zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Nadciśnienie tętnicze - etiologia, zapobieganie, diagnoza, leczenie !06-05-2016

     Ciśnienie tętnicze wykazuje zmienność dobową. W ciągu dnia, gdy człowiek czuwa - ciśnienie jest wyższe, w porównaniu z nocą, kiedy człowiek śpi. Na wielkość ciśnienia wpływa aktywność fizyczna.
     Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za górną wartość ciśnienia tętniczego skurczowego przyjmuje się 139 mmHg, zaś dla ciśnienia rozkurczowego 89 mm Hg. Mówi się też o tzw ciśnieniu tętniczym optymalnym, gdy jego wartość jest niższa od 120/80 mm Hg, prawidłowym, gdy wartość jest niższa od 130/85 mm Hg, oraz o tzw. ciśnieniu tętniczym wysokim prawidłowym, gdy wynosi ono od 130-139 mm Hg (ciśnienie skurczowe) oraz 85-89 mmHg (ciśnienie rozkurczowe).

Główne czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego:
• wiek powyżej 60 lat,
• płeć męska,
• obciążenie rodzinne,
• cukrzyca typu 2,
• zaburzenia lipidowe ,
• palenie papierosów,
• otyłość (na ogół współistniejąca z zaburzeniami lipidowymi i cukrzycą),
• nadmierne picie alkoholu,
• zmniejszona aktywność fizyczna.

Przyczyny:
sercowo-naczyniowe:
- miażdżyca, niedomykalność zastawek aorty, przetrwały przewód tętniczy, wzrost pojemności wyrzutowej serca spowodowany gorączką, rozwarstwienia ścian aorty
nefrologiczne:
- zapalenie kłębuszków nerkowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek, wielotorbielowatość nerek, zwężenie tt. nerkowych, nefropatia cukrzycowa, miażdżyca tt. nerkowych.
endokrynologiczne:
- używanie tabletek antykoncepcyjnych, guz chromochłonny nadnerczy, tyreokzydoza, zespół i choroba Cushinga (osteoporoza posteroidowa)
neurogenne:
- psychogenne, nagły wzrost ciśnienie wewnątrzczaszkowego, ostre uszkodzenia rdzenia kręgowego.
toksykologiczne:
- odstawienie leków, zatrucie sympatykomimetykami

Czym grozi nadciśnienie tętnicze?
     U chorych z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym układ krążenia pozostaje stale narażony na wysokie ciśnienie płynącej krwi. Uszkodzeniu ulegają naczynia tętnicze, a serce jest zmuszone do nadmiernej pracy. Szybciej rozwija się miażdżyca w tętnicach, częściej występuje choroba wieńcowa, zawał serca i udar mózgu, niewydolność serca, nerek i demencja starcza. Szczególnie groźne jest łączne występowanie nadciśnienia i innych czynników ryzyka, takich jak: nadwaga, palenie papierosów, cukrzyca i wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Znacznie wzrasta wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia wymienionych powyżej chorób.

     Co piąty Polak ma nadciśnienie tętnicze, często lekceważymy prewencję wielu z nas żyje z nierozpoznanym schorzeniem, a kilka milionów chorych nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. W około 95% przypadków nadciśnienie pojawia się samoczynnie - jest to tzw. nadciśnienie pierwotne albo samoistne. Nadciśnienie pierwotne rozwija się w wyniku zaburzeń fizjologicznej regulacji ciśnienia krwi, mogą mieć one np. podłoże neurologiczne hormonalne, genetyczne - często cierpi na nie kilku członków rodziny. Przyczyną nadciśnienia bardzo często są czynniki środowiskowe i tryb życia: stres, dieta, używki i aktywność fizyczna. Nadciśnienie pierwotne występuje szczególnie często u osób otyłych, nadużywających soli kuchennej w codziennej diecie czy przyjmujących niektóre leki, np. pigułki antykoncepcyjne lub preparaty zawierające sterydy.

Diagnostyka.
     Ciśnienie krwi mierzymy dopiero po kilkuminutowym odpoczynku na siedząco lub leżąco. Wartość 140/90 mmHg uznawana jest za górną granicę, ale nie można postawić rozpoznania na podstawie pojedynczego pomiaru. Diagnoza powinna być potwierdzona, przez co najmniej dwa dalsze pomiary wykonane w różnych dniach.
Pomiar ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim informuje o chwilowej jego wartości. U wielu pacjentów stres związany z badaniem wyzwala reakcję odruchową, której jednym z objawów jest wzrost ciśnienia tętniczego. Takie zjawisko nosi nazwę efektu białego fartucha..
Od pewnego czasu stosuje się coraz powszechniej przenośne urządzenia mierzące i zapisujące ciśnienie tętnicze. Niewielki kształt i waga sprawiają, że nie przeszkadzają badanemu w codziennej aktywności. Pozwalają zbadać jak zmienia się ciśnienie tętnicze w czasie dnia, snu, pracy fizycznej czy też stresu.
     Po rozpoznaniu nadciśnienia należy wykonać kilka innych badań. Badania dodatkowe pozwalają ustalić, czy nadciśnienie ma charakter pierwotny, czy wtórny. Ważna jest ocena stopnia uszkodzenia narządów przez chorobę. Trzeba wykonać badanie EKG zarówno spoczynkowe, jak i wysiłkowe oraz 24-godzinne badanie metodą Holtera. Wskazane jest wykonanie badania echokardiograficznego. Ważne jest monitorowanie wydolności nerek. Badanie dna oczu powinno być rutynowe w diagnostyce nadciśnienia.

Zapobieganie i leczenie.
     Metody tak zwanego niefarmakologicznego (to znaczy bezlekowego) leczenia nadciśnienia tętniczego są jednocześnie metodami jego zapobiegania.
- Zdrowy styl życia to najlepsza ze znanych metod zmniejszających
- Nadwaga sprzyja występowaniu nadciśnienia. U ludzi z nadwagą nadciśnienie tętnicze występuje dwa razy częściej niż u ludzi z normalnym ciężarem ciała.
- Zwiększenie aktywności fizycznej poprzez spędzanie swojego wolnego czasu na aktywnym wypoczynku najlepiej na świeżym powietrzu, uprawianie sportu, czy spacery
- Przypuszcza się, że duże spożycie soli w posiłkach może wpływać na występowanie nadciśnienia tętniczego. Przemawia za tym na przykład fakt, że w krajach o wysokim spożyciu soli kuchennej nadciśnienie tętnicze występuje szczególnie często. Dziennie potrzebujemy tylko 1 g soli.
     Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia nadciśnienia jest przestrzeganie zaleceń regularnego zażywania leków.
Najczęściej stosuje się leki moczopędne (tzw. diuretyki), beta- i alfa-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny, leki blokujące kanały wapniowe (antagoniści wapnia), leki blokujące receptory angiotensyny .Wszystkie powyższe środki stosowane są w monoterapii (czyli leczeniu pojedynczym, wykorzystującym tylko jeden specyfik) łagodnego i umiarkowanego nadciśnienia tętniczego
     W celu optymalizacji leczenia nadciśnienia tętniczego pojawiły się tzw. preparaty złożone, w których składzie znajdują się dwie substancje czynne o działaniu hipotensyjnym.
Wśród korzyści wynikających z ich stosowania wymienia się wyższą skuteczność preparatu wpływającego jednocześnie na dwa odmienne mechanizmy odpowiedzialne za regulację ciśnienia tętniczego (jeden preparat oznacza uproszczenie terapii i małe dawki leków).

     Bardzo istotna jest samodyscyplina pacjenta w przestrzeganiu zasad terapii - regularne zażywanie leków, zmiana dotychczasowego stylu życia, redukcji masy ciała, eliminacji używek, stosowania diety z ograniczeniem soli, zwiększenia aktywności fizycznej oraz samodzielne domowe pomiary ciśnienia tętniczego.
     Skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia jego powikłań nawet o 40% w przypadku udaru mózgu! Samo tylko leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejsza też ilość zgonów z powodu chorób serca o ponad 20 %!

Podsumowując
     Niezależnie od rodzaju i liczby przyjmowanych leków przeciwnadciśnieniowych należy zawsze pamiętać o konieczności kontynuowania postępowania niefarmakologicznego - redukcji nadwagi, zmniejszeniu spożycia alkoholu i soli kuchennej oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Jeżeli nadciśnienie tętnicze jest dobrze leczone, można oczywiście uprawiać sporty, takie jak jazda na rowerze czy pływanie i wykonywać pracę fizyczną.
Opracowanie: OKO

Piśmiennictwo:
G. Herold Medycyna wewnętrzna Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2005
Januszewicz W., Kokot F. (red.): Interna. T. 1-3. Warszawa 2002
Kowal-Gierczak B. (red.): Diagnostyka lekarska: skrypt dla studentów III roku. AM Wrocław 1996

Komentarze

dodał: ~Paweł, Poznań | 2014-01-06 23:43:01

NADCIŚNIENIE MAMY ZE ZŁOGÓW TŁUSZCZOWYCH W ŻYŁACH I SĄ TO ELEMENTY TKANKI TŁUSZCZOWEJ, KTÓRE ORGANIZM ODKŁADA NA TRZECH POZIOMACH TJ. KOLEJNO: 1. w żyłach, 2. pod skórą całego organizmu oraz 3. wokół narządów. Cały czas chodzi o tkankę tłuszczową (w przypadku Osób szczupłych ta tkanka jest wyłącznie w żyłach). A skąd, oczywiście z tzw. WYSOKICH WĘGLOWODANÓW TJ. OD 26.01% WZROSTU. UWAGA: To kolejno mąka i cukier spożywczy. Nie ma tej wiedzy jako powszechnej zatem taki dramatyczny wynik. B. WSPÓŁCZUJĘ / PRZESYŁAM WYRAZY SZACUNKU! ***** Puenta to tabele: IŻ PRODUKTU. P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów / tłuszczów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Wystarczy 1 (jeden) miesiąc takiego żywienia, a wynik prozdrowotny / satysfakcjonujący osiągamy jako rzeczywisty. Zobacz także: ODPAROWANE WĘGLOWODANY.