zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Mammografia czy badanie USG? 08-08-2017

Nie każda zmiana w strukturze piersi jest sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej. Zdecydowana większość z nich jest niegroźna. Zgrubienie lub wyczuwalny guzek może być po prostu rozszerzeniem przewodów mlecznych lub torbielą.

Niepokojące objawy – takie jak ból, wyciek czy zmiany w wyglądzie sutka – powinny jednak wywołać natychmiastową reakcję, czyli podjęcie decyzji o zgłoszeniu się na badanie. Ponadto należy je wykonywać rutynowo, zależnie od wieku i przebytych chorób – raz na dwa lata, raz na rok lub nawet częściej.

Różnice między badaniami

W tym miejscu pojawia się pytanie - jakie badanie będzie najbardziej odpowiednie? USG piersi wykorzystuje wiązki ultradźwięków. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Z kolei mammografia działa w oparciu o promieniowanie rentgenowskie, dlatego nie będzie wskazana dla wszystkich pań. Przykładowo, nie będą się jej mogły poddać kobiety w ciąży. Posiada ona jednak niepodważalne zalety - wykrywa i analizuje kształt nawet niewielkich guzów, a także obrazuje mikro– i makrozwapnienia.

Makrozwapnienia występują powszechnie u kobiet w wieku dojrzałym, natomiast mikrozwapnienia - mogą już być sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej.

Według opinii American Cancer Society większość kobiet poniżej 45 roku życia nie powinna poddawać się mammografii. Wiele bowiem w tym wypadku zależy od samej budowy piersi. W przypadku piersi gruczołowej mammografia nie da bowiem w pełni rzetelnego, dobrego obrazu. Z kolei u kobiet dojrzałych pierś z reguły zawiera więcej tkanki tłuszczowej niż gruczołowej, co znacznie ułatwia przeprowadzenie badania; dlatego też mammografia jest zalecana kobietom dojrzałym.

Dla kogo USG?

Badanie to jest wskazane przede wszystkim dla kobiet młodych, ponieważ ultradźwięki zdecydowanie skuteczniej wykrywają zmiany w tkance gruczołowej. Jednak również w przypadku dojrzałych pań, ale o gruczołowej budowie piersi, badanie ultrasonografem będzie tym wskazanym. Innym kryterium wyboru rodzaju badania jest także - w tym wypadku - stosowanie zastępczej terapii hormonalnej. Sprawia ona, że pierś staje się bardziej gruczołowa, a badanie daje wiarygodny obraz.

Ponadto będzie to diagnostyka odpowiednia dla kobiet w ciąży, ze względu na jej nieinwazyjność i nieszkodliwość. Dodatkowo, w przypadku kobiet dojrzałych - może być to dobre badanie pomocnicze.

Wskazania dla mammografii

Podstawowym wskazaniem jest wiek (zwłaszcza po menopauzie). Wówczas takie badanie trzeba przechodzić w miarę możliwości regularnie. W przypadku piersi z większą ilością tkanki tłuszczowej  może ono okazać się skuteczniejsze niż badanie USG. Dodatkowo, powinno również być przeprowadzone, wraz z USG, przed rozpoczęciem i w trakcie trwania terapii hormonalnej.

Ponadto wskazaniami do jego wykonania są również wszelkie bóle piersi, a także zmiany w sutku (w tym guz, wyciek z brodawki sutkowej czy jej wciągnięcie). Innym jest przynależność do tak zwanej grupy zwiększonego ryzyka raka piersi (w przypadku wystąpienia choroby w rodzinie).

Należy też  pamiętać o tym, iż przerwa pomiędzy wykonanymi badaniami mammograficznymi powinna wynosić około dwóch lat. A w przypadku pań po pięćdziesiątym roku życia, lekarze zalecają, by poddawać się badaniu mammografii nawet raz w roku.

Nie należy również zapominać - w każdym wieku - o badaniu fizykalnym piersi.

Wady i zalety obu rozwiązań

Każde z wymienionych badań ma nieco inną grupę docelową. Niewątpliwą zaletą mammografii – jest wykrywanie w piersi nawet niewielkich mikrozwapnień. Z kolei USG lepiej sprawdzi się w przypadku kobiet młodych, ale nie da w pełni odpowiedniego obrazu piersi w przypadku pań dojrzałych – tu lepiej sprawdzi się mammograf.

Ostateczną decyzję zawsze jednak podejmuje lekarz po rozmowie wstępnej z pacjentką. Wówczas może on przeanalizować plusy i minusy obu badań, po czym wybrać najodpowiedniejsze. Często może skierować pacjentkę na oba badania – jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.

W przypadku zmian w piersiach ogromne znaczenie ma czas wykrycia guza, dlatego tak istotne jest profilaktyczne wykonywanie badań – samodzielnie, poprzez USG oraz mammografem, zależnie od wskazań.

Komentarze