zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Męskie utrapienie - prostata!?11-05-2022

     U niejednego mężczyzny po 45-50 roku życia pojawia się „wstydliwy” problem, związany z oddawaniem moczu. Związany jest on z łagodnym rozrostem stercza (prostaty, gruczołu krokowego) - jednym z najczęściej występujących schorzeń u mężczyzn w tym wieku.
Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, a biorąc pod uwagę wydłużenie życia, staje się to nie tylko problemem medycznym, ale także społecznym i ekonomicznym. Należy również pamiętać o niebezpieczeństwie raka prostaty.
Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.


IM: Jakie objawy i kiedy powinny zaniepokoić pacjenta i skłonić do wizyty u urologa?
E.O.: Wiek 45-50 lat i trudności w oddawaniu moczu, tj. częstomocz, szczególnie nocny, słaby, przerywany strumień moczu, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu i uczucie nieopróżnionego pęcherza po jego oddaniu, a także uczucie naglącego parcia na mocz. Z czasem mocz oddawany jest kroplami, może też pojawić się całkowite zatrzymanie moczu, czasami spowodowane kawą, alkoholem, podnieceniem płciowym, długim siedzeniem, które wymaga cewnikowania.


IM: Jak to się dzieje, że przerośnięty gruczoł krokowy powoduje problemy z oddawaniem moczu?
E.O.: Stercz jest gruczołem wielkości spłaszczonego kasztana, położonym w dnie miednicy małej, poniżej pęcherza moczowego. Jego powiększenie powoduje utrudnienie odpływu moczu z pęcherza, a utrzymujące się zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do jego zastoju w nerkach i w konsekwencji do niewydolności nerek.


IM: Czy łagodny rozrost stercza wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem?
E.O.: Tak. Utrudnienie odpływu moczu z pęcherza i jego zaleganie w nim, a następnie w układach wydalniczych nerek, prowadzi do uszkodzenia funkcji nerek, a więc do niewydolności nerek. Innym powikłaniem jest zakażenie bakteryjne moczu, co może prowadzić do zakażenia uogólnionego, grożnego dla życia. Zaleganie moczu w pęcherzu i jego zakażenie sprzyjają tworzeniu się kamieni w pęcherzu. Należy również pamiętać o grożbie raka stercza. Stanowi on ok. 20% wszystkich nowotworów złośliwych, znajdując się na trzecim miejscu po raku płuc i przewodu pokarmowego i jest drugą przyczyną zgonów.


IM: Jakie badania należy przeprowadzić w celu rozpoznania łagodnego przerostu prostaty i wykluczenia raka tego gruczołu?
E.O.: Rozpoznanie ustalane jest na podstawie zebranego wywiadu, badania klinicznego, badania przez odbyt i ultrasonografii (USG stercza) oraz badania poziomu PSA we krwi.


IM: A co to jest PSA, o którym mówi się poruszając kwestię prostaty?
E.O.: Jest to specyficzny antygen sterczowy, oznaczany w surowicy krwi. Bada się go w celu wczesnego wykrycia raka prostaty!


IM: Z tego, co pani doktor powiedziała wynika, jak niezwykle ważne są badania przesiewowe we wczesnym rozpoznaniu raka stercza.
E.O.: Tak, gyż wczesne wykrycie raka stercza daje możliwość leczenia radykalnego.


IM: A jak wygląda sprawa leczenia łagodnego przerostu stercza?
E.O.: W leczeniu łagodnego przerostu stercza nastąpił w ostatnich latach ogromny postęp dotyczący zarówno leczenia farmakologicznego, jak i zabiegowego. W leczeniu farmakologicznym stosuje się szereg preparatów działających objawowo, tzn. zmniejszających trudności w oddawaniu moczu. W leczeniu zabiegowym natomiast są wykorzystywane metody operacyjne i endoskopowe.


IM: Serdecznie dziękujemy za rozmowę.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2021-03-01 11:59:07

Z prostatą nie ma żartów, lepiej leczyć, gdy jest na to czas. Problemy z prostatą pojawiają się u coraz młodszych facetó i to jest powazny problem

dodał: ~Zdrowy | 2019-10-28 14:57:10

Prostata to częsty problem wielu mężczyz polecam sprawdzić opinie o reprostal ciekawie napisane

dodał: ~Gość irenanatalia@op.pl | 2011-01-31 21:13:51

Poszukuje lekarza lub Ośrodka w Łodzi leczącego nietrzymanie moczu u mężczyzn po usunięciu prostaty . Proszę o kontakt.