zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

ŁYSINA - CZY TO WYŁĄCZNIE MĘSKI PROBLEM?14-03-2016

     Włosy to bardzo ważny element naszego wyglądu, w istotny sposób wpływają na obraz całej sylwetki, a często również na nasze samopoczucie. Bujnej czuprynie towarzyszą zazwyczaj takie określenia, jak piękno, witalność i energia. Każdy stara się, zachować to bogactwo włosów aż do późnej starości, stosuje wzmacniające szampony, odżywki, balsamy, łyka ziołowe preparaty np. skrzypu polnego. Nie każdemu jednak się to udaje. Wielu mężczyzn, zwłaszcza młodych, doznaje szoku, gdy zauważą, że przerzedziły im się włosy i pojawiły (typowe dla początków łysienia) zakola nad czołem. Gdy kobieta zauważy u siebie podobne objawy — cierpi bardziej, a czasem wpada w panikę.
      Kto sądzi, iż łysienie to problem męski, będzie mocno zaskoczony, bo coraz częściej lekarz słyszy: „Panie doktorze, zaczęły mi wypadać włosy" -skargę tę słyszą dermatolodzy równie często z kobiecych, jak i męskich ust. Wynika to z tego, że kobiety wcześniej niż mężczyźni reagują na wzmożone wypadanie włosów i zgłaszają się do gabinetów lekarskich. Dla kobiety ubytek włosów stanowi tym dotkliwszy problem, że czego nie można powiedzieć o męskiej łysinie widok „łysej kobiety” wzbudza niecodzienne zainteresowanie.

Łysiejesz?
     Jeżeli przydarzyłoby Ci się to jeszcze kilka lat temu byłbyś bezradny, z góry skazany na klęskę. Jedynym wyjściem było kupienie peruki. W dzisiejszych czasach masz jednak większe możliwości, jesteś w stanie nie tylko zatrzymać wypadanie włosów, ale także skutecznie je wzmocnić i odbudować swoją poprzednią fryzurę.

     Warto wspomnieć też, od kiedy mamy do czynienia z łysieniem? Codzienne wypadanie włosów to normalna rzecz, jeżeli jest ich kilkadziesiąt na dzień to nie ma się czym martwić. Sprawa zaczyna być poważna, jeśli wypada ich powyżej stu. Wtedy możemy mówić, że jest to nienaturalne i należy udać się do lekarza, nie zaś do fryzjera. Lekarz po dokładnym zbadaniu może wydać poprawną diagnozę i podjąć przynoszące efekty leczenie.

Dlaczego je tracimy?
* Przyczyną wypadania włosów u osoby dorosłej może być uczesanie wywołujące nadmierne napięcie włosów np. "koński ogon", kok, w takiej sytuacji powinniśmy zmienić uczesanie, jeżeli zrobimy to wcześnie, włosy odrosną całkowicie. Zbyt późno spowoduje to utrzymanie się trwałego wyłysienia wskutek zaniku mieszków
* U kobiet zmniejszenie grubości włosów ma miejsce w zaburzeniach hormonalnych, np. po menopauzie, po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych. W okresie ciąży i podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych wzrasta gęstość włosów.
* Również z przyczyn toksycznych w wyniku zatrucia, np. talem, arsenem, rtęcią. Łysienie pojawia się po ok. 2 tygodniach po spożyciu trucizny, utrata włosów jest niemal całkowita, a odrost następuje po ok. 6-8 tygodniach..
* Chorujesz/ chorowałeś? W trakcie trwania i po przebyciu chorób zakaźnych, co wywołane jest przede wszystkim gorączką. Wzmożona utrata włosów występuje zwykle w 2-4 miesięcy po ustąpieniu gorączki. Włosy odrastają samoistnie. Choroby ogólnoustrojowe powodujące łysienie to np. toczeń rumieniowaty, ale także nadczynność i niedoczynność tarczycy.
* Uważaj na niektóre leki m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne stosowane obecnie w schorzeniach nowotworowych czy dermatologii. Łysienie może rozpocząć się już po 3 tygodniach stosowania leku. Po jego odstawieniu, a niekiedy mimo dalszego jego podawania następuje odrost włosów. Także leki przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe mogą powodować wypadanie włosów..
* Cierpisz z powodu chorób skóry lub skóry głowy, w grzybicy łysienie występuje zwykle w postaci plackowatych ognisk pozbawionych częściowo włosów

Istnieje podział na:
· Łysienie typu męskiego - Często występujące rodzinnie (dziadkowie, ojcowie, synowie) wzmaga je obecności androgenów-męskich hormonów, zauważasz utratę włosów na kątach skroniowo- czołowych lub szczycie głowy.
· Łysienie typu żeńskiego - Często spotykane u kobiet polegające głównie na przerzedzeniu włosów w okolicy czołowej i ciemieniowej oraz na szczycie głowy, pocieszające jest to, że zazwyczaj nie dochodzi do całkowitego wyłysienia.
· Łysienie plackowate - może dotyczyć każdej owłosionej części ciała, choć najczęściej obejmuje skórę głowy i brodę, jest to nagła utrata włosów na ograniczonym obszarze bez żadnej przyczyny.
· Łysienie toksyczne - przejściowe łysienie, które pojawia się 3-4 miesięcy po przebytej ciężkiej chorobie gorączkowej, również po porodzie oraz w wyniku przyjmowania niektórych leków np związków talu, leków cytotoksycznych, witaminy A oraz retinoidów.
· Włosy możesz stracić również, w wyniku oparzenia skóry, urazu fizycznego, promieni X, zmian nowotworowych, w przebiegu skórnej postaci tocznia rumieniowatego, twardziny, przewlekłych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych

Jak zatrzymać łysienie?!
     Już od dawna ludzie próbują zapobiec wypadaniu włosów i sprawić, aby na nowo odrastały. Przez wiele lat próbowano uzyskać ten efekt stosując różnego rodzaju zioła i witaminy, aczkolwiek żadna z tych metod nie okazała się skuteczna, więc naukowcy zaczęli szukać kolejnych rozwiązań.
W zależności od typu łysienia, czynnika go wywołującego, miejsca utraty włosów i nasilenia schorzenia istnieją pewne sposoby walki z tą przypadłością.
Leczenie łysienia nie zawsze jest skuteczne. To nie tylko farmakologia ogólna i miejscowa, ale także możliwość zastosowania zabiegów, które działają pobudzająco, zwiększają ukrwienie i odżywienie mieszków włosów przynoszą zatrzymanie wypadania włosów, a w perspektywie odrost. Można zastosować różne formy drażnienia począwszy od specjalnych mieszanek drażniących .
     Walkę o włosy należy rozpocząć już w momencie, gdy zauważamy ich wzmożone wypadanie. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym łatwiej powstrzymać proces łysienia.
W aptekach dostępne są środki, które pomogą nam w walce z łysieniem. Niektóre z nich, jak np. służący do wcierania w skórę głowy minoxydyl dostępne są bez recepty. Popularny finasteryd przepisuje lekarz, po zastosowaniu kuracji przeciwdziałającej łysieniu, pacjent może się spodziewać powstrzymania lub istotnego spowolnienia procesu łysienia.
Kiedy z problemem nie radzimy sobie sami należy zgłosić się do dermatologa, ponieważ odpowiednią kurację może zaproponować tylko specjalista. Lekarz określi rodzaj łysienia, jego przyczynę oraz dobierze właściwą formę terapii.
      Przy braku skuteczności terapii, kiedy nie ma już innej możliwości dermatolog zaproponuje przeszczep włosów. Zabieg polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry z tylnej okolicy głowy, pocięciu na drobne przeszczepy, a następnie wszczepieniu ich w wyłysiałe okolice. Czasem od razu pobiera się gotowe do wszczepienia kępki włosów.
     Nowe włosy zaczynają rosnąć po upływie trzech miesięcy. Ponieważ włosy rosną z szybkością ok.1 cm na miesiąc, pierwsze efekty widoczne są po upływie pół roku.

     Nie ma niezawodnej metody przeciwdziałającej czy powstrzymującej łysienie. Środki farmakologiczne wykorzystywane w kuracji należy stosować stale. Osoby z zaawansowanym łysieniem nie kwalifikują się do zabiegu a sam przeszczep też nie gwarantuje trwałej fryzury. Może, więc warto po prostu polubić swoją łysinę?
     Jednak zanim pogodzimy się z tym stanem spróbujmy stawić czoła chorobie. Leczenie pacjentów z łysieniem androgenowym jest bardzo długotrwałe i często nieskuteczne. Minoksydyl jest pierwszym i dotychczas najskuteczniejszym preparatem do stosowania miejscowego, który powoduje nie tylko zahamowanie wypadania włosów, lecz również ich odrost. Stosuje się 1-5% stężenia w postaci roztworu, który należy aplikować 2 razy dziennie przez okres, co najmniej roku. Korzystny rezultat terapii (odrastanie włosów) obserwuje się do dwóch lat leczenia.
U kobiet stosuje się ponadto miejscowo preparaty z estrogenami (np. Alpicort E), czasami obserwuje się też korzystne rezultaty po systemowej terapii octanem cyproteronu w połączeniu z estrogenami. W pojedynczych przypadkach nasilonego łysienia u kobiet można stosować spironolakton. U mężczyzn od kilku lat znalazł praktyczne zastosowanie finasteryd (Propecia), podaje się go w dawce 1mg/dobę przez co najmniej rok. Przerwanie leczenia powoduje nawrót łysienia. Lek daje minimalne działania niepożądane. Coraz częściej stosuje się u mężczyzn przeszczepy włosów z okolicy potylicznej. Terapia w łysieniu plackowatym wskazuje na pomocne działanie kilku form leczenia. Najczęściej stosuje się miejscowe preparaty kortykosteroidowe lub wstrzyknięcia miejscowe. Metoda fotochemioterapii z zastosowaniem doustnie podawanych psoralenów wydaje się być również skuteczna. Kolejna miejscowa terapia, zalecana głównie w przypadku nielicznych ognisk w obrębie owłosionej skóry głowy, polega na smarowaniu ich 2-5% roztworem minoksydylu.
     Kolejnym sposobem walki z łysieniem jest krioterapia, polega ona na zabiegach z użyciem płynnego azotu, który aplikuje się, delikatnie masując zmienioną chorobowo skórę w ciągu kilku sekund. Polecane są zabiegi 2-3 razy w tygodniu w odstępach 4 tygodniowych.
Nie istnieje kuracja w 100% działająca na każdego pacjenta i przynosząca za każdym razem zadowalające efekty. Są one, bowiem zależne od warunków pacjenta, ale zdarza się, że niektóre osoby bardzo dobrze reagują na kurację, inne mają przeciwne odczucia.


Opracowanie: OKO

Czytaj także:

SŁOŃCE I KOSMETYKI - CZĘSTE REAKCJE UCZULENIOWE!

Grzybica paznokci stóp!

UWAGA WIOSNA!!!

Melatonina - czy ją dobrze znamy?

Wiosenne porządki dla zdrowia i urody

Starość nie radość, młodość nie wieczność...

KOLAGEN AKTIV? ELIKSIR ZDROWIA I URODY

Ostrożnie ze słońcem!

Biopierwiastki dla urody - CYNK

Komentarze

dodał: ~alcia | 2019-09-03 11:13:57

Ja gorąco polecam Locerin - sprawdza się u kobiet i jest wart polecenia!

dodał: Malinka | 2019-08-07 16:31:50

Rzeczywiście łysienie nie dotyka tylko mężczyzn. Jednak u kobiet ma najczęściej zupełnie inną postać i przyczynę. Niestety utrata włosów u kobiet to często wielka trauma, dlatego warto dokładnie się zbadać i podjąć odpowiednie leczenie. Czasami nadmierne wypadanie włosów wynika ze stosowania niszczących zabiegów termicznych lub chemicznych. Warto jednak tego unikać i stawiać na bardziej naturalne metody. Znalazłam kilka cennych wskazówek na ten temat http://www.dbajowlosy.pl/porady/lysienie-zapobieganie-i-leczenie/ Polecam poczytać.