zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

O CIŚNIENIU TĘTNICZYM I CIŚNIENIOMIERZACH !07-05-2016

      Nadciśnienie to taki stan, w którym ciśnienie w naczyniach tętniczych utrzymuje się powyżej określonych norm. Nieleczone nadciśnienie bywa po latach przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dwa najczęstsze to zawał serca i udar mózgu.
      Podstawowym zadaniem jest uchwycenie momentu, w którym ciśnienie tętnicze w Twoim organizmie zaczyna przekraczać normy. Jest to sygnał alarmowy. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem, by zapobiec rozwojowi tej poważnej choroby.


      Nadciśnienia niestety najczęściej się nie czuje. Dlatego można je mieć latami nie wiedząc o nim. Po latach może się okazać, że pojawiły się powikłania. Może dojść na przykład do zawału serca. Wniosek jest taki: Należy regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Dotyczy to zarówno osób zdrowych (bez nadciśnienia) jak i osób cierpiących na nadciśnienie. Osoby zdrowe kontrolują ciśnienie tętnicze po to, w razie wzrostu wartości ciśnienia ponad normę zgłosić się do lekarza i zapobiec powikłaniom w przyszłości. Osoby z nadciśnieniem powinny kontrolować ciśnienie w celu kontroli postępów leczenia i wykrycia momentu ewentualnego dalszego wzrostu ciśnienia.


      Ciśnienie tętnicze można mierzyć podczas wizyty u lekarza, u pielęgniarki w gabinecie zabiegowym. Personel medyczny dysponuje najczęściej ciśnieniomierzami rtęciowymi lub zegarowymi. Do ich użycia konieczne są słuchawki. Zarówno lekarz jak i pielęgniarka gwarantuje poprawność wykonania pomiaru. Czasem zdarza się, że ciśnienie tętnicze rośnie u pacjenta na widok lekarza lub pielęgniarki. To zjawisko nazywa się nadciśnieniem białego fartucha.
Dobrym sposobem na regularną kontrolę ciśnienia tętniczego jest zakup ciśnieniomierza dla siebie.


      RODZAJE CIŚNIENIOMIERZY.
Ciśnieniomierze dzielimy na: mechaniczne i elektroniczne.
 

Ciśnieniomierze mechaniczne
Zaliczamy tutaj ciśnieniomierze rtęciowe oraz ciśnieniomierze zegarowe. Obydwa rodzaje wymagają użycia słuchawek lekarskich. Wykorzystywane są głównie przez personel służby zdrowia. Zapewniają dokładny pomiar pod warunkiem, że osoba obsługująca taki ciśnieniomierz jest przeszkolona w używaniu go. W ciśnieniomierzach mechanicznych pompowanie mankietu odbywa się poprzez szybkie naciskanie gumowej pompki (gruszki).


Ciśnieniomierze elektroniczne
Ten rodzaj ciśnieniomierzy dzięki układom elektronicznym wyświetla wartość ciśnienia na wyświetlaczu (zamienia wartość ciśnienia na wyświetlane cyfry zamiast tak jak w ciśnieniomierzach zegarowych w sposób mechaniczny na wychylenie wskazówki zegara). Ciśnieniomierz elektroniczny nie wymaga używania słuchawek. Układ elektroniczny odczytuje pulsowanie krwi w kończynie i oblicza wartość ciśnienia. Obsługa ciśnieniomierza elektronicznego jest bardzo prosta, a możliwość błędu podczas pomiaru ograniczona.

Ciśnieniomierze elektroniczne dzielimy
a) ze względu na miejsce umieszczania mankietu podczas pomiaru na:
 - Naramienne - te gdzie mankiet umieszcza się powyżej zgięcia łokciowego kończyny górnej
 - Nadgarstkowe - mankiet umieszcza się na nadgarstku
b) ze względu na zaangażowanie badającego:
 - Półautomatyczne - bez automatycznego kompresora; pompowanie mankietu odbywa się przy pomocy gumowej ręcznej pompki
 - Automatyczne - z automatycznym kompresorem; pompowanie odbywa się automatycznie.


Żeby wykonać prawidłowy pomiar, mankiet powinien być napompowany o co najmniej 30 mm Hg powyżej ciśnienia skurczowego ale nie więcej niż o 80 ? 100 mm Hg. Oznacza to, że jeżeli moje ciśnienie skurczowe (to wyższe) wynosi 140 mm Hg to mankiet powinien być napompowany do co najmniej 170 mm Hg. Jeżeli ciśnienie wynosi 190 mm Hg mankiet musi być napompowany co najmniej do 220 mm Hg. I tak dalej analogicznie. Wiedza na temat wysokości pompowania mankietu jest potrzebna w przypadku ciśnieniomierzy mechanicznych, elektronicznych półautomatycznych i niektórych ciśnieniomierzy automatycznych.

Ciśnieniomierze automatyczne można podzielić na 2 podgrupy:
 - Takie, w których należy ustawić poziom, do którego ma być napompowany mankiet
 - Takie, które dobierają same poziom napompowania mankietu. Te, tak zwane pełne automaty nie wymagają od użytkownika zastanawiania się, do jakiego poziomu należy napompować mankiet Największy komfort pomiaru zapewniają te ostatnie.


      „BŁĘDNE WYNIKI" czy mam zepsuty ciśnieniomierz?
Jeśli masz wrażenie, że ciśnieniomierz pokazuje złe, błędne wyniki, zastanów się nad poniższymi punktami zanim stwierdzisz, że ciśnieniomierz jest wadliwy.
1. Czy wykonałeś pomiar po 5 minutowym okresie relaksu i w pozycji siedzącej
2. Czy odstęp pomiędzy kolejnymi pomiarami był co najmniej 3 minutowy
3. Czy ręka na której był wykonywany pomiar była nieruchoma podczas pomiaru (szczególnie ważne przy ciśnieniomierzach nadgarstkowych)
4. Czy mankiet ciśnieniomierza był na wysokości serca (szczególnie ważne przy ciśnieniomierzach nadgarstkowych)
5. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że ciśnienie tętnicze krwi waha się I nie jest wartością stałą
6. Czy wiesz, że ciśnienie na prawej i lewej kończynie może się nieznacznie różnić
7. Sama metoda pomiaru ciśnienia ogranicza dokładność wyniku do kilku mm Hg.


      Poza tym badanie wykonywane jest przez skórę, tkankę tłuszczową i mięśnie. W związku z tym nie można oczekiwać, że kolejne wyniki będą identyczne. Pomimo to dokładność pomiaru jest w ZUPEŁNOŚCI WYSTARCZAJĄCA DLA CELÓW DIAGNOSTYKI I LECZENIA NADCIŚNIENIA.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2019-03-18 11:06:46

Dzień Dobry, świetny artykuł - zdecydowanie warto dbać o swoje zdrowie w każdym wieku. Dobrym pomysłem jest systematyczna kontrola ciśnienia, ja do tego zadania wykorzystuję sprzęt oromed , który pomaga mi utrzymać dobrą kondycję zdrowia. Wg. mnie najlepsze ciśnieniomierze zegarowe dostępne na rynku :)

dodał: ~Gość | 2019-03-18 11:06:28

Dzień Dobry, świetny artykuł - zdecydowanie warto dbać o swoje zdrowie w każdym wieku. Dobrym pomysłem jest systematyczna kontrola ciśnienia, ja do tego zadania wykorzystuję sprzęt oromed , który pomaga mi utrzymać dobrą kondycję zdrowia. Wg. mnie najlepsze ciśnieniomierze zegarowe dostępne na rynku :)