zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Metody korekcji astygmatyzmu 17-08-2017

Jaką wadą wzroku jest astygmatyzm (niezborność)?

Wada wzroku polegająca na nieostrym widzeniu z bliska i z daleka to astygmatyzm. Niezborność to wady cylindryczne, polegające na tym, że na rogówce jeden promień krzywizny oka jest inny niż w pozostałych. Rogówka przestaje być kulista, co pogarsza jakość widzenia. Niezborność może być krótkowzroczna (minusowa) i nadwzroczna (plusowa). Niewłaściwa korekcja astygmatyzmu może doprowadzić do zapalenia gałki ocznej oraz silnych bólów głowy.

Laserowa korekcja wzroku

Astygmatyzm leczy się za pomocą chirurgii refrakcyjnej, czyli operacjom korygującym wzrok. Zabiegi odbywają się przy pomocy lasera excimerowego, który zmienia krzywiznę rogówki. Korekcja wzroku może być przeprowadzona u osób, które ukończyły 20 lat. W tym wieku oko człowieka już nie rośnie i nie ma ryzyka, że po operacji zmieni się kształt rogówki. Metody laserowej kolekcji oczu to, np. miejscowa keratomiloza za pomocą lasera (LASIK) oraz keratektomia fotorefrakcyjna (PRK). Pierwsza metoda wykorzystuje fotoablację polegającą na wycięciu wąskich płatów rogówki i wyprofilowaniu jej tak, aby światło skupiało się na siatkówce, dzięki temu widziany obraz będzie ostry. Zabieg trwa kilkanaście minut. PRK (photo - refractive keratectomy) to metoda operacyjna, za pomocą której usuwa się odpowiednio grubą warstwę rogówki. Keratektomii nie wykonuje się na obu oczach jednocześnie. Między operacją na jedno oko a drugie powinno być przynajmniej 3 miesiące przerwy. Zabieg trwa około 10 minut i wykonuje się go w znieczuleniu kroplowym.

 

Korekta wady wzroku – okulary ze szkłami cylindrycznymi

Niezborność koryguje się okularami korekcyjnymi. Szkła cylindryczne dobiera lekarz na podstawie nasilenia wady wzroku. Nieodpowiedni dobór okularów korekcyjnych może powodować np. problemy z ocenianiem odległości lub widzenie na ukos.

Korekcja wzroku za pomocą soczewek kontaktowych

Astygmatycy mogą też stosować miękkie soczewki kontaktowe systematycznej wymiany korygujące astygmatyzm, czyli toryczne. Odpowiednio dobrane soczewki, nazywane też cylindrycznymi, pozwalają skorygować około 99 procent przypadków niezborności.

Komentarze