zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Mam żylaki 07-05-2016

     W zależności od wieku i płci do 50% dorosłych osób w naszej populacji uświadamia sobie ten fakt. Część z nich to lekceważy, uważając, że i tak nie da się ich wyleczyć, a zoperowane nawracają, więc nie ma sensu z nimi walczyć. Część walczy wszelkimi dostępnymi środkami niejednokrotnie błądząc w wyborze odpowiedniej metody.

 

     Jak należy postępować?

     Przede wszystkim musimy poznać przyczyny niewydolności żylnej. Choroba ta pojawiła się u ludzi w toku ewolucji wraz z przybraniem pozycji dwunożnej. Mechanizmem przystosowawczym do tej pozycji ciała są zastawki żylne czyli delikatne płatki w świetle naczyń żylnych, zapobiegające wstecznemu odpływowi krwi. We wszystkich naczyniach krwionośnych krew przepływa jednokierunkowo. W tętnicach od serca do obwodowych części ciała a w żyłach w przeciwnym kierunku.Można porównać tętnice do wodociągów a żyły do kanalizacji, którą „zużyta” krew wraca do do serca. Kiedy zastawki żylne nie funkcjonują prawidłowo co nazywane jest niewydolnością, pojawia się przepływ w odwrotnym kierunku. Można to porównać do jazdy pod prąd na drodze jednokierunkowej. Doprowadza to do zalegania krwi w nogach i wraz z upływem czasu do poszerzenia widocznych pod skórą żył powierzchownych – mówimy wtedy o żylakach. Należy obalić jeden mit – nie ma żylaków wewnętrznych. Owszem wyróżniamy żylaki powierzchowne (podskórne) i głębokie ale żyły głebokie nie tworzą żylaków, ponieważ są otoczone mięśniami, które nie pozwalają na ich rozszerzenie.

 

     Jak leczyć?

     We wczesnej fazie choroby wystarczą pewne modyfikacje trybu życia i działania profilaktyczne, które mają zapobiec dalszemu poszerzaniu żył. Należy unikać dłuższego stania, kiedy to możliwe wypoczywać z nogami uniesionymi na podwyższeniu. Unikać przegrzewania nóg, sauny i gorącej kąpieli w wannie. Ruch jest bardzo ważnym czynnikiem profilaktycznym. Dzięki aktywności fizycznej uruchamiamy tzw. „pompę łydkową”- mięśnie podudzia pobudzają krążenie żylne. Należy unikać butów na wysokich obcasach, ponieważ takie obuwie ogranicza udział mięśni łydki w chodzeniu. Otyłość poprzez ograniczenie aktywności fizycznej a także utrudnienie odpływu zylnego przez ucisk powłok brzusznych powoduje nasilenie objawów niewydolności żylnej.

 

     Bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej odgrywają pończochy o stopniowanym,  wzrastającym ku górze ucisku. Stanowią one podparcie dla mięśni łydki i wspomagają niewydolne zasawki zapobiegając zastojowi żylnemu. Należy stosowaćtylko pończochy odpowiednio dobrane do wymiarów kończyn (istotna jest długość i obwód) i zakupione w specjalistycznym sklepie lub aptece, najlepiej po uprzedniej wizycie u lekarza specjalisty, który doradzi odpowiednią klasę ucisku. Osoby, które nie toloerują pończoch uciskowych mogą zastąpić je bandażem elastycznym zawijanym od stopy poprzez kostkę ku górze.

 

     Czy stosować leki?

     Tak, na pewno warto stosować leki flebotropowe czyli poprawiające funkcjonowanie żył. Leki te zmniejszają niektóre dolegliwości związane z niewydolnością żylną takie jak uczucie ciężkości, obrzęki, pieczenie, kurcze nocne. Stanowią bardzo ważny element wspomagający terapię ale nie usuwają przyczyny niewydolności żylnej ani samych żylaków. Dlatego leczenie farmakologiczne stosowane w oderwaniu od pozostałych opisanych wyżej zaleceń jest mało skuteczne.

 

     Kiedy operować?

     Ostatnie lata przyniosły rozwój chirurgicznego leczenia żylaków ze szczególnym naciskiem na efekt kosmetyczny co jest szczególnie ważne dla kobiet. Metoda miniflebektomi czyli usunięcia żylaków przez małe kilkumilimetrowe nacięcia skóry, połączona z podwiązaniem niewydolnych żył daje bardzo dobre wyniki terapeutyczne i kosmetyczne pod warunkiem wcześniejszego zbadania żył metodą Dopplera i określenia które żyły i na jakim poziomie mają niewydolne zastawki. Odpowiednia kwalifikacja przedoperacyjna i dobranie techniki do rodzaju niewydolności żylnej gwarantuje dobry i długotrwały efekt. Nie należy więc czekać aż żylaki przybiorą monstrualne rozmiary lub do czasu kiedy będzimy mniej aktywni zawodowo. Obecnie stosowane metody operacyjne pozwalają na szybki powrót do aktywności zawodowej lub domowej. Unikajmy często spotykanej sytuacji – do lekarza przychodzi pacjentka w podeszłym wieku z ogromnymi żylakami i na pytanie dlaczego ich nie leczyła odpowiada: „kiedy byłam młoda mówili, że za wcześnie, potem byłam w ciąży,rodziłam dzieci, nigdy nie było czasu, teraz to już za późno?”

 

dr n.med. Krzysztof SZECÓWKA

Komentarze

dodał: ~Gość | 2019-10-07 12:59:38

To prawda - zmiana nawyków żywieniowych to podstawa.. Można też wzmocnićorganizm poprzez Ravestin. Jak podaje producent ten preparat wspomaga usuwanie niedrożności żył.

dodał: ~Gość | 2011-06-09 12:48:25

najlepszy lek to zmiana nawykow zywieniowych ...sukcesywne przyjmowanie kwasów omega3,vit E,dolomitu wapnia,krzemu ,magnezu i vit B z kw.foliowym...długotrwale co dzień przez 2lata i nie tylkota miazdżyca zacznie się cofać ale i serduszko się wzmocni i tętnice szyjne udrożnią i uelastycznią...no i co jak zooperuje wczesniej to się miazdżyca cofnie na życzenie.Na życzenie się cofnie!...Znam 20-30latkow którzy operowali żylaki A lekarze nie powiedzieli im rzetelnie ze to miazdżyca.I póżniej za 2 lata pani znowu gnała z jakimś tam żylakiem.Gdyz to niektórych buissnes.Dwa lata pózniej miała swój pierwszy wylew.Gdyż nic nie zrobiła dla swojego organizmu.poza kosmetycznymi zmianami. POLAK wcale nie musi oznaczać GŁUPEK!