zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Komunikat Ministerstwa Zdrowia ! 29-12-2011

 

Warszawa, 29 grudnia 2011 r.INFORMACJA PRASOWA


W efekcie stałego monitoringu działań związanych z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, Minister Zdrowia zdecydował o korekcie wykazu stanowiącego załącznik doobwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r. 
 

1) Transplantologia 

W wykazie, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2012 r. znajdą się:

mykofenolan mofetilu (CellCept) – lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po przeszczepach;

walgancyklowir (Valcyte) – lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem u pacjentów po przeszczepach.


 

2) Leczenie astmy 

W leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci leki wziewne stosowane do nebulizacji (budesonidum - Pulmicort) będą dostępne za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki. 
 

3) Leczenie cukrzycy 

Paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę, będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł. 
 

4) Leczenie chorób nowotworowych 

Pacjenci będą mieli dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu przebijającego za niską odpłatnością, w tym za odpłatnością ryczałtową (3,20 zł). Fentanyl transdermalny (w plastrach) będzie dostępny dla pacjentów w cenie od 3,20 zł do 4,55 zł. Pacjenci będą mieli dostęp do pełnej refundacji leku Neulasta, za opłatą ryczałtową (3,20 zł). 
 

5) Leczenie chorób psychicznych 

W wykazie leków refundowanych będzie dostępny lek zawierający aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, także u dzieci i młodzieży. Pacjenci zapłacą za niego opłatę ryczałtową (3,20 zł). 
 

6) Co zawiera wykaz 

Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych stanowi załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia i zawiera:

1.

Leki refundowane dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym;

2.

Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym;

3.

Wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym.

 

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków