zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Medycyna rodzinna prywatnie czy na NFZ 26-01-2022

Lekarz medycyny rodzinnej prywatnie – co warto wiedzieć?

Lekarz medycyny rodzinnej często bywa mylony z lekarzem internistą. Czym zatem zajmuje się medycyna rodzinna i na jakie badania może zapisać lekarz rodzinny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

Czym różni się lekarz medycyny rodzinnej od lekarza internisty?

Lekarz medycyny rodzinnej często jest mylony internistą. Należy jednak zaznaczyć, że internista zajmuje się tzw. "chorobami wewnętrznymi” i często jest pierwszą instancją w procesie leczenia. W wielu przypadkach decyduje o skierowaniu pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Musi to więc być lekarz, który posiada szeroką znajomość każdego układu wewnętrzego w ludzkim ciele.

Z kolei lekarz medycyny rodzinnej ma znacznie szerszy, ale bardziej ogólny zakres działań. Jego rolą jest opieka nad członkami rodziny w różnym wieku. Powinien więc dysponować wiedzą z zakresu nie tylko chorób wewnętrznych (tak jak internista), ale także pediatrii, ginekologii i położnictwa, neurologii kardiologii, okulistyki, dermatologii a nawet laryngologii. Powinien sobie poradzić zarówno we wstępnej diagnozie problemów, z którymi zmagają się dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Do ważnych zadań lekarza medycyny rodzinnej należy promowanie zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób i zarządzanie opieką zdrowotną wszystkich członków rodziny pacjentów.

Do lekarza medycyny rodzinnej możemy zapisać się zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Poniżej kilka pomocnych adresów w Warszawie.

Medycyna rodzinna prywatnie Targówek:

 

Na jakie badania może skierować lekarz medycyny rodzinnej?

Przychodnia medycyny rodzinnej może zlecić pacjentom wykonanie szeregu badań. Zgodnie z rozporządzeniem ministra o świadczeniach gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, medycyna rodzinna może zlecić pacjentowi szereg badań, których koszty pokryje przychodnia. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • badania hematologiczne – w tym morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi, odczyn opadania krwinek czerwonych;
  • badania biochemiczne i immunochemiczne;
  • badania moczu – w tym ogólne badanie moczu, ilościowe oznaczanie amylazy;
  • badania kału – m.in. badanie ogólne, na obecność pasożytów;
  • badania układu krzepnięcia;
  • badania mikrobiologiczne – takie m.in. jak posiew moczu z antybiogramem, posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella;
  • badanie elektrokardiograficzne (EKG) w spoczynku;
  • diagnostyka ultrasonograficzna – w tym USG tarczycy, nerek, pęcherza moczowego, brzucha;
  • spirometria.

Ponadto lekarz medycyny rodzinnej może również zlecić pacjentowi zdjęcia radiologiczne i badania endoskopowe, np. gastroskopia, czy kolonoskopia.

Jaką rolę w systemie zdrowia ma lekarz medycyny rodzinnej?

Jaka jest rola lekarza rodzinnego? Medycyna rodzinna na NFZ i prywatnie zajmuje się przypadkami, które wymagają rozpoznania, a nie wymagają interwencji pogotowia ratunkowego. Właśnie w takich przypadkach pacjenci zgłaszają się do swojego lekarza rodzinnego. Kim zajmuje się taki lekarz? Zarówno dorosłymi, jak i małymi pacjentami. Lekarz medycyny rodzinnej to specjalista, który zapewnia podstawowej opieki medycznej, a następnie w razie takiej konieczności – kieruje go do odpowiedniego  lekarza specjalisty. Tym samym jest to lekarz, z którym pacjenci mają najczęściej do czynienia. Lekarz rodzinny z założenia powinien dbać nie tylko o leczenie, ale także o profilaktykę, zalecenia co do zdrowego trybu życia dostosowanego do wieku pacjentów, ich edukację prozdrowotną. Lekarz rodzinny może zatem podczas wizyt edukować i promować zachowania, mające na celu utrzymanie całej rodziny w jak najlepszym zdrowiu, np. odpowiednie szczepienia, programy badań przesiewowych, zalecane pakiety badań odpowiednio do wieku i stanu zdrowia pacjentów. Lekarz rodzinny może też np. informować podopiecznych o specjalnych akcjach (takich jak biały tydzień czyli dni otwarte w przychodniach), przechowywaniu w domach seniorów tzw. pudełek życia (takich jak produkowane przez Uni-Pak Bolesławiec tuby, ułatwiające szybkie działanie lekarzom pogotowia ratunkowego) czy szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy.

 

Czy lekarz medycyny rodzinnej musi mieć jakąś konkretną specjalizację?

Lekarz medycyny rodzinnej zarówno przyjmujący na NFZ jak i prywatnie, czy to w małej miejscowości, czy np. w Warszawie to specjalista, który musi posiadać odpowiednią wiedzę. Medycyna rodzinna jest bowiem nie tylko osobną dyscypliną naukową, ale i specjalizacją medyczną, dostępną w Polsce od lat 90-tych XX wieku. Należy najpierw ukończyć sześcioletnie studia medyczne, następnie uzyskać trzynastomiesięczny staż podyplomowy, aby na końcu zdobyć czteroletnią specjalizację z medycyny rodzinnej.

Komentarze