zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu!15-03-2011

 

     We Wrocławiu powstaje nowy szpital Wojewódzki. Inwestycja pochłonie blisko 300 milionów złotych, na które składa się budowa kompleksu od podstaw oraz jego wyposażenie. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2013 rok. W chwili obecnej dobiegają końca prace ziemne, a jeszcze w marcu rozpocznie się stawianie fundamentów. Szpital pozwoli unowocześnić stacjonarną opiekę zdrowotną Dolnego Śląska.
     Założeniami inwestorów są niska cena i funkcjonalność. Szpital powstanie dzięki kredytowi udzielonemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Dług ma zostać spłacony z pieniędzy pochodzących z 2 źródeł. Pierwsze to środki ze sprzedaży nieruchomości po dwóch istniejących obecnie placówkach: Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka przy ul. Traugutta oraz dawnego Okręgowego Szpitala Kolejowego przy ul. Wiśniowej we Wrocławiu. Drugim źródłem środków na spłatę zaciągniętego kredytu mają być pieniądze, które szpital sam zarobi. Władze województwa Dolnośląskiego szacują, że w ciągu pierwszego roku działalności centrum medyczne przyniesie 10 mln złotych zysku.
     Ważną zaletą inwestycji jest jej lokalizacja. Kompleks mieścić się będzie na osiedlu Stabłowice w dzielnicy Fabryczna, gdzie obecnie nie ma żadnego czynnego Szpitala. Dzielnica liczy około 200 tys. mieszkańców i jest najwięszą dzielnicą we Wrocławiu. Placówki, na bazie których powstanie kompleks na Stabłowicach, mieszczą się w Śródmieściu oraz na Krzykach, gdzie zlokalizowana jest większość obecnych szpitali we Wrocławiu. W pobliżu nowego centrum medycznego przebiagać będzie budowana obecnie autostradowa obwodnica Wrocławia, która łącząc się z istniejącą A4 umożliwi łatwy dojazd z każdej strony miasta. Ułatwi to dotarcie wyjazdowym zespołom ratownictwa medycznego oraz pacjentom z całego województwa.
     Nowy szpital będzie zawierał 16 oddziałów i pomieści łącznie ponad pól tysiąca łóżek. Stanowić będzie nowoczesne centrum diagnostyczno-terapeutyczne z ośrodkiem tlenoterapii hiperbarycznej. Całkowita powierzchnia wyniesie prawie 50 tys. metrów kwadratowych co stanowi w przybliżeniu powierzchnię średniej wielkości galerii handlowej. W przyszłości do dyspozycji będą 2 tomografy komputerowe, 2 rezonanse magnetyczne oraz 10 sal operacyjnych. Przy budynku powstanie również lądowisko dla helikopterów.
     Dzięki takim inwestycjom pacjenci Wrocławia i Dolnego Śląska będą mogli wybierać wśród szpitali na najwyższym poziomie, spełniającymi światowe standardy i dysponującymi najnowocześniejszym sprzętem. Odpowiednia organizacja oraz zarządzanie nową placówką może zachęcić pacjentów z innych regionów Polski i Europy do korzystania z jej usług. Rozwój turystyki medycznej jest nadzieją nie tylko dla kulejącej służby zdrowia ale i dla napędzenia rozwoju regionu zwiększając jego atrakcyjność.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

dodał: ~Gość | 2011-03-20 15:11:42

nareszcie

dodał: ~Gość | 2011-03-20 15:11:41

nareszcie

dodał: ~Gość | 2011-03-20 15:11:29

nareszcie

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków