zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Nowe fakty o mleku. 22-08-2011

 

 
 
     O prozdrowotnych właściwościach mleka wiadomo było już od dawna. Ten stosunkowo łatwy w pozyskaniu surowiec jest obecnie zalecany do spożycia we wszystkich grupach wiekowych oraz przez niemal wszystkich specjalistów. Mimo to często pojawiają się informacje o jego działaniach szkodliwych, które często nie mają naukowego uzasadnienia.
     Najnowsze badania pokazują nową właściwość mleka, którą można dopisać do jego zalet. Podczas letnich upałów mleko nawadnia dużo lepiej niż woda i popularne napoje izotoniczne stosowane przez sportowców. Głównym powodem takiego działania jest odpowiednia zawartość sodu, który tracony jest w dużych ilościach wraz z potem. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za "zatrzymywanie" wody w organizmie i jego odpowiednia suplementacja podczas wysiłku w upały jest bardzo ważna.
     Autorzy publikacji zwracają uwagę na to, że wspomniane działanie mleka jest najkorzystniejsze u aktywnych fizycznie dzieci i młodzieży. Młody dorastający człowiek poza odpowiednią podażą wody musi również dostarczać wysokiej jakości białka i cukry oraz łatwo przyswajalną formę wapnia, których źródłem są właśnie mleko i jego przetwory. Mleko jednak, jako postać płynna, zapewnia dużą ilość wody.
     Nowo poznaną właściwość mleka można zatem dodać do szeregu działań korzystnych wzmacniając jego pozycję wśród zdrowej żywności. Podczas zbliżającej się upalnej końcówki wakacji będziemy już wiedzieć czym najlepiej ugasić pragnienie.
 
lek. Adam Wolnica
 
Czytaj także:
Gastryczne problemy wieku dziecięcego !
Alergie
Zatrucia pokarmowe
Biopierwiastki dla urody - CYNK
Krew a zdrowe Życie !
Śniadanie - najważniejszy codzienny posiłek
Endokrynologia wieku rozwojowego.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2011-08-24 09:51:43

Tak - mleko to samo zdrowie - tylko jak najmniej przetworzone. Kiedyś lansowali margarynę, a masło było be, to samo z jajkiem - a dziś co naturalne to zdrowe.

dodał: lampka | 2011-08-23 20:30:47

moja babcia powtarzała że szklanka mleka codziennie nie zaszkodzi ( chyba że ktoś ma nietolerancję laktozy ) a jak coś nie szkodzi to znaczy że pomaga ;) dlatego do tej pory piję szklankę mleka dzień w dzień

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków