zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Nietrzymanie moczu ? jak sobie z tym radzić? 29-06-2017

Co powoduje nietrzymanie moczu u kobiet?

Problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu mają wiele różnorodnych przyczyn, które często ze sobą współistnieją. W przypadku kobiet kluczowe znaczenie ma ciąża i poród – dochodzi wówczas do osłabienia lub nawet uszkodzenia mięśni dna miednicy. W związku z tym zwieracze cewki moczowej odmawiają posłuszeństwa. Drugą istotną przyczyną są zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenu w czasie menopauzy. Dodatkowymi zjawiskami, które przyczyniają się do nietrzymania moczu, są choroby układu nerwowego, infekcje układu moczowego, kamica nerkowa, cukrzyca, niewydolność nerek, przebyte operacje ginekologiczne, przewlekłe zaparcia i otyłość. Jeżeli nietrzymanie moczu ma postać wysiłkową, objawia się popuszczaniem niewielkich ilości moczu podczas szybkiego marszu lub biegania, wchodzenia po schodach, schylania się, kichania, a także intensywnego śmiechu lub kaszlu.

Nie zwlekaj – zgłoś problem lekarzowi

Nietrzymanie moczu nie musi być dolegliwością, która będzie nas nękać do końca życia. Ale w większości przypadków nie należy również liczyć na to, że samo przejdzie. Jeśli zauważymy u siebie objawy polegające na powtarzającym się, niekontrolowanym popuszczaniu nawet niewielkich ilości moczu, warto od razu zgłosić się z tym do lekarza. W początkowych stadiach choroby wystarczą bowiem proste środki, aby powstrzymać NTM. W diagnostyce nietrzymania moczu stosuje się zwykłe badania laboratoryjne, a także badanie jamy brzusznej, USG i badanie ginekologiczne. Niekiedy zalecane jest również wykonanie badania urodynamicznego, podczas którego sprawdza się m.in. czas oddawania moczu i jego ilość oraz ciśnienie wewnątrz pęcherza. Leczenie może mieć charakter farmakologiczny, jednak znacznie bardziej powszechna jest fizykoterapia: elektrostymulacja dna miednicy, biofeedback czy stymulacja magnetyczna. Wspomagająco można stosować również krążki, stożki czy kulki umieszczane w pochwie. W bardziej zaawansowanych przypadkach można przeprowadzić również zabieg chirurgiczny.

Codzienne sposoby na NTM

Z nietrzymaniem moczu możemy również efektywnie walczyć na co dzień. Niezbędne są oczywiście specjalne wkładki higieniczne lub podpaski o zwiększonej chłonności – więcej informacji na ten temat można zasięgnąć np. na http://www.tena.pl/kobiety/. Oprócz tego warto systematycznie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni w okolicy pochwy i cewki moczowej.

 

 

 

Komentarze

dodał: Klementyna | 2019-09-11 15:35:11

Niestety nietrzymanie moczu to częsta dolegliwość po ciąży. Wynika ona najczęściej z osłabieniem mięśni dna miednicy. Najważniejszym elementem rehabilitacji w takim przypadku jest najczęściej ćwiczenie mięśni Kegla. Z oczywistych względów wiele kobiet jest zawstydzonych i przerażonych, bo taka dolegliwość jest niezwykle wstydliwa. Na szczęście większość przypadków mija po kilku tygodniach po porodzie. Sporo wskazówek można znaleźć na stronie http://www.mlekomamy.pl/nietrzymanie-moczu-po-porodzie/ Warto jednak pójść do lekarza ginekologa i dobrze się przebadać pod tym kątem. Warto też dobrze nauczyć się ćwiczeń, które trzeba wykonywać. Niewiele kobiet ma świadomość jak jest to ważne. Zwiotczenie mięśni po porodzie powodować może niestety sporo kłopotów. Mają one również znaczenie dla odczuwania przyjemności z seksu. Nie warto zatem bagatelizować tego problemu.