk dłoni, stóp lub twarzy. Może się też pojawić silny ból głowy, który nie ustępuje po zażyciu paracetamolu, czasem występuje razem z wymiotami. Niektóre kobiety w stanie przedrzucawkowym odczuwają też silny ból tuż pod żebrami lub zgagę, której nie łagodzą leki zobojętniające.

Komentarze