zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach 13-01-2021

Rośliny i zdrowie

Kudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach

 

Prace naukowe w dziedzinie medycyny na szeroką skalę badają substancje zawarte w roślinach, ich właściwości i możliwości terapeutyczne. Dzięki temu wiele kuracji ziołowych znanych z tradycji zostało potwierdzonych naukowo i dzisiaj możemy bez obaw je stosować dla wspomagania naszego  zdrowia.

Roślina Kudzu może być pomocna w uzależnieniach do alkoholu, narkotyków, nikotyny,  również w uzależnieniach od czynności jak nadmierne jedzenie, gry i hazard.

 

Kudzu Root bogaty w substancje czynne o nazwie izoflawony znacząco zmniejszają chęć i przymus sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. Mimo, że istnieje dużo stereotypów co do sposobów wychodzenia z nałogów, jednak stosowanie środków medycznych  w  kombinowanej metodzie łączącej psychoterapię i farmakoterapię jest obecnie coraz bardziej popularna.

las porosnięty kudzu

Kudzu to pnącze wywodzące się z Japonii i Chin, które zostało poddane aklimatyzacji w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Roślina  ma wszechstronne zastosowanie w tradycyjnej medycynie jako środek przeciwko bólom głowy, migrenie, zawrotom głowy, szumom usznym, zaburzeniom neurologicznym oraz dla poprawienia krążenia. Pnącze używane jest również do oczyszczania wątroby z substancji toksycznych, zwłaszcza po spożyciu dużych ilości alkoholu.

 

Najbardziej uznanym faktem jest stosowanie środków z korzenia Kudzu w walce z alkoholizmem.

Daidzeina i pueraryna zawarte w korzeniu Kudzu oddziaływają na substancje chemiczne występujące w mózgu zwłaszcza na neuroprzekaźniki takie jak kwas γ-aminomasłowy (GABA), glutaminę oraz na tzw. hormon szczęścia czyli serotoninę i dopaminę.Przypuszczenia co do leczniczych właściwości kudzu w walce z uzależnieniami pojawiły się po raz pierwszy w opracowaniu Uniwersytetu w Harvardzie z roku 1998, które przedstawiało efekt działania wyciągu z kudzu na chomiki przejawiające objawy choroby alkoholowej. Przed zastosowaniem wyciągu kudzu, chomiki wypijały ilość alkoholu odpowiadającą dziennemu spożyciu wina dla człowieka równego pięciu skrzynkom alkoholu, natomiast po zakończeniu leczenia z użyciem ekstraktu z kudzu zwierzęta zaczęły wybierać wodę zamiast alkoholu. Niedawno badanie przeprowadzone przez Marię P. Arolfo opublikowane w listopadowy wydaniu „Alkoholizm, Badania Kliniczne i Eksperymentalne” [z ang. "Alcoholism, Clinical and Experimental Research"] z 2009 roku, wykazało, że daidzeina hamuje wydzielanie hormonu obecnego w trzustce zwanego dehydrogenazą aldehydową-2 (ALDH-2). Odkrycie efektów działania daidzeiny miało duże znaczenie w kontekście roli enzymu ALDH-2 a mianowicie usuwanie aldehydu octowego, toksyny będącej produktem metabolizowania etanolu.

Można dodatkowo zacytować fragment artykułu prof. J. Niedworoka z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi:

„Korzystne działanie suchego wyciągu z korzenia kudzu, polega być może nie tylko na łagodnym zmniejszaniu powstawania aldehydu octowego, ale także uciążliwych objawów antabusopodobnych, jak zaczerwienienie twarzy, nudności, wymiotów, bólów głowy, jak i na zmniejszeniu lęku, objawów abstynencyjnych jak zwiększona potliwość, lęk, drżenie mięśni, wymioty, silne poty, częstoskurcz itp.”

Na łamach czasopisma Nature Medicine w 2010 r, naukowcy  przedstawili wyniki doświadczenia polegającego na podawaniu szczurom ekstraktu z pnącza Kudzu, który spowodował zmniejszenie spożycia kokainy. Jest to nadzieja na nowe możliwości walki z narkotykami.

 

Wpływ Kudzu na palenie

Kudzu został szczegółowo przebadany pod kątem wpływu na chorobę alkoholową. W październiku 2010 roku Jie Zhou wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong [z ang. „Huazhong University of Science and Technology”] w Chinach opublikowali wyniki swoich badań w ”Magazynie Etnofarmakologii” [z ang. „Journal of Ethnopharmacology"], wykazujące, że puerarina, będąca główną substancją chemiczną kudzu, chroni mózg przed toksycznością poprzez hamowanie działania glutaminatów w pobliżu receptorów. Wcześniej Athina Markou i jej współpracownicy z Instytutu Badawczego Scripps [z ang. „Scripps Research Institute”] w Kalifornii odkryli powiązanie pomiędzy glutaminą i receptorami GABA w mózgu a uzależnieniem nikotynowym. Wyniki tego badania zaprezentowane zostały w „Rocznikach Nowojorskiej Akademii Nauki”

Pierwszy preparat ekstrakt z korzenia Kudzu pojawił się w Kanadzie w 1984 r, w 2000 dotarł do Polski.  Jest suplementem diety, sprzedawanym bez recepty w aptekach i sklepach zielarskich. Dzisiaj osoba uzależniona może sięgnąć po Kudzu Root do samodzielnego stosowania.

KUDZU ROOT - suplement diety firmy K&K BIO+Inc, Kanada
otrzymał wyróżnienie ZIOŁOWY OSKAR

telefon 71 347 91 54

www.kudzu.pl

dom obrośnięty kudzu

 Roślina Kudzu w swojej naturalnej szacie. Zarastanie obszarów przez roślinę kudzu jest bardzo szybkie, więc nazwano ją w Ameryce  „rośliną, która zjadła południe”. Zdjęcie pochodzi z rejonów Atlanty, USA.

Jadwiga Kalinowska, www.kudzu.pl  71 347 91 54

Komentarze

dodał: ~Marek1994 | 2018-06-14 01:23:51

Świetny wpis, nie każdy wie że jest bardzo skuteczną rośliną na leczenie alkoholizmu. Kudzu rootto zdrowie :)