zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Nowotwór układu chłonnego to diagnoza ? nie wyrok 06-12-2010

Nowotwór układu chłonnego to diagnoza – nie wyrok !

 

Wykłady dla słuchaczy Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 
Jak nie przeoczyć objawów nowotworu układu chłonnego? Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy choroba nowotworowa pojawi się w naszej rodzinie?  Już  8 i 15 grudnia w Krakowie na Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbędą się wykłady poświęcone nowotworom układu chłonnego. Spotkania poprowadzą specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Organizatorem wykładów jest  Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, wspierane przez firmę Roche Polska. 
 
W ramach działań edukacyjnych skierowanych do seniorów na Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w sali wykładowej  przy ul. Kopernika 12 w dniach 8 i 15 grudnia 2010 roku będą miały miejsce wykłady poświęcone nowotworom układu chłonnego. Spotkania prowadzone przez specjalistów  odbędą się 8 i 15 grudnia 2010 r. w godz. 17.00-17.45.
 
Kłopoty z diagnostyką nowotworów układu chłonnego
Jeden z wykładów zostanie poprowadzony przez specjalistę hematoonkologa z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podczas spotkania poświęconego chłoniakom oraz przewlekłej białaczce limfatycznej słuchacze otrzymają odpowiedzi na pytania: Jakie objawy mogą oznaczać chorobę? Kiedy należy zwrócić się do lekarza? Jakie badania należy wykonywać, by w porę wykryć chorobę? Jakie metody leczenia nowotworów układu chłonnego oferuje współczesna medycyna? 
W przypadku chłoniaków szczególnie ważna jest stała obserwacja własnego organizmu i kontrola czy węzły chłonne nie są powiększone. Najłatwiej badać te węzły, które są najlepiej wyczuwalne: pod żuchwą, pachami i w pachwinach. Brak charakterystycznych dla chłoniaka objawów powoduje, że chorobę wykrywa się często przypadkowo podczas badań wykonywanych z powodu innych dolegliwości. Podobnie jest w przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej. Choroba często jest wykrywana podczas rutynowych badań kontrolnych krwi. Dlatego tak ważne jest, by nie zapominać     o wykonywaniu okresowych badań. 
 
Jak kontrolować chorobę nowotworową?
W trakcie drugiego z wykładów, który poprowadzi psychoonkolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, uczestnicy dowiedzą się jak kontrolować emocje, które zazwyczaj towarzyszą diagnozie oraz procesowi walki z nowotworem. Nastawienie psychiczne pacjenta i jego najbliższych ma ogromny wpływ na skuteczność prowadzonej terapii. Tymczasem już samo rozpoznanie choroby wywołuje ogromne emocje – pojawia się wtedy pytanie, czy diagnoza nowotworu oznacza wyrok. Osoba chora odczuwa strach, jest załamana, często poddaje się depresji. Są to reakcje spowodowane przez niepewność, która pojawia się w naszym życiu wraz z chorobą. Również sam pobyt w szpitalu onkologicznym łączy się zwykle z ogromnym stresem. Dlatego tak ważna jest umiejętność wspierania osoby chorej w trudnej akceptacji nowotworu i walce z chorobą. Dzięki praktycznym wskazówkom specjalisty psychoonkologa słuchacze dowiedzą się w  jaki sposób radzić sobie w trudnej do zniesienia sytuacji niepewności: W jaki sposób rozmawiać z chorą osobą? Jak udzielać jej wsparcia? Jak walczyć ze stresem wywołanym przez chorobę? Jak oswoić się ze słowem „nowotwór”? 
 
Nowotwory układu chłonnego: Chłoniaki nieziarnicze
Do najczęściej występujących nowotworów układu chłonnego zaliczane są chłoniaki nieziarnicze, które zajmują 
6. miejsce wśród nowotworów pod względem częstości występowania, a szacunkowa liczba nowych zachorowań wynosi ok. 8 000 rocznie. Na chłoniaka mogą zachorować osoby w każdym wieku, jednak chłoniaki nieziarnicze występują najczęściej u osób dorosłych, ze szczytem zachorowań między 45. a 60. rokiem życia. 
Przyczyny powstawania chłoniaków wciąż nie są znane. Postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków. Dotyczy to szczególnie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej we wczesnych stadiach choroby. Zbyt późne wykrycie nowotworu znacznie obniża skuteczność leczenia, dlatego należy pamiętać, aby obserwować siebie i sprawdzać, czy węzły chłonne nie są powiększone.
Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)
Istnieje kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków nieziarniczych o różnym stopniu zagrożenia dla chorego, które dzielimy na nowotwory o dynamicznym przebiegu oraz rozwijające się powoli i charakteryzujące się łagodnym przebiegiem. Do takich chłoniaków zaliczamy przewlekłą białaczkę limfocytową.
CLL jest najczęstszym typem białaczki występującej u osób dorosłych – stanowi około 25–30% wszystkich postaci białaczki. Przewlekła białaczka limfocytowa najczęściej (u 70-80% pacjentów) jest rozpoznawana u osób powyżej 55 roku życia. W początkowym okresie choroba przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań krwi.
 
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 
Zrzesza chorych z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego, leczących się w Krakowskiej Klinice Hematologii. Stowarzyszenie udziela wsparcia chorym i ich rodzinom, zarówno po zakończonym leczeniu, w jego trakcie, jak i dopiero zdiagnozowanym, stojącym na początku drogi ku wyleczeniu.
Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: www.przebisnieg.org
 

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków