Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2002-2010 Informed - Internetowa Informacja Medyczna
Dzwoniący do Telefonicznej Informacji o Usługach Medycznych (tel. (0-71) 372-68-16) pacjenci często zwracają się z pytaniami dotyczącymi hemoroidów i sposobów leczenia żylaków odbytu jakie oferuje współczesna medycyna. Dlatego w ich imieniu zwracamy się do Pana Doktora Krzysztofa Kołosowskiego, który kieruje OŚRODKIEM CHIRURGII MAŁOINWAZYJNEJ I ENDOSKOPOWEJ i zajmuje się m.in. leczeniem tego schorzenia.
IM: Panie Doktorze, co to są hemoroidy- pacjenci często nie wiedzą do końca, co wywołuje u nich związane z chorobą dolegliwości?
K.K.: Hemoroidy to niewielkie, zwykle trzy struktury anatomiczne, które znajdują się wewnątrz kanału odbytu. Ich zadaniem jest utrzymanie szczelności odbytu, szczególnie gazów. Struktury te mają formę wypukleń błony śluzowej do wewnątrz i w głównej mierze zbudowane są z licznych splotów naczyniowych. Hemoroidy, zwane też guzkami krwawiczymi, otoczone są dwoma mięśniami okrężnymi (zwieraczmi odbytu wewnętrznym i zewnętrznym), które przez większość czasu pozostają zaciśnięte. Powoduje to zastój krwi w hemoroidach, ich pęcznienie i w konsekwencji ścisłe przyleganie do siebie i utrzymanie szczelności kanału. W trakcie oddawania stolca mięśnie te rozluźniają się i wówczas następuje odpływ krwi, zgromadzonej w guzkach krwawiczych.
IM: W jaki sposób dochodzi do rozwoju choroby hemoroidalnej?
K.K.: Choroba hemoroidalna, zwana też żylakami odbytu, powstaje wówczas, gdy sploty naczyniowe odbytu ulegają poszerzeniu. Hemoroidy zaczynają krwawić, powiększać się i w konsekwencji wypadać na zewnątrz odbytu. Początkowo występuje jedynie bezbolesne krwawienie w czasie oddawania stolca. Później hemoroidy wypadają na zewnątrz odbytu w czasie oddawania stolca i chowają się samoistnie, a w końcowym etapie pozostają na zewnątrz odbytu.
IM: Jakie są przyczyny tego schorzenia?
K.K.: Wymienia się wiele przyczyn powstawania żylaków odbytu. Należy do nich siedzący tryb życia, ale pojawiają się także u sportowców po długotrwałym bieganiu. Jako przyczynę wymienia się również częste zaparcia i biegunki. Niewątpliwie wpływ ma dziedziczona skłonność, nadciśnienie w żyle wrotnej, np. w przebiegu chorób wątroby oraz ciąża.
IM: Jakie dolegliwości wywołują żylaki odbytu?
K.K.: Pacjenci najczęściej uskarżają się na: krwawienia, wypadanie guzków i ból. Krwawienie, początkowo na ogół bezbolesne, występuje w czasie lub po oddaniu stolca. Chory zauważa krew na papierze toaletowym lub krew kapie i plami. Każde krwawienie z odbytu zobowiązuje do badania odbytnicy palcem w celu wykluczenia raka.
IM: Czy żylaki odbytu mogą powodować jakieś niebezpieczne powikłania, stanowiące zagrożenie dla pacjenta?
K.K.: Niestety zaniedbanie i brak leczenia tego schorzenia prowadzi do nasilenia dolegliwości, a nawet może być przyczyną groźnych powikłań. Krwawienia, początkowo niewielkie, mogą z czasem stać się bardzo obfite i przechodzić w krwotoki, niekiedy zagrażające życiu. Wypadanie hemoroidów i ich pozostawanie na zewnątrz może prowadzić do stanów zapalnych i zakażeń, a w konsekwencji dawać silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy chodzeniu i siadaniu, mogące uniemożliwić normalne funkcjonowanie chorego.
IM: Jakie metody leczenia żylaków odbytu stosuje się obecnie?
K.K.: Istnieje bardzo wiele metod leczenia choroby hemoroidalnej. Można je podzielić na trzy grupy: metody zachowawcze, instrumentalne i chirurgiczne. Metody zachowawcze to w głównej mierze zalecenia dietetyczne, utrzymanie szczególnej higieny okolicy odbytu, stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwbólowych i poprawiających krążenie żylne w postaci maści i czopków. Metody te są jednak skuteczne na początku choroby, kiedy mamy do czynienia tylko z krwawieniem bez wypadania guzków. Pomagają one jedynie w łagodzeniu dolegliwości choroby, ale nie prowadzą do ich trwałego wyleczenia.
IM: Czy można pozbyć się trwale dolegliwości bez stosowania zabiegów chirurgicznych?
K.K.: Można wówczas zastosować jedną z metod instrumentalnych. Należy do nich sklerotyzacja, czyli ostrzykiwanie guzków specjalnym środkiem, powodującym lokalne zwężenia żylakowato poszerzonych naczyń. Inną metodą leczenia jest krioterapia, czyli zamrażanie podstawy guzków w celu wywołania ich lokalnej martwicy i zmniejszenia. Można również zastosować koagulację podczerwienią, gdzie wykorzystuje się sondę wysyłającą promieniowanie podczerwone do wywołania martwicowania wypadającego guzka.
IM: Pacjenci pytają nas często na czym polega leczenie żylaków odbytu metodą Barrona?
K.K.: Metoda ta polega na założeniu ciasnych podwiązek gumowych wokół podstawy guzków krwawiczych, co prowadzi do zahamowania ich ukrwienia, a w efekcie powoduje ich martwicę i wypadnięcie. Jednakże ten sposób leczenia, podobnie zresztą jak koagulacja podczerwienią, posiada swoje ograniczenia związane z krwawieniem i bólem., a poza tym nie jest skuteczny w przypadku znacznego zaawansowania choroby.
IM: Pacjentom w późnym stadium choroby hemoroidalnej pozostaje więc zabieg chirurgiczny ? Czy wiąże się on z jakimś dyskomfortem odczuwanym przez chorego poddanego takiej operacji?
K.K.: Metody chirurgiczne polegalą na wycięciu guzków krwawiczych. Operacja ta nazywa się fachowo hemoroidektomią. Metody te są bardziej skuteczne w zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej. Powodują one jednak duży dyskomfort po zabiegu. Często wystepuje bardzo silny ból pooperacyjny, utrzymujący się bardzo długo, nawet po wyjściu pacjenta ze szpitala. Nierzadko w celu uśmierzenia tego bólu szczególnie w momencie oddawania stolca, pacjent zmuszony jest korzystać ze środków przeciwbólowych. Mogą także pojawić się nawet po kilku dniach po zabiegu, krwawienia. Poza tym zabieg łączy się ze stosunkowo długim pobytem w szpitalu, tzn. od 7 od 14 dni po zabiegu oraz długim okresem powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
IM: A czy współczesna medycyna oferuje pacjentowi jakąś skuteczną alternatywę, jeśli nie chciałby on poddawać się inwazyjnemy zabiegowi chirurgicznemu?
K.K.: Od 1993 r. na świecie stosowana jest nowa, małoinwazyjna metoda chirurgicznego leczenia hemoroidów, zwana metodą PPH - techniką LONGO. Obecnie można skutecznie leczyć żylaki odbytu tą metodą również u nas. Polega ona na tym, że do wnętrza kanału odbytu wprowadza się specjalny instrument - stapler hemoroidalny. Z kolei do wnętrza staplera wprowadza się śluzówkę zawierającą część żylakowo zmienionych naczyń zasilających hemoroidy. Następnie chirurg za pomocą tego instrumentu dokonuje wycięcia i jednoczesnego zszycia śluzówki odbytu. W tej metodzie nie wykonuje się wycięcia hemoroidów, lecz ich wciągnięcia do wnętrza kanału odbytu, do ich prawidłowej anatomicznej pozycji.
IM: Jakie są zalety tej metody leczenia?
K.K.: Zaletą zabiegu jest niewielki ból pooperacyjny. Ok. 80% operowanych pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Dzieje się tak dlatego, że wciągnięcia śluzówki dokonuje się w miejscu słabo unerwionym. Zabieg nie trwa dłużej niż 15 minut i, co jest jego kolejną zaletą może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pobyt pacjenta w szpitalu nie przekracza 2-3 dni, a powrót do pełnej aktywności możliwy jest już po 7 dniach. Metoda ta likwiduje przyczynę leczenia żylaków odbytu, czyli patologiczne zmiany naczyniowe w guzkach krwawiczych, bez konieczności usuwania hemoroidów i nie daje nawrotów choroby. Operacja jest w całości wykonywana sprzętem jednorazowego użytku, co jest niezwykle istotne w dobie, kiedy tyle mówi się o zakażeniach szpitalnych.
IM: Dziękujemy bardzo Panu Doktorowi za udzielenie informacji dotyczących choroby hemoroidalnej i metod jej leczenia.
Komentarze
Ty GOSC gościowaty Leczysz sie na głowe czy na jakiś rodzaj psychozy.Uważasz to za przyjemne. """Bez bólu nie będzie zbawienia""" To się tnij zyletka najlepiej albo lepiej draop sie do krwi i przestań pisac głupoty ty niedorzowoju umysłowy.
Ból? Co wy opowiadacie. Przecież te gulki to czysta przyjemność, takie fajne urozmaicenie wylotu odbytu. Bez bólu nie będzie zbawienia, więc tym bardziej dążcie do cierpienia. A w ogóle to najlepiej wziąć wykałaczkę (ale czystą) i sobie przekłuwać rano guzki. Jaka ulga, niewyobrażalna. Tylko że potem mam wrażenie osłabienia organizmu i taką senność- może po utracie 0,5 litra krwi ??
Jestem 5 dobe po zabiegu klasycznym nie poecam nikomu ból ogromny gdybym mogła cofnąc czas zdecydowała bym się na inną metode chociby PPH,dopytajcie lekarza przed zabiegiem o karzdą matode najgorszemu wrogowi niie życze tego co przechodze
jestem 8 tygodni po takim zabiegu i w każdym tygodniu od zabiegu czyli co 7 dni oddaję stolec z paskami krwi i po oddani stolca leci krew czerwona z odbytu jestem tym przerażona a poza tym do dzisiaj nie wyszły wszystkie klamerki
po takim zabiegu miała tylko dwa lata spokoju, później znów hemoroidy zaczęły wypadać i boleć, nie wiem co dalej robić, jestem zawiedziona tym zabiegiem, a ból po był straszny.