zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Niska hemoglobina - co może być przyczyną? 13-07-2019

Po co nam hemoglobina?

 

Hemoglobina w naszej krwi nie jest występuje tylko po to, by nadać jej znany nam kolor. Jej zdanie jest znacznie bardziej doniosłe. Ten element morfotyczny krwi jest odpowiedzialny za transport tlenu do wszystkich komórek, a więc również za przebieg wszystkich procesów metabolicznych w naszym organizmie. Jednocześnie hemoglobina służy do transportu dwutlenku węgla, który nie jest tylko efektem ubocznym procesu oddychania, lecz również odpowiada za prawidłowość całego procesu oddychania.

 

Jak to wszystko jest możliwe? Należy w tym miejscu nieco wgłębić się w budowę tego białka. Posiada ono dwie pary identycznych łańcuchów aminokwasów, z których każdy połączony jest z hemem. To właśnie hem, który w swoim składzie posiada żelazo, pozwala łączyć się hemoglobinie z cząstkami tlenu.

 

Te procesu są kluczowe, jednak możliwe są tylko wtedy, gdy w naszej krwi znajduje się odpowiednia ilość hemoglobiny. Jaki jest jej prawidłowy poziom. Już odpowiadamy na to pytanie.

 

Prawidłowy poziom hemoglobiny

 

Poziom hemoglobiny możemy sprawdzić za pomocą popularnego i darmowego badania krwi, czyli morfologię. Warto to badanie przeprowadzić przynajmniej raz w roku. W tym miejscu przypominamy, że aby wynik morfologii był prawidłowy, powinniśmy być na badaniu na czczo. Spożycie jakiegoś posiłku lub wypicie napoju innego niż woda może zaburzyć ten wynik.

 

Normy hemoglobiny są zależne od płci. W przypadku kobiet najczęściej prawidłowy poziom to 12,0 - 16,0 g/dl (7,2 - 10,0 mmol/l. Mężczyźni powinni posiadać nieco więcej hemoglobiny. W ich przypadku prawidłowy poziom to: 14,0- 18,0 g/dl (7,8 - 11,3 mmol/l). Warto w tym miejscu jeszcze nadmienić, że kobiety w ciąży mają obniżmy poziom hemoglobiny. Dla nich norma wynosi: 11 – 14 g/dl (6,9–8,8 mmol/l).

 

A jeśli hemoglobiny jest za mało?

 

Jak już wspomnieliśmy, zbyt niski poziom hemoglobiny sprawia, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Niska ilość tego białka we krwi bywa nazywana anemią. Aby jednak zdiagnozować przyczyny takiego stanu rzeczy musimy zwrócić uwagę na inne elementy morfotyczne krwi. Wtedy będziemy mogli stwierdzić, co blokuje wytwarzanie się hemoglobiny lub co jest odpowiedzialne za jej utratę.

 

Bardzo często przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny jest niewłaściwa dieta, która jest uboga w witaminy z grupy B, żelazo i kwas foliowo. Może ona dotyczyć osób, które ograniczyły spożycie pokarmów odzwierzęcych bez prawidłowego zbilansowania swojej diety. Innym powodem mogą być również krwotoki wewnętrzne, a także przewlekle choroby nerek, nowotwory szpiku kostnego czy zakażenia.

 

Aby móc odpowiednie wcześnie rozpocząć leczenie, warto badać poziom hemoglobiny regularnie.

Komentarze