zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Korekcja uszu - pozbądź się kompleksu odstających uszu! 03-09-2019

Chociaż odstające uszy nie są problemem medycznym, to jednak dla wielu osób stanowią problem estetyczny. Już w młodym wieku małżowiny uszne nadmiernie odstające od głowy mogą być powodem do obniżenia poczucia własnej wartości. Wówczas warto rozważyć operację na odstające uszy – korekcja uszu pozwoli na całkowite usunięcie przyczyny kompleksów!

 

Spis treści:

 • Korekcja odstających uszu – co to jest?
 • Od jakiego wieku można wykonać zabieg korekcji uszu?
 • Jak przebiega operacja odstających małżowin usznych?
 • Postępowanie po korekcji uszu
 • Ryzyko związane z zabiegiem korekcji małżowin usznych
 • Gdzie można wykonać zabieg korekcji odstających uszu?

 

Korekcja odstających uszu – co to jest?

Specjalistyczny zabieg chirurgiczny polegający na korekcie odstających uszu, inaczej korekcja uszu czy też otoplastyka ma na celu zmianę wyglądu małżowiny usznej, w tym między innymi zmianę jej położenia, kształtu czy wielkości.

 

Odstające uszy mogą być wadą zarówno wrodzoną, jak również nabytą, na przykład w wyniku urazów. Może ona występować na obu uszach lub tylko na jednym. Warto przy tym wskazać, że wada ta występuje częściej u dziewczynek niż u chłopców.

 

Aktualnie zabieg korekcji odstających uszu jest najczęściej prowadzoną procedurą w ramach chirurgii plastycznej u dzieci, ale korzystają z niego również osoby dorosłe, które pragną raz na zawsze pozbyć się swojego kompleksu wywołanego przez odstające uszy.

 

Od jakiego wieku można wykonać zabieg korekcji uszu?

Zabieg polegający na korekcji małżowin usznych przeprowadza się u osób, u których doszło już do całkowitego wykształcenia się małżowiny usznej. W związku z tym minimalny wiek kandydata do zabiegu powinien wynosić 5-7 lat.

 

Na przeprowadzenie operacji korekcji uszu bardzo często decydują się także osoby dorosłe, które mają kompleksy związane z wyglądem swoich małżowin usznych, które negatywnie wpływają na jakość życia.

 

Jak przebiega operacja odstających małżowin usznych?

Przed przeprowadzeniem zabiegu korekcji uszu pacjent bierze udział w konsultacjach z lekarzem – chirurgiem plastycznym. Lekarz bada uszy i przeprowadza wywiad z pacjentem, zlecając mu również wykonanie odpowiednich badań, w tym między innymi badań krwi.

 

Procedura przeprowadzana jest ambulatoryjnie – nie wymaga pobytu w klinice. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry położonej za małżowiną uszną, a także na wycięciu lub nacięciu i wymodelowaniu chrząstek. Na koniec stabilizuje się chrząstkę przy pomocy szwów. Dodatkowo zabiegowi może towarzyszyć plastyka płatków uszu, jeśli jest ona konieczna.

 

Zabieg na odstające uszy wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. U dzieci często stosuje się natomiast znieczulenie ogólne. W przypadku znieczulenia miejscowego pacjent może od razu po zabiegu opuścić klinikę. Gdy zastosowano znieczulenie ogólne, wówczas powinien on zaczekać minimum 2 godziny przed pójściem do domu.

 

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są od razu po jego zakończeniu, niemniej jednak na pełen rezultat należy zaczekać aż do momentu przebudowy chrząstki usznej.

 

Postępowanie po korekcji uszu

Bezpośrednio po przebytym zabiegu uszy mogą być zasinione oraz obrzęknięte. Dolegliwości te najczęściej ustępują do 2 tygodni.

 

Po operacji ważna jest regularna zmiana opatrunków. Pierwsza zmiana następuje najczęściej po 2 dniach od operacji. Po około tygodniu usuwa się szwy i zmienia się opatrunek ponowny raz.

 

Aby uzyskać najlepszy efekt korekcji uszu pacjent po zabiegu powinien pamiętać o tym, aby nie narażać uszu na odgięcie, na przykład podczas snu, w trakcie uprawiania sportów. Zaleca się wtedy noszenie specjalnej opaski na głowę zasłaniającej uszy.

 

Ryzyko związane z zabiegiem korekcji małżowin usznych

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, a także korekcja uszu nie się ze sobą określony poziomy ryzyka. Generalnie zabieg ten jest uznawany za bezpieczny, a powikłania po nim pojawiają się bardzo rzadko.

 

Wśród powikłań, które mogą wystąpić po operacji, znajdują się:

 • asymetria uszu
 • zmiany czucia
 • zapalenia
 • przebarwienia skóry
 • obrzęki
 • krwiaki

 

 

Profesjonalne przeprowadzenie zabiegu i stosowanie się do zaleceń po jego wykonaniu pozwalają na zmniejszenie ryzyka powikłań.

 

Gdzie można wykonać zabieg korekcji odstających uszu?

Obecnie korekcja uszu jest zabiegiem bardzo popularnym i chętnie wybieranym zarówno dla dzieci, jak również przez osoby dorosłe. Zabieg ten można wykonać w wielu klinikach chirurgii plastycznej na terenie całego kraju.

 

W Krakowie operację na odstające uszy można wykonać między innymi w gabinecie Chirurgia Plastyczna – Marta Raczkowska-Muraszko.

 

Cena zabiegu korekcji małżowin usznych rozpoczyna się od około 4500 złotych, natomiast kończy na około 6000 złotach. Orientacyjne ceny można sprawdzić na stronach internetowych klinik chirurgii plastycznej lub uzyskać podczas konsultacji lekarskich.

Komentarze