zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Nietrzymanie moczu ? jak sobie z tym radzić? 29-06-2017

Co powoduje nietrzymanie moczu u kobiet?

Problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu mają wiele różnorodnych przyczyn, które często ze sobą współistnieją. W przypadku kobiet kluczowe znaczenie ma ciąża i poród – dochodzi wówczas do osłabienia lub nawet uszkodzenia mięśni dna miednicy. W związku z tym zwieracze cewki moczowej odmawiają posłuszeństwa. Drugą istotną przyczyną są zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenu w czasie menopauzy. Dodatkowymi zjawiskami, które przyczyniają się do nietrzymania moczu, są choroby układu nerwowego, infekcje układu moczowego, kamica nerkowa, cukrzyca, niewydolność nerek, przebyte operacje ginekologiczne, przewlekłe zaparcia i otyłość. Jeżeli nietrzymanie moczu ma postać wysiłkową, objawia się popuszczaniem niewielkich ilości moczu podczas szybkiego marszu lub biegania, wchodzenia po schodach, schylania się, kichania, a także intensywnego śmiechu lub kaszlu.

Nie zwlekaj – zgłoś problem lekarzowi

Nietrzymanie moczu nie musi być dolegliwością, która będzie nas nękać do końca życia. Ale w większości przypadków nie należy również liczyć na to, że samo przejdzie. Jeśli zauważymy u siebie objawy polegające na powtarzającym się, niekontrolowanym popuszczaniu nawet niewielkich ilości moczu, warto od razu zgłosić się z tym do lekarza. W początkowych stadiach choroby wystarczą bowiem proste środki, aby powstrzymać NTM. W diagnostyce nietrzymania moczu stosuje się zwykłe badania laboratoryjne, a także badanie jamy brzusznej, USG i badanie ginekologiczne. Niekiedy zalecane jest również wykonanie badania urodynamicznego, podczas którego sprawdza się m.in. czas oddawania moczu i jego ilość oraz ciśnienie wewnątrz pęcherza. Leczenie może mieć charakter farmakologiczny, jednak znacznie bardziej powszechna jest fizykoterapia: elektrostymulacja dna miednicy, biofeedback czy stymulacja magnetyczna. Wspomagająco można stosować również krążki, stożki czy kulki umieszczane w pochwie. W bardziej zaawansowanych przypadkach można przeprowadzić również zabieg chirurgiczny.

Codzienne sposoby na NTM

Z nietrzymaniem moczu możemy również efektywnie walczyć na co dzień. Niezbędne są oczywiście specjalne wkładki higieniczne lub podpaski o zwiększonej chłonności – więcej informacji na ten temat można zasięgnąć np. na http://www.tena.pl/kobiety/. Oprócz tego warto systematycznie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni w okolicy pochwy i cewki moczowej.

 

 

 

Komentarze