zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie i profilaktyka marskości wątroby 02-02-2016

Wątroba zazwyczaj kojarzona jest z oczyszczaniem organizmu ze szkodliwych substancji. I rzeczywiście tak jest ? neutralizuje niebezpieczne toksyny, trafiające do organizmu i sprawia, że mogą być bez problemu usunięte na zewnątrz. Jednocześnie jest to organ, który pełni wiele innych bardzo ważnych funkcji, między innymi produkuje enzymy, które regulują pracę organizmu, np. prawidłowe krzepnięcie krwi.

Odpowiada również za wydzielanie żółci, niezbędnej do trawienia tłuszczu. Bez wątroby niemożliwa jest skuteczna obrona organizmu przed atakami niebezpiecznych drobnoustrojów, ponieważ produkuje ona białka odpornościowe. Przetwarza glukozę na glikogen, który jest zapasem energii na wypadek dużego wysiłku. Jednocześnie magazynowane są w niej ważne mikroelementy ? witamina A, D i B12 oraz minerały ? miedź i żelazo. Z tego powodu wszystkie choroby wątroby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Przyczyny marskości wątroby

Większość osób kojarzy marskość wątroby przede wszystkim z nadużywaniem alkoholu. Okazuje się jednak, że większość osób uzależnionych od alkoholu nie zapada na tę chorobę. Dużo bardziej zagrożone są osoby, które cierpią z powodu zapalenia wątroby, powodującego stopniowe uszkodzenie tkanek. Istnieje jednak wiele innych przyczyn rozwoju tej dolegliwości. Jednym z czynników, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na marskość wątroby jest nadwaga oraz otyłość, a także związana z nimi cukrzyca, ponieważ prowadzą one do stłuszczenia wątroby.

Objawy marskości wątroby

W pierwszej fazie rozwoju marskości wątroby można mieć poważne problemy z rozpoznaniem tej choroby, ponieważ często daje objawy, które pozornie nie są związane z wątrobą. Jednocześnie ten organ nie jest unerwiony, dlatego nawet rozwój poważnej choroby może początkowo nie wiązać się z bólem. Objawy marskości wątroby to na przykład pojawienie się czerwonych plamek na tułowiu, deformacja palców i paznokci rąk oraz zwłóknienie ścięgien w dłoniach. Często pierwsze symptomy choroby są bardzo ogólne i mogą polegać na braku apetytu, nudnościach, zmęczeniu lub po prostu gorszym samopoczuciu.

Prędzej czy później zaczynają się jednak dużo bardziej nieprzyjemne dolegliwości, do których należy na przykład wodobrzusze i powiększenie śledziony. W takich przypadkach pojawia się również ból, ponieważ chora wątroba zaczyna się powiększać. Chociaż ten organ nie jest unerwiony, jednak otacza go bardzo wrażliwa błona, która w przypadku nacisku zaczyna wysyłać wyraźne sygnały ? ból pojawia się w prawej części nadbrzusza. Inną przyczyną bólu może być także wirusowe zapalenie wątroby, które również powoduje powiększenie się tego narządu. Dlatego gdy pojawiają się takie objawy, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań w celu ustalenia jego przyczyn.

Leczenie marskości wątroby

Nie ma jednej terapii stosowanej w przypadku tej choroby. Leczenie marskości wątroby jest bezpośrednio uzależnione od przyczyny jej rozwoju. Na wybór leczenia wpływa również stan organu. Trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej terapii choroba będzie szybko postępować. Chociaż wątroba ma zdolność do regeneracji, jednak na dłuższą metę nie poradzi sobie z postępującą chorobą. W takim przypadku konieczne staje się wykonanie przeszczepu. Taki zabieg jednak wymaga znalezienia dawcy oraz jest związany z ryzykiem, a także nie każdy może się mu poddać. Dlatego marskość wątroby to choroba, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Zapobieganie marskości wątroby

Skuteczna profilaktyka marskości wątroby powinna polegać przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Dlatego trzeba przywiązywać szczególną uwagę do właściwej diety. Podstawowym krokiem powinno być ograniczenie ilości wypijanego alkoholu. Warto także unikać tłuszczy zwierzęcych. Wątroba nie lubi konserwantów, sztucznych barwników i innych ?polepszaczy? żywności, dlatego najlepiej unikać wysoko przetworzonych produktów. Spore znaczenie ma również utrzymanie prawidłowej masy ciała, w czym pomoże systematyczna aktywność fizyczna. Trzeba pamiętać, że istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko żółtaczce typu A i B. Wprawdzie nie ma szczepionki, która skutecznie chroni przez wirusowym zapaleniem wątroby typu C, można jednak unikać ryzykownych sytuacji, np. warto korzystać wyłącznie z usług salonów kosmetycznych, które prawidłowo dezynfekują wszystkie narzędzia.

Marskość wątroby to choroba, której nie można lekceważyć, dlatego w przypadku diagnozy należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i postępować zgodnie z zaleconą terapią. Oczywiście niezbędna jest zmiana diety, a także zrezygnowanie z picia alkoholu. Dzięki temu można spowolnić postępy choroby i znacznie opóźnić jej rozwój. W przypadku tej choroby jest to jedyny sposób na uniknięcie konieczności przeszczepu.

Przeczytaj więcej o marskości wątroby na portalu gastryczne.pl

Komentarze