zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Nie lekceważymy bólu głowy 06-05-2016

A kiedy boli głowa…

 

Każdy, kto boryka się z takimi dolegliwościami chętnie powiedziałby sobie „Niech Cię o to głowa nie boli”. Wie bowiem, że przewlekły, często powtarzający się ból może być prawdziwą udręką. Co gorsza bywa naprawdę trudny do zdiagnozowania, a jak wiadomo skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od przyczyn bólu.

 

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła bólu o różnym nasileniu, umiejscowieniu i pochodzeniu. Na szczęście w większości przypadków nie musi być to sygnał jakiejś poważnej choroby. Tym niemniej warto wiedzieć czym w ogóle jest ból, z którym spotykamy się przecież przez całe nasze życie.

 

Dlaczego czujemy ból

 

Odczuwamy ból, ponieważ nasz organizm posiada tzw. receptory bólowe. Kiedy zadziałają określne bodźce (chemiczne, termiczne, fizyczne) może nastąpić wzmożone wydzielanie prostaglandyny, a w konsekwencji stan zapalny. To z kolei może doprowadzić do nadwrażliwości nerwów i już mózg otrzymuje ostrzegawczy sygnał, który my odczuwany jako ból. Jak łatwo się domyślić może być wiele przyczyn, jak również miejsc, które tenże ból odczują. Czasem taki sygnał może być jednak mylący, np. częste bóle głowy mogą być spowodowane schorzeniami w obrębie kręgosłupa, a nawet niewłaściwą dietą. Dlatego podstawą w diagnozowaniu powtarzających się dolegliwości bólowych jest staranny wywiad lekarski i ewentualne badania.

 

Nie każdy ból głowy to migrena

 

Dla wielu osób prawdziwą udręką są częste bóle głowy. Choć trzeba przyznać, ze pacjentom zdarza się nadużywać sformułowania migrena czy też bóle migrenowe. Tymczasem jest to całkiem odrębna jednostka chorobowa i na szczęście nie każdy ból głowy to migrena. Przede wszystkim jest to schorzenie przewlekłe, a bóle głowy są częste i mają charakter napadowy. Najczęściej migrenie towarzyszą nudności, wymioty, pojawia się także światłowstręt. Takie objawy powinny być ewidentnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Jeśli ból poprzedza tzw. aura (plamki przed oczami, drętwienie jednej strony ciała) należy brać pod uwagę konieczność leczenia poważnego schorzenia jakim jest migrena.

 

Nie zawsze częste bóle głowy to migrena, ale ich powtarzający się charakter powinien zobligować nas do baczniej obserwacji trybu życia, momentów, kiedy pojawia się ból, na pewno wskazana była wizyta u lekarza. Przyczyny mogą być bardzo różne – od przemęczenia przez złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, po dolegliwości neurologiczne, których na pewno nie można bagatelizować.

 

Aspirin – jeszcze skuteczniejszy na ból głowy

 

Ze względu na dotkliwy i meczący charakter bólu głowy istotne jest również skuteczne leczenie, uśmierzenie bólu. Oczywiście najlepszą opcją jest porada lekarska i zastosowanie zaleconej kuracji. Zarówno w przypadku porad lekarskich, jak i decyzji pacjentów, którzy sami doraźnie leczą bóle głowy, wybór często pada na Aspirin. Zapewne niebagatelne znaczenie ma renoma i zaufanie, które wynikają w dużej mierze z wieloletnich doświadczeń producenta popularnej Aspiryny. Ale przede wszystkim męczące i częste bóle głowy wymagają naprawdę skutecznych sposobów. Wie o tym każdy kto próbuje pracować czy wypoczywać, kiedy w skroniach pulsuje ból. Stąd też pacjenci z tym problemem często sięgają po szybko działające i łatwiej przyswajalne formy Aspiryny. Takie jak np. musująca tabletka Aspirin Ultra Fast, granulki Aspirin Effect czy najnowsza Aspirin Pro z musującym rdzeniem. Nowa formuła według badań działa kilka razy szybciej niż tradycyjna tabletka.

 

Oczywiście nawet najlepsze, najskuteczniejsze tabletki nie powinny zastępować wizyty u lekarza czy też korekty złych nawyków. Zwłaszcza, jeśli bóle głowy powtarzają się i naprawdę utrudniają normalne funkcjonowanie zawodowe i osobiste.

Komentarze