zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Nie wysypiasz się? cierpisz na bezdech senny? - poznaj metodę CPAP 31-01-2019

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to dolegliwość prowadząca do zaburzeń snu, poprzez powtarzające się epizody czasowego zatrzymania oddechu (tzw. bezdechy) lub znaczne spłycenie oddechu (tzw. hipowentylacja).

 

U osób cierpiących na OBS bezdechy mogą występować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu każdej godziny snu. Należy podkreślić, że przerwa w oddychaniu musi trwać powyżej 10 sekund, by została uznana za bezdech. Warto także pamiętać, że u większości zdrowych osób bezdechy również występują podczas snu, jednak ich ilość nie jest aż tak duża i zdarzają się one najczęściej w trakcie zasypiania.

 

Obturacyjny bezdech senny jest dość powszechną chorobą, która dotyka głównie osoby dorosłe - przekonuje nasz ekspert z bloga poświęconego tej tematyce: www.cpapblog.pl. Występuje u około 2 – 4% kobiet oraz 4 – 10% dorosłych mężczyzn. Procent zachorowalności na tę przypadłość u mężczyzn wzrasta znacznie po 40. roku życia. Natomiast u kobiet zapadalność na OBS wzrasta po menopauzie. Obturacyjny bezdech senny może również sporadycznie pojawić się u dzieci – w tym przypadku schorzenie związane jest najczęściej z nieprawidłowościami natury anatomicznej takimi, jak przerost migdałków lub niedorozwojem układu nerwowego.

 

Przyczyny bezdechu sennego

 

Drogi oddechowe na poziome gardła mają ścianę zbudowaną głównie z tkanki mięśniowej. Gdy podczas snu napięcie mięśni ściany gardła zmniejsza się, może dojść do zwężenia lub zamknięcia się światła górnych dróg oddechowych (główna przyczyna OBS), co powoduje przejściowe niedotlenienie lub zatrzymanie przepływu powietrza i bezdech. U chorego następuje tzw. mikro-przebudzenie, podczas którego mózg na krótko powraca do stanu czuwania, co zwiększa napięcie mięśni i przywraca przepływ powierza przez drogi oddechowe.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększają również takie czynniki, jak: przerost migdałków, skrzywienie przegrody nosa, choroby zmniejszające drożność nosa, budowa anatomiczna czaszki - np. cofnięta żuchwa, a także otyłość.

 

Jakie są objawy bezdechu

 

Ze względu na to, że bezdechy zdarzają się również u osób zdrowych, zanim udasz się do lekarza, sprawdź, czy występują u Ciebie poniższe objawy:

 

W ciągu nocy:

 

    • niespokojny sen i nagłe wybudzenia

    • głośne, nieregularne chrapanie

    • częste epizody bezdechu trwające min. 10s

    • problemy z ponownym zaśnięciem

    • potrzeba oddawania moczu w nocy

    • nadmierna nocna potliwość

 

W ciągu dnia:

permanentne uczucie zmęczenia i niewyspania (senność utrudniająca funkcjonowanie)

suchość w ustach po przebudzeniu

bóle głowy z rana

drażliwość i problemy z koncentracją

 

Jak zdiagnozować bezdech?

 

Rozpoznanie obturacyjnego bezdechu sennego oraz ocena stopnia zaawansowania choroby wymaga przeprowadzenia badania czynności układu oddechowego podczas snu.

 

Najdokładniejszą metodą jest polisomnografia, podczas której pacjent jest monitorowany przez całą noc. Podczas tego badania ocenia się zawartość tlenu we krwi, tętno, przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe, chrapanie, fazę snu w jakiej znajduje się pacjent oraz ruchy kończyn. Badanie jest bardzo dokładne, ale dość kosztowne i mało dostępne.

 

Dlatego opracowano prostszą i bardziej przystępną metodę, tzw. poligrafię, podczas której sprawdza się parametry opisane w poprzedniej metodzie z wyłączeniem badania czynności mózgu. Metoda jest mniej precyzyjna, ale wystarczająca do zdiagnozowania typowych przypadków choroby. Dodatkowym atutem poligrafii jest fakt, że badanie można wykonać w domu pacjenta.

 

Dlaczego należy leczyć bezdech?

 

Badania wskazują, że nieleczony obturacyjny bezdech senny może prowadzić do migren, nadciśnienia tętniczego, arytmii, chorób sercowo-naczyniowych zwiększając tym samym ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Dodatkowo OBS często towarzyszy takim schorzeniom, jak cukrzyca, otyłość a nawet osteoporoza.

 

Sposoby leczenia bezdechu sennego

 

W zależności od stopnia zaawansowania choroby dopasowuje się odpowiednie metody leczenia.

 

W łagodnym stadium choroby lekarze często rekomendują tzw. postępowanie zachowawcze. Taka terapia sprowadza się do prowadzenia przez pacjenta aktywnego trybu życia, dbania o prawidłową masę ciała, rzucenia palenia, regularny rytm snu i czuwania (stałe pory wstawania i kładzenia się spać), nie spożywanie alkoholu w godzinach wieczornych, spanie na boku oraz unikanie specyfików likwidujących chrapanie.

 

U pacjentów, u których występują zaburzenia anatomiczne gardła i nosa OBS może zostać wyleczony poprzez wykonanie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego.

 

W umiarkowanej fazie rozwoju choroby w zależności od potrzeb pacjenta leczenie polega na stosowaniu postępowania zachowawczego w połączeniu z aparatami wewnątrz ustnymi lub ortodontycznymi, które wspomagają prawidłowy przepływ powietrza w drogach oddechowych chorego podczas snu.

 

Niezależnie od stopnia zaawansowania OBS należy rozważyć leczenie z zastosowaniem metody CPAP.

 

Metoda CPAP – na czym polega i kiedy z niej skorzystać

 

Metoda CPAP oparta jest na zastosowaniu tzw. protezy powietrznej, czyli aparatu CPAP. Urządzenie to wytwarza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych chorego, zapobiegając pojawianiu się bezdechów. Wśród urządzeń są również modele auto-CPAP (APAP), które dopasowują ciśnienie w zależności od nasilenia zaburzeń oddychania w trakcie snu.

 

 

Chory zakłada w nocy na nos lub usta i nos maskę, która jest połączona przewodem powietrznym z aparatem. Nowsze modele pomp CPAP posiadają podgrzewane nawilżacze powietrza, co poprawia komfort pacjenta, zapobiegając przesuszaniu śluzówki jamy ustnej i nosa. Stosując aparat CPAP należy pamiętać o regularnym utrzymywaniu go w czystości. Co kilka miesięcy należy udać się do lekarza na wizytę kontrolną, podczas której doktor przeanalizuje zapisy z urządzenia i dopasuje dalszą metodę leczenia.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2019-10-09 12:52:34

Warto zbadać bezdech senny, bo zdrowie jest najważniejsze..

http://cracowconsulting.pl/

dodał: ~Adwave | 2019-08-13 19:58:49

W takie upały faktycznie ciężko zasnąć :( https://adwave.eu/

dodał: ~Gość | 2019-07-17 09:30:46

Bezdech senny to bardzo ciężka przypadłosć.. https://eluno.pl/

dodał: ~Gość | 2019-06-20 17:14:20

Ja stosuje snoran plus i żona jest zadowolona

dodał: ~Gość | 2019-05-22 11:14:50

Ja polecam chyba najlepszy środek na chrapanie - snoran:)