zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Masz bóle głowy? Badanie angio rezonansem 06-04-2020

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się bólami głowy. Wynika to z wielu różnych przyczyn - jedną z głównych jest nasz szybki tryb życia (wynikający z nagromadzenia wielu obowiązków), który może powodować nadciśnienie tętnicze krwi czy napięciowe bóle głowy. W każdym przypadku bólu głowy kluczowa jest diagnostyka, która powinna opierać się również na badaniu rezonansem magnetycznym głowy. Tak naprawdę wykluczenie wszystkich innych poważniejszych przyczyn (m.in. tętniaka głowy) może przyczynić się do postawienia rozpoznania napięciowych bólów głowy. Natomiast nie powinno być ono rozpoznaniem natychmiastowym po pierwszej wizycie pacjenta w gabinecie.

Wizyta u lekarza

Ból głowy jest dolegliwością na tyle popularną, iż często bywa lekceważony przez pacjentów. Oczywiście, można zlekceważyć ten objaw w przypadku, gdy pojawia się wraz z infekcjami, czy okazjonalnym złym samopoczuciem. Niemniej jednak jeśli nie ustępuje, a wręcz nasila się, jest bardzo silny i towarzyszą mu inne objawy takie jak uczucie duszności, wymioty, zawroty głowy czy wysoka temperatura - w tych przypadkach warto zgłosić się do lekarza. Jedną z przyczyn nieustającego bólu głowy utrzymującego się wiele tygodni może być tętniak głowy. Oczywiście przyczyn jest znacznie więcej, lecz w tej konkretnej jednostce należy podejmować szybko decyzje, gdyż brak diagnostyki i leczenia może skutkować pęknięciem tętniaka. W tym przypadku najlepszym badaniem w celu pełnej diagnostyki jest rezonans magnetyczny głowy, który wykaże niepokojące zmiany i tym samym przyśpieszy proces diagnostyczny. 

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Na terenie Polski pojawia się coraz więcej firm oferujących usługi badań obrazowych. Niestety, nie każda z nich dysponuje tak drogim, lecz niezmiernie ważnym sprzętem jakim jest rezonans. Toruń jest miastem, w którym profesjonalne usługi obrazowania medycznego oferuje firma Citomed, gdzie można wykonać także to badanie. Szczególnie ważną dla lekarza kierującego na rezonans magnetyczny jest sekwencja angio, która umożliwia dokładne zlokalizowanie tętniaka wraz z tworzącymi go naczyniami. 

Spokojnie, to nie tętniak...

Tętniak głowy jest bardzo poważną przyczyną bólów głowy. Na szczęście nie jest on najczęstszą przyczyną. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że badanie głowy rezonansem jest na tyle dokładne, iż pokaże także inne potencjalne przyczyny bólów głowy. Z tego powodu, podczas wizyty u lekarza warto porozmawiać na temat skrócenia procesu diagnostycznego i nie wykonywanie tomografii komputerowej, a od razu rezonansu magnetycznego głowy. W tym miejscu warto podkreślić, iż badanie angio rezonansem nie musi stanowić oddzielnego badania, a tylko jego część (jedną z sekwencji). Warto więc wykonać pełne badanie rezonansu magnetycznego głowy z uwzględnieniem sekwencji angio,w celu wykrycia i określenia dokładnej lokalizacji potencjalnego tętniaka głowy. 

Diagnostyka bólów głowy za pomocą rezonansu

Jest to bardzo dobra i pożyteczna forma badania, która bardzo dużo wnosi do rozpoznania. Ponadto badanie głowy rezonansem jest praktycznie nieszkodliwe, gdyż nie wytwarza promieniowania rentgenowskiego tak, jak ma to miejsce w przypadku tomografii komputerowej czy zdjęć RTG. Z tego powodu rezonans magnetyczny głowy wraz z sekwencją angio są polecane do pełnej diagnostyki bólów głowy.  

Komentarze