zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie oszczędzające nowotworów gruczołu piersiowego ! 27-09-2017

 

Rak gruczołu piersiowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet.
Na Dolnym Śląsku co roku  występuje 1300 nowych zachorowań na raka piersi.  W Polsce  rocznie wykrywa się 15 tysięcy raków piersi.
 
W chwili obecnej, dzięki sprawnie działającym programom profilaktycznym, głównie mammografii, większość pacjentek zgłaszających się do leczenia ma małe guzy, niewyczuwalne podczas samobadania i badania lekarskiego. Dzięki temu wyniki leczenia raka gruczołu piersiowego w Polsce znacznie się polepszyły, a samo leczenie nie musi być agresywne i okaleczające.
Co więcej, w guzach nowotworowych gruczołu piersiowego mniejszych niż 1cm zaledwie u 20% pacjentek występują przerzuty w węzłach chłonnych pachowych. Tak więc ich usuwanie nie w każdym przypadku raka piersi jest potrzebne. Jednak z drugiej strony, informacja, czy już pojawiły się przerzuty jest najważniejszym czynnikiem rokowniczym w chorobie nowotworowej i decyduje o dalszych losach pacjentki i sposobie leczenia.
 
W ostatnich latach opracowano bardzo skuteczną metodę identyfikacji węzłów chłonnych, które mogą być w pierwszej kolejności zaatakowane przez przerzuty raka piersi. Jest to tzw. biopsja węzła chłonnego wartowniczego (strażniczego) ang. sentinel  node biopsy.
 
Każda część gruczołu piersiowego ma naczynia limfatyczne kierujące spływ chłonny do jednego lub kilku spośród kilkudziesięciu węzłów chłonnych pachowych lub przymostkowych. Nazywamy je węzłami wartowniczymi lub strażniczymi, ponieważ chronią dany obszar gruczołu. Jeśli wstrzykniemy w okolicę guza odpowiednio spreparowany znacznik ( czynnik promieniotwórczy ), to po kilku godzinach przeniesie się on drogami limfatycznymi bezpośrednio do węzła wartowniczego i tam zostanie zgromadzony. Wystarczy teraz użyć odpowiedniego urządzenia, pozwalającego na wykrycie wzmożonego promieniowania w obrębie znakowanych węzłów i bez okaleczania możemy wyciąć do badania histopatologicznego zagrożone tkanki. Zabieg można wykonać  w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności dłuższego przebywania w szpitalu. Cała procedura trwa do 1 godziny, a jej główną zaletą jest brak okaleczenia wynikającego z konieczności  usuwania wszystkich węzłów chłonnych pachowych oraz pełna sprawność kończyny bezpośrednio po zabiegu.
 
Wprowadzenie metody biopsji węzła wartowniczego znacznie usprawniło proces leczenia chirurgicznego raka piersi. Jest elementem składowym „leczenia oszczędzającego” ang. breast conserving surgery (BCT).  U większości pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi  obecnie nie wykonuje się amputacji. Standardem jest wycięcie nowotworu marginesem zdrowych tkanek i biopsją węzła wartowniczego.  Taka operacja może być wykonana ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym, bez stresującego pobytu w szpitalnym oddziale chirurgicznym. 
 
Dalsze planowanie leczenia uzupełniającego następuje po 2-3tygodniach, po całkowitym zagojeniu rany pooperacyjnej i otrzymaniu  wyników badań histopatologicznych.
 
Wyniki leczenia raka gruczołów piersiowych osiągane obecnie, dzięki użyciu nowych technik są doskonałe, przede wszystkim dlatego, że wyleczalność przekracza 85%, a efekt kosmetyczny może być bardzo dobry i po kilku miesiącach nie widać śladów po ingerencji chirurgicznej. 
 
Dr hab. n. med. Marek Bębenek
Wszystkie powyższe procedury wykonywane są w NZOZ  ONKOMED:
 53-110 Wrocław, ul. Ślężna 169
Tel 71 3370055, 71 3370056, www.onkomed.pl
Czytaj także:

Rak żołądka, dlaczego taki groźny.

Rak jelita grubego!

Choroby jelita grubego!

Diagnostyka genetyczna

Męskie utrapienie - prostata!?

Medycyna informacyjna wg dra Josefa Jonasza !

Zespół jelita drażliwego

Komentarze