Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2002-2010 Informed - Internetowa Informacja Medyczna
Najnowsze dane na temat liczby cukrzyków na świecie.
Według najnowszych danych opublikowanych w ostatnim numerze magazynu "The Lancet" liczba osób chorych na cukrzycę na świecie wynosi obecnie blisko 350 milionów. W porównaniu z danymi sprzed 30 lat, kiedy cukrzyków było 150 milionów, liczba ta wzrosła o 133%. Ostrożne szacunki prowadzone kilka lat wcześniej zakładały, że liczba chorych osiągnie tą wartość dopiero w 2030 roku. Co 17 osoba jest chora na cukrzycę, stanowi to 6% światowej populacji. Mamy więc do czynienia z prawdziwą epidemią.
Autorzy publikacji uznali, że najistotniejszym powodem tego wzrostu jest wydłużenie życia w większości ludzkich populacjach. Inną ważną przyczyną jest znaczne rozpowszechnienie otyłości. Oba te czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę powodując w konsekwencji 3 mln zgonów rocznie. Liczba ta jednak stale rośnie.
Cukrzyca jest spowodowana niedoborem lub brakiem insuliny bądź zmniejszeniem wrażliwości na nią komórek organizmu. Cukrzyca typu 1 powstaje wskutek zniszczenia przez organizm wysp trzustkowych produkujących insulinę. Cukrzyca typu 2 jest wynikiem stopniowego wyczerpywania rezerw insuliny poprzez zwiększone jej wydzielanie w stanach insulinooporności organizmu. Podczas gdy typ 1 ma najczęściej podłoże autoimmunologiczne, na które nie mamy wpływu, typ 2 jest spowodowany nieprawidłowym stylem życia.
Stany ze zwiększonym poziomem cukru we krwi (hiperglikemiczne) wiążą się z wieloma zaburzeniami. Ślepota, niewydolność nerek, uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych to, po przedwczesnej umieralności, najpoważniejsze konsekwencje choroby. Najtańszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bądź opóźnienia wystąpienia choroby jest zwiekszenie aktywności fizycznej, zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie spożycia alkoholu, a więc modyfikacja stylu życia. Wydaje się jednak, że jest to sposób najtrudniejszy.
lek. Adam Wolnica
Czytaj także:
Nie jest dobrze, kiedy jest za słodko...
Epidemie XXI wieku: choroba niedokrwienna serca
Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki !
Komentarze