zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Niepłodność ! 14-10-2015

 

Niepłodność !
 
Coraz więcej mówi się o niepłodności i jej leczeniu. Szczególnie leczenie wywołuje wiele kontrowersji o podłożu etycznym, politycznym i medycznym. Z punku widzenia pary od lat starającej się o dziecko sprawa jest jasna. W większości krajów Europy i świata takie pary otrzymują wsparcie i zrozumienie. W Polsce sprawa jest bardziej skomplikowana przez naciski kościoła i polityków. Być może bierze się to z braku wiedzy na temat samej niepłodności.
 
Czym w takim razie jest niepłodność?
 
Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (3-4 stosunki w tygodniu). Oczywiście bez stosowania w tym czasie antykoncepcji. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niepłodność oznacza nie tylko trudność zajścia w ciążę, ale także niemożliwość donoszenia ciąży. Boryka się z nią 10-15% par a liczba ta stale wzrasta.
 
Jakie są przyczyny niepłodności?
 
Przyczyny niepłodności można podzielić ogólnie na czynnik żeński i męski. Choć jest to wspólny problem pary, każde z partnerów przechodzi szereg badań. U mężczyzny, nieprawidłowości nasienia tj. zbyt mała liczba plemników, nieprawidłowa ruchliwość czy budowa plemników. U kobiety za niepłodność mogą odpowiadać zaburzenia endokrynologiczne, czynnik jajnikowy, jajowodowy, maciczny, szyjkowy oraz immunologiczny. Wśród zaburzeń endokrynologicznych prowadzących do niepłodności znajduje się m.in. niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia. Do czynników jajnikowych: niedorozwój jajników, dysgenezje gonad (zespół Turnera) oraz przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników. W obrębie jajowodów mogą tworzyć się zmiany pozapalne, zrosty pooperacyjne, wodniaki jajowodu, ogniska endometriozy. W przypadku macicy znaczenie ma patologiczna budowa narządu (np. macica posiadająca przegrody, mięśniaki). Wśród czynników szyjowych występuje przeszkoda na poziomie szyjki czy nieprawidłowości śluzu szyjkowego.
Należy dodać, że w dużym odsetku przypadków nie udaje się ustalić przyczyny, określa się to mianem niepłodności idiopatycznej.
 
Diagnostyka niepłodności
 
Diagnostyka niepłodności nie jest łatwa i wymaga cierpliwości ze strony pary starającej się o dziecko. Główne znaczenie ma przeprowadzenie dokładnego wywiadu celem zebrania informacji na temat przebytych chorób, zabiegów, leczenia, nałogów oraz chorób występujących w rodzinie. Następnie para jest badana internistycznie, a kobieta dodatkowo ginekologicznie oraz z wykorzystaniem usg przezpochwowego. Duże znaczenie ma obserwacja przebiegu owulacji metodą tradycyjną z użyciem termometru i badaniem śluzu szyjkowego oraz pomiarem progesteronu. Dodatkowo badane są hormony tj. TSH, LH, FSH, prolaktyna (PRL). Zanim przejdzie się do bardziej inwazyjnych badań wykonywane jest szczegółowe badanie nasienia. Ocenia się w nim m.in. objętość, pH nasienia, ilość plemników, ich ruchliwość, żywotność oraz prawidłowy wygląd. W przypadku prawidłowego wyniku badania nasienia wykonywana jest u kobiety histeroskopia lub laparoskopia, dzięki którym można ocenić drożność jajowodów. Inne badania pomocnicze to wykrywanie przeciwciał antyplemnikowych u kobiety, badania genetyczne lub ewentualnie badania bakteriologiczne.
 
Co należy wiedzieć o badaniu nasienia?
 
Do badania nasienia mężczyzna powinien odpowiednio się przygotować. Należy zachować przynajmniej 3-5 dniową przerwę we współżyciu. Prawidłowe parametry nasienia to objętość powyżej 2 ml, liczba plemników przekraczająca 20mln/1ml. Same plemniki powinny być ruchliwe >50%, żywotne >75%, a ich prawidłowa liczba powinna stanowić >30%. Przedstawione wyniki są właściwe dla nasienia prawidłowego, co określa się mianem normospermii. Natomiast azoospermia to brak plemników w ejakulacie (np. w wyniku wnętrostwa), oligospermia- zbyt mała liczba plemników (np. wnętrostwo, zakażenia, chemioterapia), astenozoospermia- słaba żywotność plemników (np. zespół Kartegenera), teratozoospermia- występowanie poniżej 30% prawidłowych plemników.
 
Leczenie farmakologiczne
 
Leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu antyestrogenów tj. cytrynian klomifenu, gonadotropin np. gonadotropiny kosmówkowej (hCG), rekombinowanych FSH i LH, analogów gonadoliberyny, progestagenów, hormonów tarczycy czy antybiotyków. Takie leczenie ma na celu indukcję owulacji, regulację cyklu lub leczenie infekcji.
 
Leczenie chirurgiczne
 
Leczenie chirurgiczne ma na celu usunięcie zrostów w jajowodach, ognisk endometriozy, plastykę strzępków jajowodowych, usunięcie mięśniaków czy przegród macicy.
 
Techniki wspomaganego rozrodu
 
Rozród wspomagany jest tematem trudnym, wymagającym nie tylko nakładu finansowego, ale także wysiłku fizycznego i emocjonalnego. Wiele par, zanim zdecyduje się na takie rozwiązanie, ma już za sobą wieloletnie doświadczenie w leczeniu niepłodności. 
Do technik wspomaganego rozrodu należą:
- inseminacje domaciczne (IUI), polegają na indukcji owulacji z podaniem do jamy macicy zawiesiny plemników; 
- zapłodnienie pozaustrojowe z umieszczeniem embrionów w macicy (IVF)
- docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników (ICSI)
- mrożenie zarodków (FER)
- pobranie niedojrzałych komórek jajowych, ich hodowla z następującym zapłodnieniem pozaustrojowym i umieszczeniem embrionów w macicy (IVM)
- pobieranie komórki jajowej od dawczyni (OD)
- pobieranie plemników z najądrzy lub jąder
- diagnostyka przedimplantacyjna (PGD)
 
Inseminacje domaciczne (IUI), czyli podanie do jamy macicy zawiesiny plemników po wcześniejszej stymulacji jajników, stosowane są w przypadku nieprawidłowej ruchliwości plemników lub z powodu czynnika szyjowego. Indukcję owulacji uzyskuje się dzięki gonadotropinom i cytrynianiu klomifenu. Dzięki obserwacji w ultrasonografii można ustalić odpowiedni czas podania plemników przy pomocy specjalnej sondy usg.
 
Zapłodnienie pozaustrojowe z umieszczeniem embrionów w macicy (In Vitro Fertilisation) poprzedzone jest stymulacją jajników. Wystymulowana komórka jajowa jest pobierana przez punkcję jajników pod kontrolą ultrasonografii. Oddane przez partnera nasienie poddawane jest obróbce i łączone z pobranymi komórkami jajowymi. Po około dobie następuje ocena zapłodnienia. Natomiast po kolejnej dobie, w stadium 4-8 blastomerów, zarodek (zwykle 2-4) jest przenoszony do macicy.
 
Docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników (IntraCytoplasmic Sperm Injection) jest rozwiązaniem dla par, u których występują nieprawidłowości w nasieniu tj. niewielka liczba plemników. Metoda ta polega na pobraniu od kobiety komórek jajowych, które zostają następnie poddane obróbce. Natomiast pobrane plemniki pozbawia się witki i wprowadza do gotowych komórek jajowych. Dalsze postępowanie jest takie samo jak w IVF.
 
Mrożenie zarodków (Frozen Embryo Replacement) jest rozwiązaniem w przypadkach zarodków nadliczbowych, przez co para nie musi przechodzić bez potrzeby kolejnych etapów stymulacji i pobrań komórek jajowych czy nasienia.
 
In Vitro Maturation to pobranie niedojrzałych komórek jajowych po indukcji owulacji lub bez, które następnie zostają poddane hodowli. Gotowe (dojrzałe) komórki jajowe zapładnia się pozaustrojowo a embriony umieszcza w macicy. Leczenie tą techniką jest nieco trudniejsze niż w standardowym IVF.
 
Diagnostyka przedimplantacyjna (Preimplantation Genetic Diagnosis) ma na celu ocenę 2 blastomerów pobranych z zarodka pod kątem defektów genetycznych. Wykrycie wady pozwala wyodrębnić zarodki prawidłowe, bez wad genetycznych.
 
 
Artykuł napisany w oparciu o podręcznik: „Położnictwo i ginekologia” G. Bręborowicza.
 
Czytaj także:

Komentarze

dodał: ~Źródło | 2021-05-08 19:29:33

Bibliografia i przypisy: https://www.biotrendy.pl/przedwczesny-wytrysk/ranking-preparatow-na-przedwczesny-wytrysk/

dodał: ~AW | 2011-08-09 12:37:19

Pewnie minie jeszcze wiele lat ale jest pewna nadzieja: http://www.informed.com.pl/main/Coraz-blizej-do-nowej-metody-leczenia-bezplodnosci-in-75.html

dodał: ~Gość Jacek | 2011-02-27 21:28:19

Poszliśmy do centrum seksuologii z powodu impotencji i "przy okazji" okazało sie, że jestem niepłodny. W dzieciństwie miałem zapalenie najadrzy.. Korzystałem też przez kilka lat namiętnie z siłowni razem z "deka", omnadrenem i innymi paskudztwami. Seks powrócił, z płodnością nieróżowo według androloga.