zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

"Kosmetyka lekarska" - prywatny gabinet dermatologii ogólnej i kosmetycznej dr Zofii Gerlicz-Pruszyńskiej we Wrocławiu. 01-01-1970

 "Kosmetyka lekarska" - prywatny gabinet dermatologii ogólnej i kosmetycznej dr Zofii Gerlicz-Pruszyńskiej we Wrocławiu.
W oczekiwaniu na poradę.

Rozmawiamy z dr Zofią Gerlicz-Pruszyńską, prowadzącą praktykę lekarską w zakresie dermatologii estetycznej we Wrocławiu od 1963 roku.

Informator Medyczny - Dermatologia kosmetyczna to dziedzina, która popularność w Polsce zdobyła dopiero w ciągu ostatnich 15 lat. Jak to się stało, ze zdecydowała się Pani zająć tą dziedziną?

Dr Zofia Gerlicz-Pruszyńska - Zawsze uważałam, że dermatologia oferuje duże możliwości, nie tylko w zakresie standardowego leczenia, ale także korekty kosmetycznej i estetycznej. Kiedy otwierałam praktykę w 1963 roku, był to pierwszy gabinet we Wrocławiu zajmujący się dermatologią estetyczną. W tej chwili, ze swoimi problemami, przychodzi do mnie już trzecie pokolenie pacjentów. W gabinecie współpracuję z młodszymi kolegami, specjalistami dermatologii, interny i chirurgii.

IM - Z jakimi dolegliwościami mogą zgłosić się pacjenci?

ZGP - Biorąc pod uwagę dermatologię klasyczną są to wszelkie schorzenia dotyczące skóry, włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Najczęściej są to problemy z trądzikiem i trądzikiem różowatym, znamiona, łojotokowe zapalenia skóry, choroby grzybicze i wirusowe. W przypadkach trudnych diagnostycznie, pacjenci są kierowani do kliniki dermatologicznej na konsultacje.
Dużym obszarem naszego działania jest dermatochirurgia, która zajmuje się usuwaniem zmian występujących na skórze. Wszystkie znamiona (zmiany barwnikowe) przed zabiegiem są badane przez dermatologa, za pomocą dermatoskopu. Jest to specjalny mikroskop pozwalający obejrzeć zmiany w dużym powiększeniu. W zależności od wyniku tej oceny, wybierany jest najlepszy sposób terapii- zabieg chirurgiczny lub krioterapia. W przypadku chirurgicznego usunięcia znamienia, wycinki badane są przez lekarza anatomii patologicznej. Pacjent już po tygodniu, w trakcie kontrolnej wizyty i usunięcia szwów, otrzymuje wynik swojego badania histopatologicznego. Oczywiście zabiegi przeprowadzane są z użyciem sprzętu jednorazowego.
Krioterapię, oprócz usuwania znamion, wykorzystujemy m.in. w usuwaniu brodawek płaskich. Dobre efekty uzyskujemy także stosując te metodę do powierzchownego zamrażania skóry przy zmianach trądzikowych i rumieniowych.

Dr Małgorzata Bagłaj w trakciie zabiegu.
Dr Małgorzata Bagłaj w trakcie zabiegu.

IM - Czego dotyczą najczęstsze problemy natury estetycznej?

ZGP - W zakresie dermatologii kosmetycznej zabiegi, jakie wykonujemy, mają na celu przede wszystkim przywrócenie świeżości skórze, usunięcia niewielkich blizn i zmarszczek
Przed 10 laty wprowadziliśmy zabiegi złuszczania naskórka różnymi metodami. W zależności od wskazań dermatologicznych i kosmetycznych wykonujemy mikrodermabrazję (usuwanie naskórka mechanicznie) lub peelingi (złuszczanie preparatami enzymatycznymi i chemicznymi). Zabiegi złuszczania mają zastosowanie zarówno w leczeniu chorób skóry, na przykład przy likwidacji blizn potrądzikowych, przebarwień, zaskórników, jak i dermatologii estetycznej (usuwanie delikatnych zmarszczek, odświeżanie i odmładzanie skóry).
W miarę postępu wiedzy rozszerzyliśmy naszą ofertę o zabiegi korekty owalu i kształtu twarzy. Cieszą się one dużym powodzeniem u młodych i dojrzałych osób. Wykorzystujemy do tego celu mezoterapię, czyli bezpośrednie wstrzykiwanie w wybrane miejsca odpowiednich substancji (np. kwasu hialuronowego, witamin, enzymów).
Przeprowadzamy zabiegi likwidacji zmarszczek różnego typu, głównie w okolicy oczu i ust, za pomocą preparatów botoxu. Metoda polega na miejscowym wstrzyknięciu toksyny otulinowej, co powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstanie zmarszczek. Działanie widoczne jest już po 2-3 dniach. Efekty terapii utrzymują się przez 5-9 miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć. Dobór preparatu jest dokonywany indywidualnie dla każdego pacjenta, po uwzględnieniu m.in. przeciwwskazań leczniczych, tendencji do uczuleń, typu skóry.

Mężczyznom też trzeba pomóc !
Dr Zofia Gerlicz-Pruszyńska konsultuje nowego pacjenta.

IM - A oprócz terapii zabiegowych, co jeszcze mogą Państwo zaproponować swoim pacjentom?

ZGP - Oprócz porady specjalistycznej? (śmiech). W gabinecie oferujemy całą gamę preparatów leczniczo-kosmetycznych stosowanych m.in. w rozjaśnianiu piegów i przebarwień (tzw. plam wątrobowych), łojotokowym zapaleniu skóry czy różnych rodzajach trądziku. Dysponujemy także aparatem do pomiaru poziomu nawilżenia i napięcia skóry. Pozwala to odpowiednio dobrać rodzaj terapii i sposób pielęgnacji.

IM - Jak można umówić się na wizytę?

ZGP - Gabinet mieści się przy ul. Karłowicza 20. Jest czynny 3 razy w tygodniu: poniedziałek i środa w godzinach 14-19, czwartek: 9-13 i 16-19. Na wizytę należy wcześniej umówić się telefonicznie pod numerem: 071 372 90 24 (telefon czynny w godzinach przyjęć). Specjalista dermatolog dr Małgorzata Bagłaj przyjmuje w poniedziałki w godz.16 - 19 oraz w czwartki od 9 - 13 zaś dr Grażyna Jabłecka w czwartki od 15 - 19.

IM - Dziękuję za rozmowę.

 

 
Gabinety zabiegowe, recepcja, certyfikaty i dyplomy.

Opracowanie BW, iNFOR-MED

Zdjęcia: Wiesław Misiek, INFOR-MED

Komentarze

dodał: ~Elakozlowska Brzeg | 2012-04-29 20:49:59

Rak pluc jest to bardzo ciezka choroba do wylecznia.Na ten temat nie bede sie wypowiadac, ale jest choroba rak krtani .To smierc glodowa

dodał: Agata | 2011-06-02 12:11:52

bardzo mi pomogla i polecam kazdemu ta pania doktor. jezdzilam do niej z łuszczycą i jestem bardzo zadowolona z jej leczenia, wczesniej musialam lezec w szpitalu teraz nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam wszystkich i naprawde polecam

dodał: ~Ladnie to wyglada moze w przyszlosci odwiedze ten | 2011-02-21 22:12:35

Pozdrowienia z USA Darek :)))))