zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie nawracającego zapalenia zatok 02-08-2020

Zatoki przynosowe są powietrznymi przestrzeniami zlokalizowanymi wewnątrz kości czaszki. U człowieka wyróżniamy 4 pary zatok: szczękowe, czołowe, sitowe oraz klinowe. Każda z nich komunikuje się z jamą nosową, co umożliwia ewakuację wydzieliny oraz wentylację.

Patogeneza oraz objawy zapalenia zatok

W przypadku infekcji, która występuje najczęściej na podłożu wirusowym (rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy), następuje zwiększenie ukrwienia błony śluzowej oraz zablokowanie ujścia z zatok do jamy nosowej i gromadzenie się wydzieliny. Objawy zapalenia zatok to utrudnione oddychanie, pogorszenie węchu, bóle głowy oraz twarzy szczególnie po obu stronach nosa, które nasilają się podczas schylania się w dół. Jeśli zapalenie obejmie zatoki szczękowe, może pojawić się ból zębów. Wyróżniamy zapalenie ostre o gwałtownym przebiegu, trwające mniej niż 4 tygodnie, oraz przewlekłe trwające dłużej niż 8 tygodni. W ciężkim wirusowym zapaleniu zatok może dojść do nadkażenia bakteryjnego najczęściej poprzez bakterie Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis. Częstą przyczyną nawracających zapaleń zatok może być źle kontrolowana alergia, zaburzenia odporności oraz wady anatomiczne np. skrzywienie przegrody nosowej.

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok przynosowych jest powszechnym schorzeniem i jeśli nie nawraca, nie wymaga dodatkowej diagnostyki. Najczęściej zapalenie zatok jest elementem typowego przeziębienia i w takiej sytuacji należy zastosować leczenie objawowe opierające się na lekach zmniejszających przekrwienie błony śluzowej i obrzęk jamy nosowej oraz glikokortykosteroidów. W łagodzeniu bólu można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady oraz płukanie jamy nosowej dużą ilością soli fizjologicznej pod ciśnieniem.

Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina może być przyczyną kaszlu, początkowo suchego, a następnie produktywnego. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparat ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny Flavamed zawierający ambroksol, który jest dostępny również dla dzieci. W przypadku komplikacji lub powtarzających się infekcji niezbędna może okazać się wizyta u laryngologa, który w trakcie badania oceni stan błony śluzowej oraz w razie potrzeby wykona endoskopię. Badaniami dodatkowymi wykonywanymi w przypadku narastania objawów lub nawrotowego przebiegu są: RTG i tomografia komputerowa oraz badania mikrobiologiczne wydzieliny.

Jakie są powikłania zapalenia zatok?

Zapalenie zatok, choć jest powszechnym schorzeniem, może mieć swoje powikłania, szczególnie zaniedbane i nieleczone właściwie. Jeśli podejrzewamy nadkażenie bakteryjne infekcji wirusowej, które objawia się brakiem poprawy po 5 dniach od rozpoczęcia objawów i pojawieniem się gorączki, należy zastosować antybiotyk. Nieleczone bakteryjne zapalenie zatok może szerzyć się na okoliczne tkanki np. oczodół oraz ucho środkowe i doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. Przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do powstania torbieli, ropni i polipów, do których usunięcia niezbędna będzie operacja.

Komentarze