zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Krew a zdrowe Życie !07-05-2016

     Znajomość własnej grupy krwi była do niedawna uważana za rzecz niezbyt istotną. Jednak wraz z pojawieniem się teorii zakładającej istnienie zależności między posiadaniem danej grupy krwi a sposobem zdrowego odżywiania, sytuacja całkowicie się zmieniła.

 

Okazało się bowiem, ze np. niektórym służy jedzenie mięsa, inni zaś powinni spożycie jego ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować. Być może fakt, że niektóre dzieci uwielbiają jeść zupę mleczną, inne zaś na jej widok dostają mdłości, nie jest bez znaczenia i nie wynika tylko z preferencji kubków smakowych naszych pociech.

 

Autorzy książki ¨Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” dr Peter J. D. Adamo i Catherine Whitney przedstawiają zarówno propozycje odmiennych diet dla każdej z grup krwi, jak i odmienne programy ćwiczeń; próbują też zanalizować osobowość posiadaczy każdej z grup.


      I tak grupa krwi 0, najstarsza ze wszystkich, należała do człowieka najbardziej pierwotnego, zajmującego się przede wszystkim łowiectwem, a tym samym przystosowanego do jedzenia mięsa. Człowiek ten, wg autorów książki, był z natury swej ekspansywny i agresywny. Rzekomo do dziś ludziom posiadającym grupę krwi 0 szkodzi dieta wegetariańska, zaś najlepszym pożywieniem dla nich jest czerwone mięso, owoce morza, wątroba, uzupełniane takimi warzywami jak: kapusta włoska, szpinak, brokuły.

Osoby z tą grupą krwi powinny również ograniczyć spożycie produktów mlecznych, zaś pszenica i kukurydza to dla nich, wg autorów książki, po prostu trucizna. Służy im intensywny wysiłek fizyczny i wszelkie sporty siłowe.

 

Grupa krwi A wyodrębniła się u ludu osiadłego, żyjącego przede wszystkim z rolnictwa. Według omawianej teorii, grupie A najbardziej służy pożywienie wegetariańskie: produkty sojowe, warzywa, oleje roślinne, z owoców zalecany jest przede wszystkim ananas. Jednak na liście produktów wegetariańskich istnieją również takie, które dla tej grupy krwi nie są zdrowe. Jest to między innymi pszenica oraz wszelkie produkty z niej powstałe, a więc: otręby, kiełki, bułeczki itp..

Z ćwiczeń proponuje się tej grupie przede wszystkim relaksację i rozciągania. Wskazana jest joga, tai chi i streching, gdyż relaksują one umysł, a ta grupa reaguje na stres właśnie intelektualnie. Odradza się natomiast duży wysiłek fizyczny, który skierowany jest jedynie na wyładowanie zbędnej energii. Osiadły, rolniczy tryb życia ukonstytuował w ludziach charakter nastawiony na współpracę z innymi i skłonność do przestrzegania zasad życia społecznego. Fakt zaś, iż Adolf Hitler posiadał grupę krwi A, autorzy tłumaczą, iż dominującą cechą u Hitlera była w rzeczywistości nadzwyczajna nadwrażliwość, która doprowadziła go do szaleństwa. ¨Hitler był typem anormalnym, jego obsesja (...) była koszmarną wizją typową dla zmutowanej osobowości grupy A”.

      Kolejna grupa krwi: B rozwinęła się w kulturze opartej na hodowli wielkich stad udomowionych zwierząt i dostosowana jest do żywienia mięsno-mlecznego. Jak piszą autorzy książki, dieta tej grupy krwi ¨obejmuje wszystko to, co najlepsze z królestwa zwierząt i roślin”.

Odradza się jej jednak spożywania kukurydzy, orzeszków ziemnych, roślin strączkowych, pszenicy. Z mięs zalecana jest przede wszystkim baranina, dziczyzna, jagnię i królik. Niemalże jedyną grupą produktów mlecznych, których spożywania odradza się grupie B są (niestety) lody. Najlepsze ćwiczenia dla niej to kompilacja ćwiczeń intensywnych i relaksacyjnych. W kwestii osobowości grupa B to połączenie umysłowej, wrażliwej grupy A z czysto fizycznymi reakcjami i agresją grupy 0. Najważniejsza dla tej grupy jest więc równowaga i harmonia.

 

Kolejna grupa krwi: AB stanowi nowoczesne połączenie grupy A i B. Powstała ona niespełna tysiąc lat temu. Większość żywności, która jest niewskazana dla grupy A lub B, nie służy również zdrowiu grupy AB.

Zalecaną dla niej żywność stanowią produkty mleczne, tofu, zielone warzywa, a z owoców przede wszystkim ananas. ćwiczenia służące zdrowiu to przede wszystkim relaksacja, gdyż grupa ta reaguje na stres intelektualnie (jak grupa A) i w tym względzie nic nie odziedziczyła po grupie krwi B.


     Autorzy książki scharakteryzowali osobowość grupy krwi AB jako naturę uduchowioną, lecz przy tym powierzchowną i płytką. Stwierdzają również, że te cechy czynią ją najbardziej atrakcyjną dla otoczenia spośród wszystkich grup. Jednak uważają, iż jest to zdradliwe. Za przykład zdradliwości zawierzenia powierzchownej atrakcyjności tej grupy, autorzy podają osobę Benedicta Arnolda - ¨najsłynniejszego zdrajcy narodu amerykańskiego”.

 

Cóż, obok kontrowersyjnych analiz osobowościowych, świat medycyny odnosi się przychylnie do wyżej opisanej teorii. W końcu nie jest to teoria czysta, lecz poparta licznymi, rzetelnymi badaniami, które, miejmy nadzieję, służą tylko poszukiwaniu prawdy na temat ludzkiego zdrowia, jego kondycji i długowieczności.

 

Ewa Libura

Komentarze