zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

"MAMA I JA" 01-01-1970

"Mama i ja" przy ul. Rajskiej 71 to nowo powstałe wrocławskie centrum specjalizujące się w opiece nad kobietą i dzieckiem. Z lekarzem pediatrą pracującą w placówce dr Jacqueline Fuchs rozmawia Adam Wolnica.

A.W.: Jesteście Państwo pierwszą we Wrocławiu placówką całkowicie wyspecjalizowaną w opiece nad matką i dzieckiem. Jakie są cele Waszej działalności?

J.F.: Głównym celem naszej pracy jest zapewnienie podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej najmłodszym dzieciom oraz ich matkom. Chcemy aby rodziny przychodzące do naszej przychodni były objęte kompleksową opieką już od momentu poczęcia dziecka. Wiemy jak ważna jest prawidłowa opieka nad płodem, noworodkiem i niemowlęciem dla późniejszego rozwoju osobniczego, dlatego na tej grupie pacjentów skupiamy największą uwagę.

 

A.W.: Czyli zgłaszać się mogą do Was zarówno kobiety ciężarne jak i kobiety po urodzeniu dziecka?

J.F.: Tak, naszymi głównymi domenami są pediatria, położnictwo i ginekologia. Zależy nam, aby pacjentki i ich pociechy były prowadzone przez specjalistów od momentu poczęcia, poprzez całą ciążę, okres noworodkowy, niemowlęctwa oraz późniejsze, jak przedszkolny, okres dojrzewania, rozrodczy oraz okres okołomenopauzalny. Zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo, zaufanie a przede wszystkim ciągłość opieki praktycznie od pierwszych dni życia.

A.W.: W jaki sposób ta opieka jest realizowana?

J.F.: Dysponujemy bardzo doświadczonym personelem medycznym. Przed narodzeniem dziecka kobieta prowadzona jest przez ginekologa-położnika. Ciężarna ma zapewnione regularne badania ginekologiczne wraz z badaniem USG (również 3D i 4D). Posiadamy nowoczesny sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu łatwiej jest zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży oraz wdrożyć szybkie postępowanie. Jako jeden z nielicznych ośrodków we Wrocławiu, posiadamy własną aparaturę do oznaczania poziomu BHCG oraz białka PAPA, służących do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. W miarę zaawansowania ciąży oferujemy udział w szkole rodzenia, gdzie ciężarne i ojcowie przyszłych dzieci mogą poznać dokładny przebieg porodu oraz dowiedzieć się co czeka ich w pierwszych dniach po narodzinach.

  
Zajęcia szkoły rodzenia  

A.W.: A jak wygląda opieka nad noworodkiem, niemowlęciem oraz dzieckiem starszym?

J.F.: U naszych małych pacjentów w ramach poradni POZ dla dzieci już od pierwszej wizyty oceniamy dokładnie rozwój psychoruchowy, poszukując najmniejszych nieprawidłowości. Po wykryciu jakiejkolwiek nieprawidłowości u noworodka zaraz po porodzie, umożliwiamy błyskawiczne objęcie dziecka poradą jednego ze specjalistów: neurologa, ortopedy, chirurga dziecięcego czy endokrynologa. Dzięki czemu już od pierwszych chwil noworodek może być leczony i rehabilitowany. Odpowiednio przeszkolone położne środowiskowe zapewniają wizyty patronażowe na wysokim poziomie i w przyjemnej atmosferze. Natomiast dla starszych dzieci oferujemy całą gamę świadczeń zalecanych i refundowanych przez NFZ w ramach poradni dzieci zdrowych i chorych. Zajmujemy się opieką zarówno w ostrych stanach chorobowych, a także przeprowadzamy kontrolne bilanse oraz szczepienia ochronne zgodnie z kalendarzem.

A.W.: Według Państwa oferty dysponujecie również szerokim wachlarzem świadczeń z zakresu ginekologii. Co dokładnie znajduje się w Waszej ofercie?

J.F.: Tutaj również staramy się objąć kobietę całościowo tzn. od pierwszego kontaktu z ginekologiem aż do okresu okołomenopauzalnego. Dokładamy wszelkich starań aby wizyty u specjalisty chorób kobiecych nie były dla pacjentek niekomfortowe. Oferujemy wykonywanie badań profilaktycznych takich jak badanie cytologiczne, badanie piersi, testy w kierunku infekcji HPV. Ponadto, w ramach umowy z NFZ, wykonujemy u pacjentek badanie histeroskopowe oraz kolposkowe, które w wyjątkowych wypadkach możemy poszerzyć o wizytę u onkologa. Wykonujemy również badania USG ginekologiczne, w tym USG piersi. Ponadto dysponujemy własnym gabinetem zabiegowym, w którym możemy wykonywać drobne zabiegi, takie jak krioterapia, elektroresekcje (LEEP) lub laseroterapię zmian w obrębie szyjki macicy, a także laseroterapię estetyczną zmian w obrębie skóry.

Analiza badania USG    
Omówienie badania usg.                                                             Konsultacje z lekarzem prowadzącym.   

A.W.: Do jakich innych specjalistów i jakie inne badania można dodatkowo u Państwa wykonać?

J.F.: Nieodzownym elementem prowadzenia poradni pediatrycznej jest możliwość wykonywania badań laboratoryjnych. Krew od najmłodszych pobieramy w niestresowych warunkach tutaj na miejscu. Po otrzymaniu wyników kontynuowana jest dalsza diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości. Nowoczesne aparaty USG umożliwiają nam przeprowadzanie badań z wykorzystaniem techniki Color Doppler wykorzystywanej w ginekologii, położnictwie oraz pediatrii. Wykonujemy tutaj dla najmłodszych zarówno badania odpłatne oraz refundowane przez NFZ, wśród których można wyróżnić USG brzucha, USG mózgowe przezciemiączkowe, stawów biodrowych, tarczycy oraz jąder. Poza wymienionymi wyżej specjalnościami zaoferować możemy również porady u endokrynologa dla osób dorosłych, dietetyka i fizjoterapeuty.

A.W.: Osobnym zagadnieniem są szeroko pojęte zaburzenia rozwojowe najmłodszych. Jest to bardzo istotny problem dotykający całe rodziny. Dotychczas we Wrocławiu istniało zaledwie kilka miejsc, do których rodzice mogli się udać aby zdiagnozować problemy rozwojowe dzieci, jednak nie było to łatwe ze względu na bardzo długi czas oczekiwania na wizytę. W Państwa ofercie znajduje się diagnostyka i leczenie takich zaburzeń?

J.F.: Faktycznie leczenie nieprawidłowości rozwojowych stanowiło dotychczas poważny problem na terenie Wrocławia. W naszym centrum dzieci z różnymi zaburzeniami mogą być również diagnozowane i leczone kompleksowo. Po wizycie u lekarza pediatry POZ "Mama i ja" dziecko może być konsultowane przez neurologa dziecięcego, psychologa oraz dietetyka. Trafność wspólnie postawionej diagnozy jest nie do przecenienia dla dalszego leczenia i rehabilitacji, w której wykorzystujemy metody Vojty, Bobath i integracji sensorycznej. Ponadto terapia zaburzeń rozwojowych wymaga dużego zaangażowania rodziców, których go tego przygotowujemy, włączając w proces leczenia.

A.W.: Miałem przyjemność odwiedzić Państwa klinikę i odczuć ciepłą i miłą atmosferę, na którą jako lekarz i wielokrotny pacjent zwracam szczególną uwagę. Na potwierdzenie tego muszę zaznaczyć, że zyskaliście również zaufanie, mieszkającej od niedawna na Waszym podwórku rodziny Wrocławskich krasnali.

J.F.: Tak, to prawda, jest to niewątpliwie jedna z atrakcji, którą najmłodsi Wrocławianie chętnie podziwiają. Rodzinka nie ma jeszcze nazwiska, zatem jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

A.W.: Dziękuję bardzo za rozmowę.

J.F.: Dziękuję

Tekst i zdjęcia: Infor-Med A.Wolnica, W.Misiek

 

REJESTRACJA - 500 098 433 - pn–wt 9–20.00, śr–pt 11–20.00
                                667 656 537 - pn-pt 15–20.00                            
                                Wrocław, ul. Rajska 71                                         

http://www.centrummamaija.pl/

  

Komentarze

dodał: Jarek | 2020-10-13 08:46:50

http://informed.com.pl/main/Wegetarianizm-a-sport-jak-wyglada-takie-zestawienie-a-979.html