zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Lipidogram ? co musisz widzieć o badaniu 30-12-2019

 

Lipidogram, czyli profil lipidowy warto z pewnością wykonać, jeśli pali się papierosy, ma się otyłość lub choćby nadwagę. Jest to proste badanie poziomu cholesterolu w organizmie. Pozwala ono wykryć nie tylko jego ogólny poziom, ale także ustalić poziom poszczególnych jego frakcji, czyli HDL i LDL oraz trójglicerydów.

 

  • Czym jest i jak interpretować lipidogram?
  • Kiedy warto wykonać badanie?
  • Jak przygotować się do badania?
  • Co mogą oznaczać nieprawidłowe wyniki badania?
 
 

Czym jest i jak interpretować lipidogram?

Lipidogram to badanie mające na celu wykrycia poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w organizmie pacjenta. Jest to dość istotne badanie z punktu bardzo wielu lekarzy. Ustalenie poziomu cholesterolu, odpowiednio tego "dobrego i tego "złego", dostrzeżenie ewentualnych zmian może pozwolić określić między innymi ryzyko zagrożenia miażdżycą, a dalej również chorobą wieńcową. W końcu badania cholesterolu i odpowiednie wskazania medyczne formułowane na podstawie tych badań mogą uchronić przed zawałem serca czy udarem niedokrwiennym mózgu.

 

Do wykonaniu lipidogramu potrzebna jest niewielka próbka krwi żylnej. Nic poza tym. Człowiek potrzebuje cholesterolu do sprawnego działania organizmu. Jeśli jednak jest go za dużo, to zaczyna on odkładać się we wnętrzu naczyń krwionośnych. To z kolei grozi zamykaniem ich światła i związaną z tym miażdżycą. Poziom ryzyka zachorowania określa się nie tylko ogólny poziom cholesterolu, ale osobna bada się poziom HDL (tzw. dobry cholesterol) i LDL (tzw. zły cholesterol). O ile zbyt duża ilość HDL działa przeciwmiażdżycowo, o tyle wysoki poziom LDL oznacza właśnie, że w organizmie jest zbyt dużo złego cholesterolu, który odkłada się w ścianach tętnic. Prawidłowe wyniki powinny mieścić się w następujących normach:

  • ogólny poziom cholesterolu: najlepiej mniej niż 200 mg% (5,2 mmol/l)
  • LDL: poniżej 139 mg% (3,4 mmol/l)
  • HDL: więcej niż 35 mg% (0,92 mmol/l)
  • trójglicerydy - poniżej 200 mg% (2,3 mmol/l),  idealna norma 50-180 mg%

 

 

Kiedy warto wykonać badanie?

Wykonanie lipidogramu zaleca się wszystkim kobietom powyżej 45. roku życia oraz mężczyznom powyżej 35. roku życia. Lipidogram powinny regularnie wykonywać również osoby chorujące na cukrzycę, zmagające się z nadciśnieniem tętniczym oraz palące tytoń. Warto o nim pomyśleć także, jeśli wcześniej pacjentowi zdarzały się problemy z układem krwionośnym. Więcej informacji o badaniu dowiesz się z stron: https://diag.pl/sklep/badania/lipidogram-chol-hdl-nie-hdl-ldl-tg/

 

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy je wykonać na czczo, najlepiej jeśli od ostatniego posiłku upłynęło 12-14 godzin. Kilka dni przed badaniem dobrze jest prowadzić dość stabilną dietę. Samo badanie najlepiej wykonać między 7.00 a 10.00 rano. Z kolei kontrole badanie lipidogramu nie powinno być wykonane wcześniej niż po miesiącu od wdrożenia leczenia. W przypadku cholesterolu poprawa wyników następuje stopniowo i powoli. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać zaleceń lekarza.

 

Co mogą oznaczać nieprawidłowe wyniki badania?

Nieprawidłowy lipidogram to przede wszystkim wskazanie do modyfikowania diety. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie źródeł HDL, a więc wyeliminowanie produktów smażonych na tłuszczu, słodyczy oraz fast foodów. Lekarz najczęściej zaleca dość szczegółową dietę, która jest ustalana tak, aby tłuszcze stanowiły maksymalnie 30 proc. dostarczanej do organizmu energii. Do diety wprowadza się natomiast produkty zawierające kwasy omega-3 i omega-6, a więc większa się udział ryb i niektórych roślin w diecie pacjenta. Jeśli miażdżyca okazuje się zaawansowana, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2019-12-04 14:28:53

Nie znam tego

Source:

https://revitaworld.com/pl/