zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Mycie włosów nie musi być straszne 21-03-2016

W czym tkwi problem?

 

Tylko nieliczne dzieci nie mają nic przeciwko myciu głowy. Większość jednak na samo wspomnienie o nim reaguje piskiem, płaczem i próbami uciekania z wanny. Przyczyny niechęci do mycia głowy i włosów są bardzo oczywiste. Dzieci nie lubią jak woda wpada im do oczu, nosa, albo jak nalewa się do uszu. Szczególnie maluszki nie potrafią jeszcze na tyle szczelnie zamknąć oczu, albo zatkać nosa, aby nie pozwolić dostać się do środka spływającej z głowy wodzie z pianą. Jeżeli do tego szampon nie jest przystosowany do mycia głowy niemowląt i małych dzieci, jego składniki mogą powodować podrażnienia, co tym bardziej zniechęca maluchy  do poddawania się temu “nieprzyjemnemu” zabiegowi kosmetyczno-higienicznemu.

 

Na siłę czy po dobroci?

 

Dopóki dzieci są małe, dopóki są kąpane w pozycji leżącej, nie protestują. Mycie głowy nie różni się dla nich bowiem od mycia reszty ciała. Wszystko się zmienia dopiero wtedy, kiedy potrafią już samodzielnie siedzieć. Są tak zafascynowane tą pozycją, że każda próba położenia ich w wannie spotyka się z ogromnym protestem. A jak spłukać dziecku włosy, jeśli nie można go choć na chwilę położyć? Niektóre mamy decydują się na dość drastyczne środki - jedne na siłę kładą w wannie maluszka, inne z kolei polewają mu głowę wodą wcale nie zważając na to, czy woda spłynie tylko po włosach, czy też dostanie się do oczu i buzi. O dziwo ten drugi sposób okazuje się być niesamowicie skuteczny. Dziecko, szczególnie niemowlęta reagują na polanie twarzy wodą zupełnie tak samo jak wtedy, kiedy zanurza się je w basenie. Intuicyjnie wstrzymują powietrze, więc nie ma obawy, że się zachłysną. Co prawda nie zawsze intuicyjnie zdążą zamknąć oczy, ale po kilku takich zabiegach oswajają się z wodą i zupełnie nie przeszkadza im to, że cała ich twarz i oczy są mokre. Takie dzieci w późniejszych latach w myciu głowy też nie widzą żadnego problemu.

 

Przydatne gadżety

 

Zamiast co wieczór czy co kilka dni przeżywać koszmar w trakcie próby umycia włosów swojemu dziecku, warto zaopatrzyć się w przydatne gadżety, które cały zabieg ułatwią. Należą do nich m.in. rondo kąpielowe, czy kubek do mycia głowy. Rondo zakłada się na głowę jak kapelusz. Dzięki doskonałemu dopasowaniu do głowy dziecka doskonale chroni ono twarz maluszka przed zalaniem wodą czy resztkami szamponu. Kubek do mycia głowy z kolei posiada silikonowy brzeg. Po przyłożeniu go do czoła dziecka strumień wody można skierować bezpośrednio na włosy. Po zastosowaniu tego gadżetu twarz również pozostaje sucha.  

 

Odpowiedni szampon

 

Dzieci bardzo często kojarzą mycie głowy i włosów z uczuciem “szczypania w oczy”. Szampony dla dzieci nie powinny jednak powodować uczucia szczypania, pieczenia czy podrażnień. Ich delikatne składniki przystosowane są do delikatnej skóry i włosów a także oczu maluszka, dlatego właśnie takich należy używać do mycia włosów małych dzieci. Wiodącą na rynku marką oferującą szampony dedykowane tym najmłodszym dzieciom jest Johnson’s Baby. Formuła NO MORE TEARS®  gwarantuje, że szampony nie szczypią w oczy i nie powodują podrażnień. Ponadto włosy maluszków po ich zastosowaniu są miękkie, pachnące, miłe w dotyku i doskonale się rozczesują.

Komentarze

dodał: ~Karina | 2019-09-13 16:16:03

Szampony to temat rzeka. Oczywiście pojawiły się ostatnio tzw. szampony bez łez, czyli coś idealnego dla małych dzieci. Nie powodują podrażnień jak się dostaną do oczu. Moim zdaniem przede wszystkim warto postawić na szampony naturalne, bez parabenów, SLS i innych tego rodzaju dodatków. Na szczęście coraz częściej można je dostać za rozsądną cenę. Dla chętnych podsyłam linka http://www.szamponybezsls.com.pl/porady/korzysci-ze-stosowania-szamponow-bez-sls/ Bez wątpienia warto zgłębić temat. Naturalne szampony do włosów oparte są na tradycyjnych formułach kosmetycznych i wykorzystują sprawdzone działanie ekstraktów roślinnych i olejków naturalnych. Wspaniała sprawa dla wielbicieli zdrowego i ekologicznego stylu życia.