zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Mikroskop biologiczny, metalograficzny i stereoskopowy - do czego służą? 10-10-2017

Wykorzystanie mikroskopu przyczyniło się do ogromnego postępu w biologii. Dzięki temu wynalazkowi, naukowcy mogli zbadać, co dzieje się we wnętrzu żywych organizmów. Spowodowało to powstanie nowych dziedzin nauki, m.in. cytologii i mikrobiologii. Obecnie wyróżniamy kilkanaście rodzajów mikroskopów, mających zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach życia. Jednak jakie jest zastosowanie tych najpopularniejszych?

 

Po pierwsze – mikroskop biologiczny

 

Mikroskopy biologiczne są zdecydowanie najczęściej kupowanym modelem mikroskopów badawczych. Zapewniają wysoki standard pracy za stosunkowo niską cenę. Powoli odchodzą do lamusa znane ze szkół mikroskopy oferujące klasyczne przybliżenia. Dzisiejsze modele to znakomite rozwiązanie zarówno dla laboratoriów analitycznych wykonujących zaawansowane badania, jak i do prac na mniejszą skalę, a nawet do użytku domowego.

  

 

 

Współczesne modele oferują zastosowanie zaawansowanych technik, m.in.: kontrastu fazowego, ciemnego pola czy fluorescencji, co czyni je uniwersalnym narzędziem w pracy badawczej zarówno profesjonalnych naukowców, jak i amatorów. Największa wadą tego typu mikroskopów, zwłaszcza tych z niższej półki, było częste rozmycia i mało wyrazisty obraz preparatu. Powodowało to frustrację oraz niechęć do dalszych badań i odkrywania cudowności mikroświata. Dziś jednak młodzi ludzie mają dostęp do zaawansowanego sprzętu o trwałej obudowie, nowoczesnych mechanizmach i przede wszystkim – łatwego w obsłudze.

 

http://www.inlab.com.pl/menu/258,mikroskopy-biologiczne

 

Po drugie – mikroskop metalograficzny

 

O tym jak różnorodne jest zastosowanie współczesnych mikroskopów może świadczyć przykład mikroskopu metalograficznego. Zdjęć struktury przedmiotu metalowego nie można wykonać za pomocą mikroskopu biologicznego nawet najwyższej klasy jeśli nie jest on wyposażony w tor optyczny do obserwacji w świetle odbitym. Niestety standardowe modele tej funkcji nie posiadają.

  

 

 

Tu z pomocą przychodzi mikroskop metalograficzny, pozwalający na dokładne obejrzenie struktury metalu (ale też ceramiki, czy polimeru), w celu uzyskania interesujących informacji. Jakich? Pozwala nam m.in. ocenić:

 

  • strukturę materiału,

  • wielkość ziarna,

  • wady produkcyjne (rzadzizny, wtrącenia niemetaliczne),

  • zawartość węgla w stalach.

 

Wnikliwa ocena jakości materiału jest praktycznie niemożliwa, jeśli nie posiadasz mikroskopu o przeznaczeniu metalograficznym.

 

http://www.inlab.com.pl/menu/260,mikroskopy-metalograficzne

 

Po trzecie – mikroskop stereoskopowy

 

Mikroskopy biologiczne służą do oglądania specjalnych preparatów. Nie sprawdzą się jednak w przypadku oględzin znaczków pocztowych, monet, czy fragmentów skał. Rozwiązaniem jest mikroskop stereoskopowy, bazujący na mechanice widzenia przestrzennego. Jest nieocenionym sprzętem w przypadku badań nad studiowaniem skał i minerałów, przyrodniczych okazów przestrzennych, czy popularnych materiałów kolekcjonerskich – monet, znaczków itp. Ze względu na rodzaj okazów, ten rodzaj mikroskopów ma znacznie mniejsze przybliżenie, standardowo wynoszące od 10x do 40x. Specjalistyczny sprzęt może dochodzić nawet do 100x.

 

http://www.inlab.com.pl/menu/259,mikroskopy-stereoskopowe

Komentarze